Chcę kupić samochód

Auta od pierwszego właściciela – czy warto je kupować?

Dodano 7 stycznia 2019 przez

Teoretycznie nie powinno być najmniejszych wątpliwości z odpowiedzią na tytułowe pytanie. Wiadomo: im młodszy samochód, tym mniejsze ryzyko, że coś z nim będzie nie tak.

Auta od pierwszego właściciela wydają się być idealnym wyborem dla ludzi, którzy nie mają wystarczających środków na zakup nowego samochodu, a chcą przez parę najbliższych lat cieszyć się bezstresową jazdą. Problem jednak w tym, że nie zawsze „od pierwszego właściciela” będzie znaczyło to samo.

Dlaczego auto od pierwszego właściciela to dobry wybór?

Wiele lat temu żartowano z ludzi, którzy po nabyciu nowego samochodu (przysłowiowego Daewoo Tico) przez wiele miesięcy podróżowali, siedząc na fotelach, z których nie zdjęli folii zabezpieczającej. Obrazek ten, choć mocno przerysowany, dobrze ilustruje tezę, że o nowy samochód dba się nieraz aż do przesady. Tym samym jest to pierwszy argument za tym, by wybierać auta od pierwszego właściciela.

Drugim argumentem przemawiającym za wyborem samochodu z pierwszej ręki jest udokumentowana historia pojazdu. Oczywiście pod warunkiem, że jego właściciel dbał o regularne wizyty w (autoryzowanym) serwisie.

Tyle teorii. A jak jest w praktyce? Otóż w praktyce sprzedawcy doskonale wiedzą, że „pierwszy właściciel” jest potężnym magnesem na klientów. I wykorzystują ten fakt bezlitośnie.

Co ciekawe, fraza „od pierwszego właściciela” jest na tyle atrakcyjna i na tyle chętnie wyszukiwana, że niektórzy sprzedawcy samochodów budują w oparciu o nią całą swoją strategię biznesową.

Co może oznaczać hasło „pierwszy właściciel”?

W teorii oznacza ono człowieka, który nabył samochód w salonie, jest faktycznym pierwszym właścicielem auta i chce go właśnie sprzedać. W praktyce ów „pierwszy właściciel” często jest nim, ale… w Polsce. A zanim trafił do nas, po drodze najczęściej przeszedł przez parę różnych rąk (w Niemczech, Holandii czy innym kraju, z którego pojazd został sprowadzony).

To jeszcze nic. Czasami widoczny w ogłoszeniu motoryzacyjnym „pierwszy właściciel” to wyłącznie sposób na przyciągnięcie uwagi potencjalnego klienta. Nie ma nic wspólnego z prawdą. Z racji tego, że współczesne serwisy ogłoszeniowe oparte są na formularzach wymagających jedynie pozaznaczania / kliknięcia różnych opcji, sprzedający zawsze może się usprawiedliwiać zwykłą ludzką pomyłką…

Kontrola najwyższą formą zaufania

Chcesz kupić samochód od pierwszego właściciela? Pamiętaj o zasadzie ograniczonego zaufania. Jak mówi ludowe przysłowie: „Ufaj, ale sprawdzaj”. Tym bardziej, że z przeprowadzonych cztery lata temu badań firmy Motoraporter wynika, że aż 80 procent aut wystawionych do sprzedaży ma na koncie epizod kolizyjny. Podsumowując, na polski rynek wtórny trafiają nie tylko auta po mniejszej lub większej naprawie, nie tylko z cofniętym licznikiem, lecz także od pierwszych właścicieli, którzy są nimi jedynie z nazwy.

Koszmar, prawda?

Chcesz kupić samochód od pierwszego właściciela? Sprawdź jego faktyczną historię

Jeśli masz wątpliwości co do tego, czy samochód, którym jesteś zainteresowany, faktycznie pochodzi od pierwszego właściciela, zrób wszystko, by zminimalizować ryzyko zakupu trefnego towaru. Jednym z najskuteczniejszych sposobów na prześwietlenie auta jest zdobycie informacji dostępnych dzięki numerowi VIN. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj: https://www.autodna.pl/historia-pojazdu

Summary
Auta od pierwszego właściciela – czy warto je kupować?
Article Name
Auta od pierwszego właściciela – czy warto je kupować?
Description
Teoretycznie nie powinno być najmniejszych wątpliwości z odpowiedzią na tytułowe pytanie. Wiadomo: im młodszy samochód, tym mniejsze ryzyko, że coś z nim będzie nie tak.
Author
Publisher Name
autodna.pl
Publisher Logo
Ilość komentarzy: 0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *