autoDNA sprawdza
auta_uszkodzone

Auta uszkodzone z importu i krajowe – co im dolega?

27 lutego 2023

Auta uszkodzone to najczęściej karoseria, lampy czy może klimatyzacja? – autoDNA sprawdza jakie uszkodzenia występują najczęściej w przypadku używanych samochodów pochodzących z obrotu krajowego oraz z importu. 

Samochody używane dostępne w Polsce pochodzą z dwóch źródeł – aut krajowych, które wcześniej wyjechały z jednego z salonów na terenie kraju oraz importu, głównie z terenu Niemiec. Na podstawie danych za 2022 r. autoDNA, serwis oferujący historię pojazdu na podstawie numeru VIN, sprawdziło jakie uszkodzenia najczęściej miały obie grupy samochodów.

 

Krajowe auta uszkodzone i ich uszkodzenia

Pojazdy, których pierwsza rejestracja była w Polsce najczęściej uszkodzone miały elementy karoserii zewnętrznej. Różnego rodzaju uszkodzenia blach w wyniku zderzeń miało aż 41% spośród wszystkich samochodów ze szkodami sprawdzonych za pomocą autoDNA w 2022 r. W aż 15% przypadków raporty wykazywały defekt oświetlenia zewnętrznego. Niedziałająca lampa czy zbity reflektor to drugi najpopularniejszy powód uszkodzenia dla aut pochodzenia krajowego. Trzecim są elementy konstrukcyjne nadwozia, co wskazuje na udział w poważnej kolizji. 

 

Informacja

Kolejnymi elementami samochodu ulegającymi uszkodzeniu są szyby, układ zawieszenia oraz układ chłodzenia i klimatyzacji, który w przypadku aut używanych może być już mocno wyeksploatowany. 

 

Bardzo rzadko zdarzały się przypadki uszkodzeń tapicerki, układu kierowniczego, układu bezpieczeństwa biernego, jak również osprzętu silnika, skrzyni biegów i układu przeniesienia napędu oraz układu bezpieczeństwa czynnego i hamulcowego. Układ elektryczny występujący z pojazdach hybrydowych i elektrycznych to zaledwie 0,01% wszystkich uszkodzeń odnotowanych w raportach wygenerowanych w 2022 r. Na ten wynik wpływ ma jednak stosunkowo niska podaż tego typu pojazdów.

 

Samochody z importu i ich uszkodzenia

Auta pochodzące z importu w porównaniu do krajowych nieco częściej miały uszkodzone oświetlenie zewnętrzne, układ zawieszenia i elementy konstrukcyjne nadwozia (np. słupki, podłużnice, belki), co wynika z faktu sprowadzania dużej liczby samochodów powypadkowych. Nieco rzadziej (35% zamiast 41% dla krajowych) uszkodzone są w nich elementy karoserii zewnętrznej oraz szyby (9,5% wobec 10% dla krajowych). Strukturę importu widać też w uszkodzeniach układu elektrycznego dla samochodów z tego typu napędem – było ich trzykrotnie więcej pod względem procentowym niż dla analogicznych pojazdów pochodzenia polskiego. Wynika to ze sporej popularności aut z napędem hybrydowym. Znacznie częściej od krajowych aut występują też uszkodzenia osprzętu silnika, tapicerki, układu kierowniczego oraz układ bezpieczeństwa biernego.

 

Auta uszkodzone - co im dolega

Na co uważać przy zakupie auta używanego?

Warto podkreślić, że zarówno samochody krajowe, jak również z importu w większości mają uszkodzenia jednej z 4 kategorii: karoserii zewnętrznej, oświetlenie zewnętrznego, elementów konstrukcyjnych nadwozia oraz szyb. Te elementy są szczególnie podatne na uszkodzenia w przypadku wypadków. Nie należy jednak lekceważyć innych defektów, w tym mechanicznych związanych z osprzętem silnika, układem chłodzenia i klimatyzacji czy zawieszenia. Naprawa tego typu uszkodzeń może okazać się bardzo kosztowna. Jeśli samochód został już naprawiony, to warto sprawdzić czy zostało to wykonane w sposób fachowy. W ten sposób można uniknąć nieplanowanych wydatków po zakupie auta używanego

 

Warto wiedzieć

W transakcji kupna-sprzedaży pojazdu warto zawsze uwzględnić sprawdzenie auta za pomocą raportu historii pojazdu autoDNA, wiodącego na rynku dostawcy narzędzia do dekodowania VINNumer VIN wystarczy, aby sprawdzić m.in. szkody pojazdu, w tym także szkody całkowite, kolizje, odnotowane stany drogomierza, archiwalne zdjęcia. Sprawdzenie VIN jest proste, szybkie i może ustrzec przed ogromnymi wydatkami związanymi z zakupem auta-cytryny (lemon-car). Pamiętaj, sprawdź VIN w autoDNA zawsze przed zakupem samochodu używanego

 

 

Summary
Auta uszkodzone z importu i krajowe - co im dolega?
Article Name
Auta uszkodzone z importu i krajowe - co im dolega?
Description
Auta uszkodzone to najczęściej karoseria, lampy czy może klimatyzacja? - autoDNA sprawdza jakie uszkodzenia występują najczęściej.
Author
Publisher Name
autoDNA
Publisher Logo