autoDNA sprawdza
Auta poleasingowe

Auta poleasingowe – jakie są dostępne w Polsce? część 2

Dodano 4 grudnia 2020 przez

Tydzień temu na blogu pisaliśmy, czym jest CPO i że jest to alternatywa dla komisów i handlarzy. Dziś druga część cyklu, auta poleasingowe.

Programy sprzedaży certyfikowanych aut używanych (CPO) można zasadniczo podzielić na:

  • importerskie (ogólnopolskie – oferowane przez wszystkich dealerów danej marki)
  • grup dealerskich (występują często u dealerów oferujących kilka marek)
  • firm wyspecjalizowanych w handlu pojazdami używanymi (np. AAA Auto).

 

Auta poleasingowe – co znajdziemy w CPO?

Czego może spodziewać się klient, który chce kupić auto używane z salonu? W CPO nie brakuje aut kilkuletnich, które klienci zostawili w rozliczeniu przy zakupie nowego samochodu. Można też znaleźć w nich pojazdy flotowe (zwykle wymieniane po 3-4 latach użytkowania), jak również roczne, które wcześniej jeździły jako demonstracyjne. Te ostatnie to zwykle dość bogate wersje, więc ich ceny niekiedy wynoszą więcej niż bazowych nowych wersji analogicznych modeli.

Im auto starsze, tym mniejsza szansa, że załapie się na program certyfikowanych samochodów używanych. Ograniczeniem może być w tym przypadku:

  • przebieg (np. maksymalnie do 100 tys. km)
  • wiek pojazdu (np. do 5 lat)
  • inny parametr (np. w programie oferowane są tylko samochody zarejestrowane po raz pierwszy w kraju).

Część programów nie ma jednak takich obostrzeń i znajdziemy w nich aut starsze, w tym za kilka czy kilkanaście tysięcy złotych. Mogą one jednak nie mieć gwarancji lub odpowiednich certyfikatów tak jak kilkuletnie egzemplarze.

 

Auto używane, ale z salonu

Programy CPO prowadzone przez importera konkretnej marki w ofercie mają przede wszystkim samochody danego producenta. Wynika to z faktu, że dealer ma stały dopływ aut swojej marki z drugiej ręki od osób czy firm wymieniających samochody na nowe. Nie oznacza to jednak, że w programie CPO, np. Toyoty nie znajdziemy aut Volkswagena i odwrotnie.

Oferty CPO aut po leasingu są coraz bardziej szerokie i na każdą kieszeń (auta poleasingowe – pisaliśmy o tym na blogu). Oczywiście dealerzy nadal liczą na klienta z grubszym portfelem lub takiego, który skłonny jest zadłużyć się na nowe auto. Warto pamiętać, że CPO prowadzone przez importerów i dealerów są – obok sprzedaży aut używanych – narzędziem do przyciągania klientów do salonu. Na miejscu może okazać się, że oferta samochodów z drugiej ręki nie będzie nam odpowiadać, a wtedy sprzedawca z pewnością zaoferuje nowe auto.

 

Jakie czynnik skłaniają klientów do zakupu aut poleasingowych w ramach CPO?

“W ofertach dealerów Das WeltAuto przeważają używane Volkswageny, Skody i SEATy, które stanowią niemal 90% wszystkich oferowanych samochodów. Klientów do zakupu przekonuje m.in. fakt, iż połowa oferty to samochody objęte certyfikatem Das WeltAuto. Takie pojazdy przed sprzedażą przechodzą rygorystyczny test obejmujący sprawdzenie 117 punktów kontrolnych oraz objęte są przynajmniej 12-miesięczną gwarancją. Rosnąca sprzedaż jest także zasługą powiększającej się sieci dealerskiej, która aktualnie liczy prawie 80 punktów. Co istotne – wraz z powiększającą się siecią, rośnie także świadomość klientów. Do tej pory kojarzyli oni naszych dealerów głównie z samochodami nowymi. Następuje zmiana tego trendu, ponieważ dealer działający lokalnie zaczyna stanowić swoiste centrum motoryzacyjne, zarówno dla klienta poszukującego samochodu nowego, jak i używanego. W tej chwili jest on w stanie nabyć, odsprzedać, czy też wymienić swój używany. Wszystko w jednym miejscu, w trakcie jednej transakcji” – mówi Rajmund Nowacki, Koordynator ds. Marketingu Samochodów Używanych w Das WeltAuto.

Przeczytaj pierwszą część cyklu – Auto używane, ale z salonu

 


Sprawdź za darmo numer VIN i zobacz, jak wyglądają nasze przykładowe raporty – więcej…


 

Summary
auta poleasingowe
Article Name
auta poleasingowe
Description
Auta poleasingowe
Author
Publisher Name
autodna.pl
Publisher Logo
Ilość komentarzy: 0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *