autoDNA sprawdza

Ułatwienia dla kierowców do końca roku

Dodano 31 lipca 2020 przez

Łatwiejsza i tańsza rejestracja, brak obowiązku wożenia ze sobą prawa jazdy – te ułatwienia dla kierowców mają zacząć obowiązywać jeszcze w tym roku.

Sejm kończy prace nad tzw. pakietem deregulacyjnym, czyli projektem zmian w przepisach wprowadzających m.in. liczne ułatwienia przy rejestracji auta. Kierowcy nie będą musieli wymieniać tablic rejestracyjnych przy zakupie samochodu używanego. Z kolei właściciele pojazdów zachowają stare dowody rejestracyjne, gdy zabraknie w nch miejsca na pieczątkę przedłużającą przegląd technicznego. Zmiany mają wejść w życie do końca roku i będą oznaczały konkretne oszczędności dla kierowców.

Kierowca nie będzie też musiał posiadać przy sobie prawa jazdy. Obecnie za brak tego dokumentu podczas kontroli drogowej grozi mandat w wysokości 50 zł. Po zmianach policjanci mają sprawdzać nasze uprawnienia w centralnej bazie danych. Będzie to kolejny dokument, którego nie trzeba ze sobą wozić – obecnie takie ułatwienie dotyczy dowodu rejestracyjnego i polisy OC.

Rejestracja – taniej i prościej

Przy rejestracji pojazdu planowane jest wprowadzenie ułatwień. Przede wszystkim zniesiony będzie obowiązek wydawania karty pojazdy i nalepki kontrolnej oraz jej wtórnika. Przy rejestracji samochodu z importu oznacza to konkretną oszczędność blisko 100 zł. Jeśli kupimy samochód już zarejestrowany w Polsce, to nie będzie trzeba wymieniać w nim tablic rejestracyjnych (oszczędność 80 zł na tablicach plus 20 zł na nalepkach kontrolnych), nawet jeśli był wcześniej zarejestrowany w innym niż nasz powiecie. Kolejnym ułatwieniem będzie zniesienie obowiązku wymiany dowodu rejestracyjnego na nowy w przypadku, gdy skończy się w nim miejsce na wpisy stacji kontroli pojazdów. Obecnie koszt wymiany dowodu wynosi wtedy 54,5 zł i trzeba to robić średnio raz na kilka lat, bo miejsc na wpisy jest tylko 6. Kierowcy zyskają nie tylko pieniądze, ale i oszczędzą czas potrzebny na wizytę w urzędzie.

Dealer zarejestruje auto za klienta

Kolejna nowość to możliwość rejestracji auta bezpośrednio przez dealera. Cały proces ma przebiegać on-line, a klient odbierze zarejestrowany już na siebie nowy samochód w salonie. To zmiana, o którą niedawno apelowała branża. Ze względu na zamrożenie gospodarki część wydziałów komunikacji zawiesiła pracę na kilka tygodni i nie można było zarejestrować auta kupionego w salonie. To z kolei przełożyło się na spadek sprzedaży u niektórych dealerów. Projekt zmian zakłada, że nowe przepisy wejdą w życie w 3 miesiące po ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw. Oznacza to, że wszystkie ułatwienia będą obowiązywać już pod koniec tego roku lub na początku przyszłego.

Summary
Ułatwienia dla kierowców do końca roku
Article Name
Ułatwienia dla kierowców do końca roku
Description
Łatwiejsza i tańsza rejestracja, brak obowiązku wożenia ze sobą prawa jazdy - te ułatwienia dla kierowców mają zacząć obowiązywać jeszcze w tym roku.
Author
Publisher Name
autodna.pl
Publisher Logo
Ilość komentarzy: 0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *