autoDNA radzi

Ruszyły dopłaty do aut elektrycznych

Dodano 26 czerwca 2020 przez

26 czerwca uruchomiony został w Polsce program wsparcia do zakupu pojazdów elektrycznych w trzech odsłonach: dla “zwykłych” kierowców, na samochody dostawcze i dla taksówkarzy.

Po wielu miesiącach wreszcie ruszają rządowe dopłaty dla nabywców fabrycznie nowych samochodów elektrycznych. O wsparcie mogą ubiegać się m.in. klienci indywidualni. Maksymalna cena auta elektrycznego w tym przypadku została ustalona na poziomie 125 tys. zł brutto, czyli po wszystkich podatkach. Klienci indywiduali będą musieli złożyć oświadczenie, że nie odliczą podatku VAT od zakupu takiego samochodu – wykorzystywanie pojazdu w działalności gospodarczej, w tym nawet wykonywanej okazjonalnie, jest bowiem zabronione. 1 osoba może ubiegać się o dofinansowanie na 1 auto, a maksymalnie można dostać 15% ceny pojazdu przy górnym limicie wynoszącym 18750 zł. Ze względu na limit ceny (125 tys. zł) na taki zakup będą kwalifikować tylko mniejsze auta, w tym miejskie i kompaktowe, np. Volkswagen e-up!, Peugeot e-208 czy Nissan Leaf.

Pula środków oferowana przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) wystarczy na 2 tys. aut osobowych. Zakup obwarowany jest kilkoma warunkami, m.in. trzeba będzie wykazać minimalny przebieg na średnim poziomie 10 tys. km po 2 latach od zakupu auta – w przeciwnym wypadku trzeba będzie zwrócić dotację. Podstawą do jej wypłaty będzie skan faktury zakupu auta, więc beneficjent będzie musiał najpierw kupić auto za gotówkę, a następnie starać się o wypłatę z NFOŚiGW. Dodatkowo właściciel auta jest zobowiązany na wyraźne oznaczenie pojazdu naklejką z informacją o dofinansowaniu zakupu. Przez 2 lata od zakupu auta nie będzie go też można sprzedać. Warunki, zwłaszcza finansowe, nie są zatem wyjątkowo atrakcyjne, ale na tle innych krajów nie ma co narzekać. Przykładowo w Wielkiej Brytanii Peugeot e-208 jest tańszy o 3 tys. funtów (ok. 15 tys. zł) w formie rabatu udzielanego przez dealera przy zakupie.

O wsparcie w Polsce mogą też ubiegać się przedsiębiorcy planujący zakup elektrycznego samochodu dostawczego kategorii N1, gdzie maksymalna dotacja wyniesie 70 tys. zł. Osobny program przeznaczono dla nabywców taksówek, którzy mogą otrzymać do 25 tys. zł wsparcia. W obu przypadkach pula dostępnych środków ma wystarczyć na 1 tys. pojazdów. W przypadku taksówek dopłaty będą też skierowane na zakup i montaż ładowarki domowej, a dla aut dostawczych środki będzie można przeznaczyć na punkty ładowania.

Łącznie na wsparcie zakupu aut elektrycznych i ładowarek ma zostać przeznaczonych 147,5 mln zł. Program ma charakter pilotażowy, więc możliwa jest jego kontynuacja po wyczerpaniu się środków.

Ilość komentarzy: 0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *