autoDNA radzi

Akumulator samochodowy – jak dobrze wybrać?

Dodano 17 sierpnia 2016 przez

Akumulator samochodowy to kluczowe urządzenie dla prawidłowego funkcjonowania naszego pojazdu i to nie tylko zimą. Niestety ma ono znacznie krótszą żywotność niż inne części w samochodzie, dlatego co kilka lat stajemy przed koniecznością zakupu nowego egzemplarza. Jak więc kupić dobry akumulator samochodowy?

Główne parametry akumulatora samochodowego

Akumulator samochodowy ma cztery główne parametry:

  1. Wymiary tj. długość, szerokość i wysokość wyrażone w milimetrach lub centymetrach. Chociaż brzmi to banalnie, jest to z całą pewnością jeden z podstawowych parametrów, na jaki musimy zwrócić uwagę kupując akumulator samochodowy. Jeżeli nabędziemy jednostkę zbyt dużą, zwyczajnie nie zmieści nam się ona w przeznaczonym na nią pod maską miejscu.
  2. Usytuowanie biegunów. Kolejny z pozoru banalny element, na który koniecznie trzeba zwrócić uwagę. Jeżeli kupimy akumulator, który bieguny ma ułożone odwrotnie niż kable z klemami w naszym aucie, to zwyczajnie możemy mieć problem z podpięciem go do naszej instalacji.
  3. Pojemność akumulatora wyrażona w amperogodzinach (Ah). Parametr ten informuje nas o tym, ile godzin (h) jednostka jest w stanie oddawać prąd o natężeniu 1 ampera (A). Pół żartem można dodać, że parametr ten wyjaśnia po prostu, przez ile godzin możemy słuchać radia na wyłączonym silniku.
  4. Siła prądu rozruchowego wyrażona w amperach (A).

Jak sprawdzić, jaki akumulator samochodowy pasuje do naszego auta?

Zastanawiając się jaki akumulator samochodowy kupić, przede wszystkim powinniśmy zajrzeć do instrukcji obsługi naszego pojazdu. Niektórzy producenci umieszczają informacje nt. jego parametrów w tym dokumencie. Jeżeli gdzieś zapodzialiśmy instrukcję, nie ma problemu – na pewno można ją pobrać z oficjalnej strony www producenta lub innych internetowych źródeł. Gdy ten trop zawiedzie, powinniśmy udać się do naszego auta i po prostu sprawdzić, jaki akumulator mieliśmy do tej pory. Jeżeli pojazd funkcjonował z nim na pokładzie bez zarzutu, możemy nabyć ten sam model lub taki, o identycznych parametrach. Gorzej, jeżeli mieliśmy zły akumulator, a nawet o tym nie wiemy. Przed dokonaniem zakupu warto więc upewnić się u wyspecjalizowanego sprzedawcy, czy wybrany przez nas model pasuje do naszego auta, zarówno fizycznie jak i pod względem parametrów.

Z pomocą w wyborze akumulatora chętnie przyjdą nam także producenci samochodowych „baterii”. Na ich stronach internetowych znajdziemy proste wyszukiwarki, które po zaznaczeniu na liście wyboru naszego modelu pojazdu, zasugerują odpowiednie akumulatory, rzecz jasna z oferty danego producenta. Działa to dokładnie tak samo, jak na stronach producentów olejów samochodowych i płynów eksploatacyjnych. Zanim klikniemy „kup”, warto jeszcze wpisać dokładną nazwę wybranego modelu w wyszukiwarkę internetową lub porównywarkę cen. Może okazać się, że ten sam akumulator samochodowy kupimy taniej w innym sklepie lub zaoszczędzimy na kosztach wysyłki, bo można go zamówić z odbiorem osobistym niedaleko naszego miejsca zamieszkania lub biura.

Czy warto kupować akumulator samochodowy o lepszych parametrach niż zalecane?

Nasz akumulatorowy poradnik specjalnie rozpoczęliśmy od podania kluczowych parametrów akumulatora i sugestii, by przy jego wyborze skorzystać z porad producenta pojazdu lub akumulatorów. Kierowcy często bowiem próbują być mądrzejsi od inżynierów z branży motoryzacyjnej i skłaniają się ku zakupowi akumulatora o „lepszych” parametrach, tzn. o zwiększonej sile prądu rozruchowego i pojemności. Tymczasem „bateria” o większej sile prądu rozruchowego, niż faktycznie potrzebna jest w naszym aucie, skraca czas odpalania silnika, ale również skutkować będzie zmniejszoną żywotnością akumulatora. Akumulator samochodowy o zwiększonej pojemności pozwoli natomiast na więcej uruchomień pojazdu, jednak niedostosowany do niego alternator może nie nadążać z naładowaniem go, co będzie skutkować problemami z jego eksploatacją. Poza tym akumulator o zwiększonej pojemności i sile prądu rozruchowego będzie pewnie cięższy i droższy. W tym przypadku sprawdza się więc popularne powiedzenie „lepsze jest największym wrogiem dobrego”.

Czy warto kupować akumulator samochodowy renomowanego producenta?

To pytanie nurtuje wielu kierowców. W praktyce sprowadza się ono do weryfikacji lansowanej przez niektórych tezy, że w produktach markowych płacimy często tylko za popularny znaczek, który być może kiedyś oznaczał wysoką jakość. W dzisiejszych czasach rzekomo wszystko ma być bowiem robione tak, by niedługo po okresie gwarancji nie nadawać się już do użytku, skutkując koniecznością zakupu kolejnego produktu. Oczywiście tej, nieco jednak spiskowej, tezy nie jesteśmy w stanie obalić samodzielnie, przynajmniej w przypadku akumulatorów. Specjalistycznym sprzętem do sprawdzenia, czy pojemność akumulatora i siła prądu rozruchowego w danej „baterii” zgadzają się z nalepką umieszczoną na niej przez producenta, dysponują jedynie duże serwisy akumulatorowe. Mówi się, że renomowani producenci potrafią nawet „dorzucić” swoim klientom nieco większe parametry, niż deklarowane na opakowaniu, tymczasem akumulatory z hipermarketu mają w rzeczywistości nawet 30% niższe parametry od tych z etykiety. Nie wiadomo jednak, na ile jest to statystycznie potwierdzona prawda, na ile jednostkowe przypadki, za których nagłaśnianiem stoją wysokie budżety marketingowe renomowanych producentów.

Na co jeszcze zwracać uwagę oprócz parametrów akumulatora?

Niestety cały czas najsłabszym ogniwem technologii motoryzacyjnych pozostaje człowiek. Na nic zdadzą się najbardziej wyrafinowane technologie bezpieczeństwa, jeżeli za kółko wsiądziemy „po kielichu” lub zaspani – w takim stanie o wypadek bowiem nietrudno. Tak samo czas na wybieraniu najlepszego akumulatora będzie stracony, jeżeli później nie będziemy dbać o „baterię” i ogólny stan instalacji elektrycznej naszego auta w należyty sposób. Mało kto pamięta, że o akumulator samochodowy dbać trzeba nie tylko zimą, ale również latem. O tym, jak dbać o akumulator w ogóle i w lecie pisaliśmy już na naszym blogu, gorąco więc zachęcamy do lektury tych wpisów.

Ilość komentarzy: 1

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *