autoDNA sprawdza

Skrzynia bezstopniowa CVT – zalety i wady

Dodano 15 stycznia 2020 przez

Każdy, kto przesiada się z samochodu wyposażonego w tradycyjną, manualną skrzynię biegów – do auta z „automatem”, od razu zauważa różnicę jakości prowadzenia pojazdu. A co czuje się, kiedy pod maską działa skrzynia bezstopniowa CVT? Czy są to wyłącznie pozytywne wrażenia?

Na czym polega działanie skrzyni CVT?

CVT to specyficzny rodzaj automatycznej skrzyni biegów. Idea ogólna, która stoi za jej konstrukcją, brzmi dość spektakularnie: możliwość płynnego uzyskania nieskończonej liczby przełożeń, bez narażania się na konieczność zmiany biegów.

Jednym słowem: CVT to jedyna w swoim rodzaju frajda, jaką może dać płynne przyspieszanie za sprawą stałego przenoszenia momentu obrotowego na koła – bez konieczności przejmowania się takimi „drobiazgami” jak zmiana przełożenia.

Wchodząc bardziej w szczegóły, w skrzyni CVT koła pasowe o zmiennej szerokości zastępują klasyczne koła zębate. Dzięki rozwiązaniom konstrukcyjnym zastosowanym w tego rodzaju skrzyni, możliwe jest dostosowanie przełożenia do konkretnego zapotrzebowania na moment obrotowy.

Do ciekawostek należy zaliczyć fakt istnienia swoistego „symulatora zmiany biegów” w niektórych skrzyniach CVT. To rozwiązanie idealne dla tych, którym trudno porzucić dawne nawyki z jazdy samochodami ze skrzyniami manualnymi. Drugą szalenie charakterystyczną cechą skrzyń CVT jest brak słyszalnej korelacji między stopniowym zwiększaniem prędkości a wzrostem obrotów silnika.

Zalety samochodów ze skrzynią CVT

Do zalet skrzyń CVT należą między innymi:

1) elastyczność pracy silnika

2) przyczynianie się do niskiego zużycie paliwa (o ile nie będziemy gwałtownie przyspieszać podczas jazdy)

3) większy komfort użytkowania (np. mniejszy hałas w kabinie pasażerskiej), dzięki wykorzystywaniu niskich obrotów podczas poruszania się ze stałą prędkością

4) niezwykła płynność jazdy

5) płynne działanie podczas jazdy pod górę

6) lekkość i niewielkie rozmiary

7) prostota obsługi

Wady samochodów ze skrzynią CVT

Jeśli więc skrzynie CVT mają tak wiele zalet, to dlaczego do tej pory nie udało im się podbić motoryzacyjnego świata? W końcu nie należą one do wynalazków, które pojawiły się dopiero wczoraj. Okazuje się, że wszystko przez wady, które to inspirujące rozwiązanie również niestety posiada. Do najważniejszych minusów skrzyń CVT należą:

1) wysokie koszty naprawy / wymiany skrzyni

2) stosunkowo szybkie zużywanie się / rozciąganie paska napędowego

3) mniejsza trwałość całego mechanizmu, w porównaniu do klasycznych rozwiązań

4) stosunkowe wolne przyspieszanie pojazdu

5) wysokie zużycie paliwa podczas dynamicznej jazdy

6) zwiększony hałas podczas przyspieszania

7) usterki osprzętu elektronicznego

Podsumowanie: warto czy nie warto?

Samochody ze skrzynią biegów CVT to propozycje z pewnością warte zainteresowania. Za ich zakupem przemawia fakt, że urządzenia te są nieustannie ulepszane i modyfikowane. Pojawiające się błędy są regularnie usuwane przez producentów. Raz po raz pojawiają się informacje o kolejnych barierach, które zostały pokonane przez inżynierów.

Zastanawiając się nad zakupem auta z CVT, warto przemyśleć przede wszystkim kwestię naszego charakteru jazdy. Jeśli należymy do osób, które cenią sobie podróżowanie w rytmie „slow”, bez nagłych zrywów tempa, bez „żyłowania” prędkości, wówczas skrzynia CVT sprawi nam wiele przyjemności z poruszania się po drodze.

Odpowiadając zatem na pytanie zawarte na wstępie (jakie wrażenia czekają na osobę kierującą samochodem ze skrzynią CVT), można stwierdzić, że… to zależy.

Od samego kierowcy.

Summary
Skrzynia bezstopniowa CVT – zalety i wady
Article Name
Skrzynia bezstopniowa CVT – zalety i wady
Description
Każdy, kto przesiada się z samochodu wyposażonego w tradycyjną, manualną skrzynię biegów – do auta z „automatem”, od razu zauważa różnicę jakości prowadzenia pojazdu. A co czuje się, kiedy pod maską działa skrzynia bezstopniowa CVT? Czy są to wyłącznie pozytywne wrażenia?
Author
Publisher Name
autodna.pl
Publisher Logo
Ilość komentarzy: 0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *