Rejestracja samochodu nie jest procedurą specjalnie skomplikowaną, o czym dobrze wiedzą kierowcy, którzy już wielokrotnie przez to przechodzili ze swoimi, często kolejnymi pojazdami. Dla tych jednak, którzy będą to robić po raz pierwszy radzimy, jak przejść przez to krok po kroku, unikając niepotrzebnych problemów. Przerejestrowanie pojazdu nie musi wiązać się z masą problemów i godzinami spędzonymi w kolejce od bladego świtu.
Przez blisko ćwierć wieku na polskich ulicach rządziły czarne tablice rejestracyjne. Ich powolny zmierzch zapoczątkowała zmiana schematu według którego tworzone są tablice rejestracyjne, wprowadzona w życie 1 maja 2000 roku.
Unijne instytucje i nie tylko, od lat zaostrzają politykę wobec branży motoryzacyjnej. Urzędnicy chcąc zadbać o poprawę jakości powietrza wprowadzają szereg zmian legislacyjnych. Zgodnie z obowiązującą dyrektywą Euro 6 bądź Euro 5 pojazdy z silnikiem diesla muszą być wyposażone w nowoczesne rozwiązania – jednym z nich jest konieczność stosowania płynu AdBlue.
Niebieskie tablice rejestracyjne dedykowane są tylko pojazdom misji dyplomatycznych i instytucji międzynarodowych. Cieszą się serią przywilejów na drodze.
Zakup samochodu w oparciu o fakturę VAT nie zawsze jest możliwy. Kiedy sprzedającym jest osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej, wymagane jest sporządzenie umowy sprzedaży. Ta z kolei pociąga za sobą konieczność wypełnienia deklaracji PCC 3 i zapłaty podatku.
Wbrew pozorom radykalna zmiana całego systemu oznaczania pojazdów w Polsce z 2000 roku nie pociągnęła za sobą pojawienia się wszystkich znanych nam dziś typów tablic, pojawiły się różne kolory tablic rejestracyjnych oznaczające inne grupy. Systematycznie, w miarę potrzeb pojawiały się kolejne typy w tym zielone tablice rejestracyjne dedykowane konkretnej grupie pojazdów – o których ustawodawca nawet nie śnił na początku wieku (napęd elektryczny).
Koszty serwisowania samochodu to oprócz wydatków na paliwo oraz ubezpieczenie, jeden z głównych kosztów, jakie ponosi właściciel pojazdu. Koszt użytkowania samochodu zależy od wielu czynników, a jednym z nich jest marka pojazdu, która wpływa na poziom wydatków w serwisie. Jak wynika z danych autoDNA wydatki te mogą znacznie się różnić w zależności od marki.
Współcześnie tablica rejestracyjna jest nieodzownym elementem pojazdu silnikowego – o napędzie spalinowy, pojazdu elektrycznego i innych. Wyróżnik pojazdu – to jest ich podstawową funkcją. Legalnie wydane numery rejestracyjne świadczą o dopuszczeniu danego pojazdu do ruchu drogowego (oczywiście nie możemy zapomnieć o kluczowym przeglądzie technicznym), zaś stosownym służbom pozwalają na szybkie ustalenie właściciela.
Każdy właściciel samochodu słyszał o numerze VIN pojazdu, ale nie każdy wie, gdzie go można odszukać oraz co on dokładnie oznacza. Zobacz, jak użyteczny może być numer nadwozia – bo właśnie to kryje się pod tajemniczym skrótem VIN.
Sportowe auta zawsze były i będą szczytem motoryzacyjnych marzeń większości kierowców, fanów motoryzacji. Nie ma recepty na najlepsze sportowe auto, każdy z nas szuka czegoś innego w samochodach, ma zupełnie różne wymagania, preferencje dotyczące napędu czy marki.
Niezależnie od powodu, dla którego sięgamy po używany samochód, warto poświęcić chwilę na weryfikację jego dotychczasowej historii. W takiej sytuacji warto skorzystać z usług autoDNA lub CEPiK – usług, które pozwalają w kilka chwil poznać historię pojazdu.
Transport to sektor, który w dużym stopniu przyczynia się do emisji gazów cieplarnianych w Polsce. Dlatego też Ministerstwo Klimatu i Środowiska przeprowadziło nowelizację ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych. Przewidują one m.in. utworzenie w Polsce stref czystego transportu. Kiedy ma dojść do powstania strefy czystego transportu w polskich miastach? W jakich miastach ma pojawić się Strefa Czystego Transportu? Dowiedz się tych informacji z artykułu poniżej.