Co nowego w autoDNA

Znika opłata recyklingowa i fotoradary – ważne zmiany od stycznia

Dodano 3 marca 2016 przez

opłata recyklingowa

Ci, którzy liczą na to, że uda się trochę zaoszczędzić, sprowadzając tańszy samochód z zagranicy, zacierają ręce. Od 1 stycznia nie obowiązuje już opłata recyklingowa. Zmienia się też taryfikator mandatów.

W ciągu roku do Polski sprowadzanych jest około 900 tysięcy samochodów, które wcześniej zarejestrowane były w jednym z krajów Unii Europejskiej. To właśnie tych pojazdów dotyczy obowiązująca od stycznia nowelizacja ustawy o recyklingu pojazdów. Do tej pory każdy, kto sprowadzał do Polski używany pojazd musiał liczyć się z tym, że przed rejestracją trzeba wnieść jeszcze 500 zł opłaty recyklingowej, która przeznaczana była na pokrycie kosztów ekologicznej utylizacji pojazdów, zgodnej z wytycznymi Unii.

Opłata recyklingowa nie obowiązuje od 1 stycznia

Od 1 stycznia w życie wchodzą nowe przepisy – każdy, kto sprowadzi do Polski używany samochód z Unii Europejskiej nie musi już płacić opłaty recyklingowej. Ale uwaga – podczas rejestracji pojazdu sprawdzana będzie nie data zakupu, ale data przekroczenia granicy. Jeżeli więc kupiliśmy samochód przed Nowym Rokiem, a do Polski przewieźliśmy go już w 2016 roku, to nie zapłacimy za recykling auta. Jeśli zaś data przejazdu przez granicę będzie wcześniejsza, to obowiązują nas stare zasady.

Jakie zmiany dla komisów?

Nowe przepisy dotyczą zarówno osób prywatnych, jak i komisów, choć te ostatnie będą musiały w zamian zapewnić sieć stacji demontażu lub punktów zbierania pojazdów. Producenci i importerzy, którzy sprowadzają więcej niż 1000 aut rocznie muszą zapewnić takie stacje w każdym województwie (co najmniej po trzy), zaś mniejsze firmy, które sprowadzają każdego roku mniej niż 1000 aut, muszą zapewnić trzy stacje w różnych miejscowościach.

Brak opłaty recyklingowej może sprawić, że sprowadzanie tanich aut z zagranicy będzie bardziej opłacalne. Dotychczas różnice w cenie między używanym pojazdem np. z Polski i Niemiec często wyrównywały się poprzez wysokie koszty sprowadzenia auta, a także opłatę recyklingową. Teraz przynajmniej tej ostatniej nie będziemy musieli wnosić, więc kupno używanego samochodu w innym kraju może się opłacać.

Inne zmiany ważne dla kierowców od stycznia

Dobra wiadomość dla tych, którzy z niechęcią patrzyli na żółte skrzynki stojące przy drogach – od stycznia straż miejska i gminy nie będą mogły używać fotoradarów, a więc wszystkie żółte urządzenia należące do nich powinny być zasłonięte. Strażnicy mogą przeprowadzać jedynie kontrole drogowe wobec kierowców, którzy naruszają przepisy np. nieprawidłowo parkują lub jadą pod prąd. A co z tymi, którzy przekraczają prędkość? Kontrolą prędkości może od stycznia zajmować się jedynie policja i Inspekcja Transportu Drogowego. Ta zmiana nie oznacza, że z naszych dróg znikną wszystkie fotoradary – zostaną te, które już teraz należą do drogówki lub Inspekcji Transportu Drogowego.

Od 4 stycznia zmienił się też taryfikator mandatów. Przekraczając prędkość o ponad 50 km/h zapłacimy 760 zł, tyle samo za wjazd na skrzyżowanie na czerwonym świetle. Surowsza kara spotka tych, którzy nagminnie przekraczają prędkość i zostali już w ciągu 12 miesięcy ukarani – przy czwartym mandacie będziemy musieli zapłacić aż o 50 procent więcej.

Na łagodne traktowanie nie mogą liczyć także pijani kierowcy. Gdy zostaniemy złapani na prowadzeniu pojazdu po alkoholu lub po zażyciu środków odurzających możemy stracić prawo jazdy na co najmniej trzy lata. Jeśli pijany kierowca spowoduje wypadek, w którym będą ofiary śmiertelne lub ktoś dozna ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, może stracić prawo jazdy dożywotnio.

Inne zmiany w taryfikatorze mandatów to np. mandat za jazdę bez zapiętych pasów (300 zł zamiast 100, niezależnie od tego, czy pasów nie zapiął kierowca czy pasażerowie), jazda samochodem po chodniku albo wzdłuż po przejściu dla pieszych – mandat 250-500 zł, przewożenie dziecka bez fotelika – 500 zł.

Ilość komentarzy: 0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *