Blog
Asymetria informacji i samochody-cytryny

Asymetria informacji i „rynek cytryn” – co to oznacza dla kupującego i sprzedającego pojazdy?

10 marca 2021

Asymetria informacji to sytuacja, w której jedna strona transakcji ma zdecydowaną przewagę nad drugą – wie dużo więcej o przedmiocie transakcji i może wykorzystać tę wiedzę na swoją korzyść kosztem kupującego.”

To jeden z fragmentów publikacji ogłoszonej przez autoDNA pt. „Koniec ruletki podczas zakupu aut używanych„. Publikacja omawia ważne społecznie tematy związane z dążeniem do transparentnego rynku motoryzacyjnego w Polsce.


IKONOGRAFIKA samo CTA

W opublikowanym niedawno artykule omawiany był pierwszy rozdział publikacji „O co chodzi z tym VIN-em”.

 

Czym właściwie jest „Lemon Car”?

Dziś krótkie podsumowanie drugiego rozdziału. „Samochód-cytryna” (z ang. „lemon car”, nazywane też „samochód pułapka”, czy „samochód mina” to pojazd nowy lub używany, który ma ukryte wady (mogące powstać jeszcze w fabryce lub przy planowaniu produkcji). Wadliwe lub słabo kondycjonowane pojazdy są kupowane i sprzedawane przez nabywcę bez wcześniejszej wiedzy o rzeczywistym stanie pojazdu, np. samochód może być sprzedawany z problemami mechanicznymi, rozbieżnościami w odczytach drogomierza, z ukrytą przeszłością powypadkową lub po naprawach dokonywanych niezgodnie z zaleceniami producenta. Usunięcie wad ekonomicznych, mechanicznych czy prawnych przyćmiewają cenę sprzedaży i wartość tego samochodu.

 

Zwróć uwagę

W zalewie „ofert-cytryn” bardzo trudno przebić się z ogłoszeniem dotyczącym dobrego
samochodu używanego. Dlatego tak ważna jest transparentność między sprzedającym a kupującym. Gwarancja na auta używane dotyczy tylko pewnego wycinka rynku aut relatywnie
młodych, ma również ograniczone zastosowanie.

 

 

Sprawdź czy nie masz „auta-cytryny”

Masowo można za to skorzystać z możliwości, jakie daje numer VIN. Na szczęście technologia daje możliwość weryfikacji tego, co sprzedający umieścił w ogłoszeniu. Dzięki rozwiązaniom w rodzaju HistoriaPojazdu.gov.pl czy autoDNA.pl kupujący mogą łatwo, szybko i często bezpłatnie zmniejszyć asymetrię informacji. Oznacza to jej koniec w relacji sprzedający – kupujący i bezkarnej manipulacji. Część osób sama się dyskwalifikuje z rynku, gdyż nie umieszcza raportu historii pojazdu, a nawet numeru VIN. Takie praktyki to dla wielu kupujących sygnał ostrzegawczy. Numer VIN może zostać podany po kontakcie telefonicznym czy mailowym, ale sam fakt ukrywania tak podstawowej informacji powoduje, że do tego kontaktu może w ogóle nie dojść.

 

 

 

Warto wiedzieć

Pamiętaj, sprawdź VIN w autoDNA zawsze przed zakupem samochodu używanego – niezależnie od ceny czy rodzaju nadwozia. Dzięki temu możesz w łatwy sposób sprawdzić historię pojazdu, który wybrałeś. Do tego celu wystarczy jedynie numer VIN i połączenie z Internetem 🙂 Rozkodowanie VIN i wygenerowanie raportu może pomóc Ci w podjęciu niekiedy trudnej decyzji jaką jest wybór samochodu. Z raportu możesz dowiedzieć się m.in. czy samochód był powypadkowy, czy licznik mógł być cofnięty. Sprawdzenie VIN możesz wykonać przez cały rok 24/7.

Summary
asymetria-informacji-i-rynek-cytryn-co-to-oznacza-dla-kupujacego-i-sprzedajacego-pojazdy
Article Name
asymetria-informacji-i-rynek-cytryn-co-to-oznacza-dla-kupujacego-i-sprzedajacego-pojazdy
Description
Asymetria informacji to sytuacja, w której jedna strona transakcji ma zdecydowaną przewagę nad drugą - wie dużo więcej o przedmiocie transakcji i może wykorzystać tę wiedzę na swoją korzyść kosztem kupującego
Author
Publisher Name
autoDNA
Publisher Logo