Aktualności

Bezpieczny samochód – najważniejsze systemy bezpieczeństwa w autach

Dodano 3 stycznia 2018 przez

Każdy z nas chciałby mieć bezpieczny samochód. Życie i zdrowie nasze oraz bliskich nam osób jest przecież bezcenne. Potrzebę tę, coraz skuteczniej, starają się spełniać koncerny motoryzacyjne. Można odnieść wrażenie, że na polu poprawy bezpieczeństwa toczy się dzisiaj w branży motoryzacyjnej najbardziej intensywny wyścig zbrojeń. Sprawdźmy zatem, co oferują nam inżynierowie.

Bezpieczny samochód to nie tylko najnowsza elektronika!

Wyobrażając sobie bezpieczny samochód myślimy o najnowszych (i najdroższych!) zdobyczach technologii. Tymczasem podstawowe cechy bezpiecznego auta nie zmieniły się od lat. Pierwszą z nich jest odpowiednia… konstrukcja.

Konstrukcja nadwozia ma kluczowe znaczenie w przypadku zderzenia. Niektóre elementy konstrukcyjne pojazdu powinny być wytrzymałe niczym w czołgu, a inne składać się jak przysłowiowa harmonijka. Dla przykładu – w razie zderzenia silnik powinien „wpadać” pod kabinę pasażerską, a pedały przesuwać się nie w kierunku nóg kierowcy, ale w stronę maski pojazdu.

Odpowiednia konstrukcja nadwozia ma jednak nie tylko chronić nas w razie zderzenia, ale także zmniejszać jego ryzyko. Ta funkcja jest realizowana chociażby przez duże szyby i lusterka oraz wąskie słupki, dzięki czemu mamy dobrą widoczność. Kolejnym ważnym aspektem jest właściwe rozmieszczenie przycisków sterowania radiem, klimatyzacją i innymi podzespołami. Podczas jazdy powinniśmy skupiać się na drodze, a nie na poszukiwaniu przełączników.

Bezpieczny samochód to także taki, który posiada liczne poduszki powietrzne. Generalna zasada nie zmieniła się w tej kwestii od lat. Im więcej poduszek powietrznych, tym lepiej. Na liście wyposażenia pojazdu szukajmy więc nie tylko tradycyjnych poduszek przednich. Bardzo przydatne będą także te chroniące twarz i głowę w razie uderzenia bocznego oraz zabezpieczające nogi i kolana, a także odpowiednio pozycjonujące biodra w razie wypadku. Warto poszukać także poduszek chroniących… pieszych, które minimalizują skutki potrącenia.

Bezpieczny samochód w dzisiejszych czasach musi posiadać także system ABS lub jego bardziej zaawansowane rozwinięcie. Zadaniem ABS (Anti-Lock Braking System) jest zapewnienie kierowcy panowania nad pojazdem podczas kontrolowanego poślizgu związanego z hamowaniem oraz skrócenie drogi hamowania. Za utrzymanie stabilności pojazdu odpowiada zaś system ESP (elektroniczny program stabilizacji).

Tyle jeśli chodzi o podstawy w zakresie bezpieczeństwa. Spełnienia wyżej opisanych standardów powinniśmy oczekiwać nie tylko od samochodów nowych, ale także używanych. Czego natomiast możemy spodziewać się po fabrycznie nowych pojazdach? Cóż, lista naszych oczekiwań może być naprawdę długa!

Bezpieczny samochód posiada te systemy

Adaptacyjny tempomat znacząco zwiększa bezpieczeństwo podczas jazdy na autostradzie. Stara się on utrzymać zadaną prędkość, jednak z zachowaniem właściwego odstępu od poprzedzającego nas auta. Czyli gdy ono zmniejszy prędkość, nasz pojazd powinien zareagować tak samo.

Adaptacyjny tempomat najlepiej sprawdza się połączony z systemem utrzymania pasa ruchu, który pozwala naszemu pojazdowi pokonywać łuki drogi bez naszej ingerencji. Kierowca na autostradzie długimi odcinkami może poczuć się więc… jak pasażer.

Nie jest jednak tak, że nasze auto pozwoli nam odpływać myślami, zamiast skupiać się na sytuacji na drodze. Bezpieczny samochód w dzisiejszych czasach posiada system wykrywający zmęczenie i brak koncentracji u kierowcy. W razie potrzeby wyemituje on sygnały świetlne i dźwiękowe. To kolejny niezwykle przydatny na autostradach system.

Oczywiście największe zagrożenia czyhają na kierowcę nie na autostradzie, ale podczas poruszania się w miejskim gąszczu. To właśnie na tym polu inżynierowie z branży motoryzacyjnej mają największe pole do popisu. Trzeba przyznać, że jak dotąd świetnie je wykorzystują.

Hamowanie i parkowanie

W nowych autach coraz częściej standardem są systemy automatycznego hamowania, nierzadko połączone z mechanizmem wykrywania zagrożeń. Jeżeli naszej uwadze umknie to, że poprzedzający samochód zatrzymał się nasze auto samodzielnie uruchomi hamulec. Tak samo stanie się, gdy na jezdnię wkroczy pieszy lub zwierzę. Systemy automatycznego hamowania rozwijane są także w kierunku asystenta jazdy w korku. Samochód z takim systemem sam rusza i hamuje w kolejce do świateł.

Bardzo pomocne w uniknięciu kolizji i stłuczek są także systemy wspomagające parkowanie (również z przyczepą!). Nasz nowy samochód coraz częściej zaparkuje po prostu samodzielnie. Natomiast gdy będziemy ruszać z miejsca do parkowania, do dyspozycji mamy już nie tylko widok z kamery cofania, ale obraz obejmujący 360 stopni. Pozwala on ocenić sytuację z każdej strony auta, a w niektórych modelach nawet „wirtualnie” rzucić okiem na sytuację na ulicy.

Bezpieczny samochód zamiast zwykłych świateł będzie miał na pokładzie światła adaptacyjne. W sposób automatyczny będą one przełączać światła mijania i drogowe podczas jazdy poza terenem zabudowanym. Oprócz tego będą doświetlać także pobocze, byśmy w porę dostrzegli pieszych i zwierzęta poruszające się przy drodze.

Coraz bardziej popularnym rozwiązaniem są także przezierne wyświetlacze. Dzięki nim kierowca nie musi już odwracać oczu od jedni, by spojrzeć na nawigację czy prędkościomierz. Najważniejsze informacje ma bowiem zaprezentowane na… przedniej szybie w postaci niewielkich, przezroczystych komunikatów. Wśród nich nie brakuje oczywiście informacji o ograniczeniach prędkości, odczytywanych automatycznie ze znaków drogowych przez nasz pojazd.

Bezpieczny samochód jutra

Czytając listę systemów, które powinien posiadać bezpieczny samochód, możemy odnieść wrażenie, że wymyślony i wprowadzono już wszystko. Tymczasem lista wyposażenia poprawiającego bezpieczeństwo, które czeka na wdrożenie jest dość długa i obejmuje m.in.:

  • Sprzężony z zapłonem alkomat, który nie pozwoli nam uruchomić silnika, jeżeli w wydychanym powietrzu wykryty zostanie alkohol;
  • Niezawodny system łączności z pomocą drogową, umożliwiający automatyczne lub samodzielne wezwanie odpowiednich służ ratowniczych. Będzie on obowiązkowy na terenie UE w nowych autach od marca 2018!;
  • Systemy V2X dzięki którym samochody będą komunikować się pomiędzy sobą (!) oraz z infrastrukturą drogową. Sygnalizacja świetlna będzie więc wysyłać do naszego pojazdu wiadomość nt. tego za ile zapali się zielone światło. Z innych aut nasz samochód dostanie natomiast np. informację, że uruchomione zostało hamowanie awaryjne, co zwiastuje niespodziewaną sytuację na drodze.

Oczywiście na końcu tej drogi innowacji znajdują się całkowicie autonomiczne pojazdy. Kierowca będzie w nich tylko pasażerem, który w razie konieczności będzie mógł przejąć nad autem kontrolę. Masowa obecność na drogach autonomicznych samochodów to jednak perspektywa kilkunastu lub nawet kilkudziesięciu lat.

Summary
Bezpieczny samochód - najważniejsze systemy bezpieczeństwa w autach
Article Name
Bezpieczny samochód - najważniejsze systemy bezpieczeństwa w autach
Description
Każdy z nas chciałby mieć bezpieczny samochód. Życie i zdrowie nasze oraz bliskich nam osób jest przecież bezcenne. Potrzebę tę, coraz skuteczniej, starają się spełniać koncerny motoryzacyjne.
Author
Publisher Name
autodna.pl
Publisher Logo
Ilość komentarzy: 0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *