autoDNA sprawdza
auta poleasingowe

Certyfikowane auto poleasingowe, czyli zalety i wady CPO – część 4

Dodano 21 grudnia 2020 przez

Certyfikowane auta poleasingowe to pewien wycinek rynku, który trudno traktować w sposób reprezentatywny dla całości.

Nie każdy znajdzie w nim auto dla siebie, ale dla określonej grupy klientów trudno o lepsze miejsce na poszukiwanie okazji. Jakie są zatem atuty, a jakie minusy takich programów? O programie certyfikowanych aut poleasingowych pisaliśmy już na naszym blogu. W pierwszej części cyklu pisaliśmy o tym czym jest CPO, w drugiej części – jakie są auta poleasingowe dostępne w Polsce, w trzeciej – jak znaleźć idealne auto poleasingowe).

 

Auta poleasingowe – drogo, ale pewnie

Z pewnością dla niektórych kupujących wadą będą dość wysokie ceny zakupu. Nie dotyczy to wszystkich aut, ale specyfika tego biznesu sprawia, że większość skupowanych od firm czy klientów aut ma kilka lat. To automatycznie zawęża grupę potencjalnych klientów. Z drugiej strony – zakup pojazdu w takim programie jest chroniony – kupujący zna dokładnie historię samochodu, na który sprzedawca udziela pisemnej gwarancji co do stanu technicznego i przebiegu. To często nieosiągalne w przypadku zakupu pojazdu z drugiej ręki do handlarza czy osoby prywatnej. Pewność zakupu ma jednak przełożenie na cenę, która będzie raczej wyższa, niż za analogiczny model z innego, niesprawdzonego źródła. 

Auta w CPO są często serwisowane do końca w ASO, więc mają też pełną historię, która często ogranicza się do wymiany części i płynów eksploatacyjnych dla aut 3-4 letnich. W przypadku programów prowadzonych przez importerów oferty są w większości ograniczone do jednej marki (np. Toyota, Volkswagen). Dlatego warto zainteresować się programami oferującymi samochody wielu marek prowadzonymi przez dealerów lub profesjonalne firmy w rodzaju AAA Auto, które działają jak salony aut używanych.

 

Gwarancja nawet dla aut starszych niż 3 lata

Duży udział samochodów kilkuletnich dla niektórych może być zresztą zaletą. Rozszerzona gwarancja na wiele aut poleasingowych pozwala cieszyć się bezstresowym użytkowaniem auta nawet po tym, jak zakończyła się gwarancja producenta. Natomiast w przypadku aut poflotowych czy poleasingowych warto brać poprawkę, że w przypadku samochodów kupowanych w większych ilościach z dużym rabatem, nie są to zazwyczaj najwyżej wyposażone wersje. Dodatkowo, o tego typu pojazdy, służące jako narzędzia pracy, raczej niespecjalnie się dba. W przypadku leasingu auta np. dla kadry zarządzającej, sytuacja powinna być inna. Można trafić na dobrze wyposażony i zadbany pojazd z relatywnie niewielkim przebiegiem.

 

Jak wyglądała sytuacja na rynku motoryzacyjnym w listopadzie 2020 r.? Przeczytaj o tym na naszym blogu

 


Sprawdź VIN z autoDNA
Historia pojazdu autoDNA – dlaczego to ważne?
Jak kupić Raport Historii Pojazdu autoDNA?


 

Summary
auto-poleasingowe-zalety-wady
Article Name
auto-poleasingowe-zalety-wady
Description
Certyfikowane auta poleasingowe to pewien wycinek rynku, który trudno traktować w sposób reprezentatywny dla całości.
Author
Publisher Name
autoDNA
Publisher Logo
Ilość komentarzy: 0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *