autoDNA sprawdza
auta_uzywane

Auta używane czyli wszystko co powinieneś wiedzieć

18 listopada 2022

Dla każdego z nas kupno samochodu nie jest codziennością. Większość z nas, kierowców kupuje auta używane co kilka lat wydając na ten cel znaczącą kwotę z domowego budżetu. Nic więc dziwnego, że jest to istotne wydarzenie wymagające wnikliwej weryfikacji oferty, własnych potrzeb czy zasięgnięcia opinii specjalisty i innych użytkowników ona temat danego modelu, wersji silnikowej i producenta.

Kupując osobowe auta używane niezależnie od źródła zawsze jako kupujący ponosimy pewne ryzyko, nie jesteśmy przecież w stanie w czasie jazdy próbnej, czy na stacji diagnostycznej sprawdzić wszystkiego – jazda próbna da nam tylko częściowy obraz bieżącej sytuacji. Bezpieczne zakupy auta to także zgromadzenie wiedzy o newralgicznych punktach danego modelu i możliwe dokładne sprawdzenie jego historii z numeru vin, częstotliwość odwiedzin serwisu także ma istotne znaczenie.

 

 

Gdzie można kupić auta używane?

Decydując się na wymianę samochodu musimy gruntownie przemyśleć jakim budżetem dysponujemy na zakup oraz dokonanie ewentualnych najpotrzebniejszych napraw w pierwszym okresie użytkowania. Jakie są nasze potrzeby i oczekiwania względem kolejnego pojazdu? Dopiero wówczas warto zacząć przeglądać ogłoszenia, a właściwie sprawdzać dostępne obecnie źródła samochodów używanych. Starsi kierowcy pamiętają zapewne jak kiedyś kupowano samochody używane. Korzystając z wątpliwej jakości oferty komisów, giełd samochodowych czy ogłoszeń, ofercie zamieszczonej w prasie codziennej. Samochód używany pochodził zazwyczaj z najbliższej okolicy, rzadko kiedy przed oględzinami potencjalny kupujący wiedział jaka to dokładnie wersja silnikowa (benzyna lub diesel), typ nadwozia i rzeczywisty stan techniczny.

Dziś samochód używany znajdziemy w wielu źródłach, co tylko zwiększa możliwości kupujących do porównywania ofert – poszczególnych modeli, rozmaitych możliwości finansowania zakupu czy innych pobocznych usług. Wolny rynek i dostępność Internetu zmieniły wszystko diametralnie. Teraz podstawą zakupów jest internet, każdy liczący się sprzedawca obecny jest również na portalach aukcyjnych, zapewniając większy zasięg swojej ofercie. My natomiast z domowej kanapy przeglądamy ogłoszenia bez ograniczeń geograficznych. Także wstępną kontrolę aut możemy przeprowadzić całkowicie zdalnie, chociażby zamawiając raport autoDNA lub oględziny fachowca już na miejscu – który także przedstawi nam obszerną relację z zastanego stanu pojazdu.

 

36430d42 3278 4104 95ed 7b327c0b6637

 

Przez Internet

Szukając używanego samochodu większość z nas zaczyna od nieprzebranych zasobów internetu. Wystarczy przecież wpisać odpowiednią frazę w wyszukiwarkę by znaleźć co najmniej kilkanaście portali ogłoszeniowych, witryn komisów czy innych firm sprzedających samochody osobowe z historią, także z gwarancją. Od tego zacząć najłatwiej, dodatkowo na większości z witryn rejestracja nie jest już potrzebna aby uzyskać dostęp do pełnej oferty i danych kontaktowych do sprzedawców.

Poszukiwanie aut z drugiej ręki w internecie nie jest niczym ograniczone, tylko my sami ustalamy promień od naszego miejsca zamieszkania, model i szereg innych kryteriów. Udoskonalana latami wyszukiwarka najbardziej znanych portali z ogłoszeniami pozwala nam na wprowadzenie konkretnych kryteriów, wedle których selekcjonowane będą ogłoszenia. Możemy zaznaczyć że niezbędna jest klimatyzacja, dopuszczamy egzemplarze tylko o określonym przebiegu, z nadwoziem typu sedan lub kombi, interesuje nas tylko Mercedes i wiele innych zmiennych determinowanych przez wcześniej ustalone wymagania.

Auta używane grupowane są pod wieloma względami, wprowadzając filtry w wyszukiwarce wpisujemy chociażby rok produkcji, interesujący nas rodzaj paliwa, wspomniany limit przebiegu i inne. Jak wiemy, portale dają możliwość dołączenia do ogłoszenia nie tylko opisu, ale także zdjęć i prosty czat do komunikacji ze sprzedawcą. Pozwala on użytkownikom na zadanie kilku wstępnych pytań, przesłania dodatkowych zdjęć czy innych informacji o pojeździe – np. dokumentów potwierdzających jego przebieg.

Przez internet klient może także zlecić wyspecjalizowanej firmie przeprowadzenie inspekcji pojazdu – często taka usługa będzie zdecydowanie mniej kosztowna niż podróż kilkaset kilometrów na drugi kraniec Polski, nie wspominając już o poświęconym czasie na całą operację. Uprzednio jednak naszą wiedzę o pojeździe i wartości zapewnień sprzedawcy wzbogaci raport autoDNA. Z jego pomocą potwierdzimy wersję historii pojazdu prezentowaną w ogłoszeniu, lub poznamy szereg mniej widowiskowych faktów z dotychczasowego życia samochodu.

 

Informacja

Największą zaletą internetowych poszukiwań, zakupów samochodów jest dostępność. Wystarczy nam przecież smartfon, tablet czy komputer z łączem internetowym aby mozolnie przeglądać ogłoszenia nie tylko z Polski.

 

Przez znajomych

Znaną od dekad metodą zakupu samochodu używanego są nasi znajomi. Często informacja docierająca do nas tak zwaną pocztą pantoflową jest bardzo interesująca i warta sprawdzenia u źródła. Osoba z naszego otoczenia zanim zdecyduje się na publikację ogłoszenia sprzedaży swojego samochodu publicznie, informuje o swoich planach znajomych – licząc właśnie na szybkie znalezienie chętnego. Zakup auta z polecenia, od człowieka którego darzymy pewnym zaufaniem przeważnie będzie lepszym i bezpieczniejszym rozwiązaniem niż komisowa loteria. Zwłaszcza jeśli wiemy, że sprzedający samochód znajomy dbał o niego w należyty sposób, eksploatował i przechowywał w znanych nam warunkach. W przypadku kupna od znajomego ryzyko zatajenia historii istotnie maleje, przekaże nam przecież wszystkie informacje dotyczące pojazdu, także te o przeprowadzonych naprawach, usterkach, typowych bolączkach na wypadkach kończąc. Finalizacja transakcji przebiegać będzie na podstawie umowa kupna sprzedaży, bądź faktury – jeśli sprzedający uprzednio kupił samochód na firmę.

 

Z aukcji komorniczych

Samochody z drugiej ręki znajdziemy także na aukcjach komorniczych. Wciąż jest to mało popularna i mało znana forma zakupu samochodów w Polsce. Właśnie niewiedza i niepotwierdzone opinie tworzone przez inne osoby skutecznie zniechęcają do skorzystania z często atrakcyjnej oferty komorników. Legalny przebieg całego procesu licytacji, zakupu samochodów zabieranym dłużnikom za brak regulacji zobowiązań gwarantują obowiązujące w Polsce przepisy i sam komornik sądowy. To on zajmuje się organizacją aukcji, opisem licytowanego przedmiotu i późniejszym przygotowaniem dokumentacji pozwalającej na jego bezproblemową rejestrację przez nowego właściciela.

Auto osobowe sprzedawane przez komornika nierzadko możemy wylicytować za część jego rynkowej wartości, zależy to oczywiście od liczby innych zainteresowanych. Z drugiej jednak strony musimy liczyć się z szeregiem wymogów, jak chociażby wpłacenie wadium przez licytacją, czy brakiem możliwości dokładnego sprawdzenia pojazdu przez decyzją o zakupie. Zwłaszcza w takich okolicznościach informacje zawarte w raporcie autoDNA są nad wyraz cenne i pomocne przez licytacją – i ewentualną walką o auto z innym licytantem. Pamiętajmy, jazdę próbną odbędziemy dopiero po wygranej, już jako nowi właściciele – po wpłaceniu pełnej ceny zakupu.

 

Informacja

Ewentualne braki w dokumentacji – dowodu rejestracyjnego, karty pojazdu – rozwiązuje pismo, zaświadczenie wydane przez komornika, na jego podstawie wydział komunikacji bez problemów dokona rejestracji.

 

 

Od dealera

Salony samochodowe to nie tylko miejsce idealne do kupna nowego samochodu z zerowym przebiegiem. Od lat niemal wszyscy liczący się dilerzy prowadzą także sprzedaż samochodów używanych, zyskując dodatkowe źródło dochodu a także sposób na szybką sprzedaż pozostawianych w rozliczeń pojazdów.

Faktycznie, na tle innych rynkowych ofert, samochody używane sprzedawane przez autoryzowanych dilerów są wyraźnie droższe o kilka kilkanaście procent. W zamian jednak obok innego poziomu obsługi sprzedażowej dostajemy także produkt wyższej jakości. Są to przeważnie pojazdy pozostawiane przez pierwszych właścicieli, z pełną historią serwisową (nierzadko w tym właśnie punkcie dilerskim), zachowane w doskonałej kondycji. Dodatkowo w ramach obsługi sprzedażowej dilera dostaniemy także sprawdzenie auta w serwisie, na stacji diagnostycznej, w bazie danych danego producenta. Odbędzie się także oczywiście jazda próbna – nie tylko po placu.

Samochody osobowe używane sprzedawane przez dilera będą również przygotowane do dalszej eksploatacji. Wyższa cena, marża pozwala właśnie na dokonywanie pewnych inwestycji w postaci pełnych przeglądów olejowych, montażu nowych opon, korekty powłoki lakierniczej czy innych czynności przeprowadzonych zgodnie z technologią producenta. W przyszłości bowiem, bogata historia serwisowa w ASO przemawiać będzie tylko na naszą korzyść przy odsprzedaży pojazdu. Na miejscu mamy także możliwość skorzystania z usług finansowania zakupu, bądź zakupu ubezpieczenia. Auto używane sprzedawane przez dilera jest dostępne od ręki.

 

Z komisu

Chyba każdy kierowca choć raz kupował samochód w komisie, lub przynajmniej próbował. Rozwarstwienie wśród popularnych komisów jest ogromne. Nadal znajdziemy firmy oferujące najgorszy sort importowanych pojazdów, pobieżnie naprawionych i wyszykowanych tylko do sprzedaży z możliwie wysoką marżą. Na drugim końcu skali są komisy które faktycznie rzetelnie dbają o swoją renomę, serwując klienteli sprawdzony i uczciwy produkt jakim jest auto używane. Tutaj również samochody dostępne na placu są gotowe do sprzedaży w każdej chwili, jednak ich przygotowanie do dalszej eksploatacji bywa wątpliwe – pamiętajmy, że komis nie ma zaplecza w postaci profesjonalnego warsztatu z wykwalifikowaną załogą. Z pomocą przychodzą tutaj oponie zamieszczane w internecie, pokazujące poziom prezentowanej obsługi i uczciwość sprzedawcy. Coraz częściej także komisy w ofercie zamieszczają informacje o udzielanej gwarancji.

 

Poleasingowe

Duże korporacje kupujące cyklicznie pokaźne floty samochodów regularnie dokonują ich wymiany – przeważnie podyktowanej przez okres spłat leasingu lub wynajmu długoterminowego. Z łatwością znajdziemy ogłoszenia firm trudniących się tylko sprzedażą pojazdów poleasingowanych pochodzących zarówno z polskiego rynku jak i importowanych. Oczywiście najczęściej będziemy mieli do czynienia z ubogimi wersjami wyposażeniowymi, bazowymi kolorami nadwozia i dużymi przebiegami.

Te niedogodności auto poleasingowe wynagradza z nawiązką w inny sposób. Relatywnie tanio możemy kupić młody egzemplarz z całkowicie udokumentowaną historią. To właśnie skrzętnie prowadzona dokumentacja serwisowa, wypadkowa w ASO jest ogromną kartą przetargową w ich przypadku. Pamiętajmy, że warunkiem banków i firm lasingowych jest obsługa serwisowa pojazdu zgodnie z wytycznymi producenta wyłącznie z renomowanych punktach obsługi – warunki gwarancji nie mogą być w żaden sposób naruszone. Więcej na ten temat pisaliśmy przy okazji (auta poleasingowe).

 

Gdzie szukać sprawdzonych aut używanych?

Samochody używane bez dużego ryzyka, z pewną historią i nienagannym stanie technicznym. To marzenia większości kupujących z rynku wtórnego nie tylko w Polsce. Obecnie oferta między innymi autoDNA pozwala na znaczne ograniczanie ryzyka związanego z zakupem kilku, czy kilkunastoletniego samochodu. Raport prezentujący historię serwisową, wypadkową czy dokładną specyfikację techniczną samochodu to dopiero początek na drodze do sprawdzenia pojazdu który nas interesuje. Na fali potrzeb rynku obecnie z sukcesami funkcjonuje szereg programów dilerskich prowadzonych przez autoryzowanych dilerów wybranych marek. Wysokie ceny w ich przypadku mają jednak mocne uzasadnienie.

 

W programach dealerskich

Zwłaszcza obecnie nowe samochody są towarem deficytowym. Między innymi w efekcie tych zmian oferta autoryzowanych dilerów także uległa modyfikacji. Obok podstawowej działalności jaką jest dystrybucja nowych pojazdów, niektóre marki prowadzą sprzedaż dokładnie wyselekcjonowanych pojazdów używanych, wysokiej jakości. Używany samochód nim trafi do oferty we wspomnianym programie musi spełnić szereg warunków technicznych i dotyczących jego dotychczasowej historii. W imię jakości oferowanego produktu trafiają tam tylko egzemplarze z udokumentowaną przeszłością w co najmniej dobrym stanie technicznym i wizualnym, które z powodzeniem dalej sprzedawane są z gwarancją. Najczęściej w ofercie danego programu dilerskiego sprzedawane są tylko samochody określonej marki lub koncernu. To właśnie renoma, gwarancja i ich stan techniczny przyciąga klientów gotowych zapłacić w salonie znacząco więcej niż rynkowa średnia. Wysoka jakość – to właśnie gwarantuje program dilerski.

 

Jak sprzedać używany samochód żeby zarobić?

W dzisiejszych realiach rynku wtórnego nowego właściciela znajduje praktycznie każde auto utrzymane w dobrym stanie, choć nie tylko. Doskwierający niedobór nowych pojazdów daje niemal pewność zarobku na używanym samochodzie, jeśli kupiliśmy go rok czy dwa lata temu – w najgorszym wypadku nie stracimy na nim, co należy uznać za ogromną zmianę względem realiów ostatnich kilkunastu lat. Wbrew pozorom dobrze utrzymany samochód z silnikiem diesla także w mgnieniu oka zostanie sprzedany, wszystko zależy dziś od przebiegu, ogólnej kondycji i oczywiście od wieku. Kluczem do intratnej sprzedaży jest bogate i rzetelnie napisane ogłoszenie i możliwie bogata dokumentacja zdjęciowa – uczciwość przyciągnie pod adres sprzedawcy wielu zainteresowanych. Warto także samodzielnie wykupić raport autoDNA, tym samym pokażemy potencjalnym kupującym że nie mamy nic do ukrycia.

 

Warto wiedzieć

Zainteresował Cię ten artykuł? Sprawdź także produkty oferowane przez autoDNA – wiodącego dostawcę raportów historii pojazdu w Europie i USA. Sprawdzenie VIN może pomóc Ci ustrzec się przed dodatkowymi kosztami związanymi z zakupem auta z nieznaną przeszłością. Serwis dostępny jest 24/7 przez cały rok – wystarczy dostęp do Internetu i numer VIN pojazdu, który chcesz sprawdzić.

 

 

 

Summary
Auta używane czyli wszystko co powinieneś wiedzieć
Article Name
Auta używane czyli wszystko co powinieneś wiedzieć
Description
Kupując auta używane niezależnie od źródła jako kupujący ponosimy pewne ryzyko, nie jesteśmy przecież w stanie w czasie jazdy próbnej sprawdzić wszystkiego.
Publisher Name
autoDNA
Publisher Logo