autoDNA sprawdza
CEPiK 2.0

CEPiK 2.0 – co może nowy CEPiK?

6 lipca 2021

CEPiK 2.0 to nowa wersja Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Zawiera informacje o pojazdach zarejestrowanych w Polsce i osobach uprawnionych do kierowania. Nowe wydanie systemu zostało wzbogacone o dodatkowe funkcje, które mają usprawnić gromadzenie i przetwarzanie danych. Na czym to polega?

 

CEPiK – co to jest?

Centralna Ewidencja pojazdów CEP powstała w 2004 roku, później poszerzono ją o kolejną gałąź, czyli CEK, tworząc CEPiK znany w obecnej formie. Do 2010 roku system był stale rozbudowany poprzez uruchamianie nowych funkcji. Od 1 stycznia 2016 roku SI CEPiK, czyli system Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców działa pod egidą Ministerstwa Cyfryzacji. Jego struktura została podzielona na dwa obszary: CEP gromadzącą dane o pojazdach i CEK zajmującą się przetwarzaniem danych na temat kierowców.

W CEP można znaleźć szczegółowe dane dotyczące pojazdów zarejestrowanych w Polsce. Znajdziesz tam między innymi:

 • podstawowe dane pojazdu, takie jak marka i model,
 • dane techniczne, czyli pojemność i moc silnika itp.,
 • informacje o wszystkich właścicielach pojazdu,
 • informacje o ubezpieczeniu OC,
 • dane dotyczące badań w Stacji Kontroli Pojazdów,
 • informacje na temat kradzieży, odnalezienia, zbycia, wyrejestrowania auta

W Centralnej Ewidencji Kierowców można uzyskać informacje na temat osób, które otrzymały uprawnienia do kierowania określonym typem pojazdów, osób, którym cofnięto prawo jazdy lub mają zakaz poruszania się po drogach. To także baza danych na temat kierowców, którzy uzyskali dodatkowe uprawnienia, na przykład do przewozu materiałów niebezpiecznych.

 

CEPiK 2.0 – od kiedy funkcjonuje?

Ulepszona wersja systemu weszła w życie 4 czerwca 2018 roku. Nie od razu wszystkie funkcje systemu CEPiK 2.0 były dostępne. Założono kilka etapów uruchamiania platformy, uwzględniające poszczególne funkcjonalności.

Wprowadzenie systemu nie obyło się bez problemów, które wpłynęły na przesunięcie daty jego ostatecznego obowiązywania.

 

CEPiK 2.0 – możliwości

Początkowo termin uruchomienia nowej wersji Centralnej Ewidencji Pojazdów planowano na 1 stycznia 2017 roku. W związku z pewnymi niedociągnięciami konieczne było wprowadzenie programu naprawczego, stąd ostateczny moment rozpoczęcia funkcjonowania platformy przesunął się.

Początkowe problemy były kłopotliwe zarówno dla kierowców, jak też dla diagnostów i urzędników. W wielu stacjach diagnostycznych niemożliwe było przeprowadzenie badania ze względu na awarię systemu. Na utrudnienia skarżyli się także urzędnicy wydziałów komunikacyjnych, którzy nie mogli przeprowadzić żadnej operacji związanej z rejestrowaniem pojazdów. Stąd konieczne było wprowadzenie programu naprawczego, który ostatecznie się sprawdził i system zaczął działać prawidłowo.

Czym różni się nowa wersja systemu od wcześniejszej? Wprowadzono do niej sporo dodatkowych usług, które mogą być korzystne dla kierowców i nie tylko.

 

Sprawdzanie liczny punktów karnych

Do tej pory było to możliwe jedynie na komisariacie. Obecnie użytkownik może skontrolować stan swojego konta z punktami karnymi przez Internet.

 

Uprawnienia kierowcy

Przedsiębiorca zatrudniający kierowców lub osoba zlecająca przewóz osób i towarów będą mogli sprawdzić dokładny zakres uprawnień danej osoby.

 

Ocena szkół nauki jazdy

Narzędzie przydatne dla kandydatów na kierujących. Będą mogli porównać jakość kształcenia w poszczególnych jednostkach.

 

Kto korzysta z CEPiK 2.0?

W CEPiK 2.o można znaleźć wiele danych przydatnych nie tylko kierowców. Z bazy korzystają także osoby noszące się zamiarem kupna pojazdu, przyszli kierujący i inni. Kto szczególnie może być zainteresowany skorzystaniem z takich usług? Są to:

 • kierowcy, którzy chcą sprawdzić swoją liczbę punktów karnych,
 • przedsiębiorcy poszukujący nowych pracowników w charakterze kierowcy,
 • przyszli kierujący, którym zależy na wyborze dobrej szkoły nauki jazdy,
 • osoby zlecające przewóz osób i towarów,
 • poszkodowani w kolizjach lub wypadkach, poszukujący informacji o sprawcy,
 • kupujący pojazd, zainteresowani uzyskaniem szczegółowych danych o konkretnym egzemplarzu.

To tylko przykładowe grupy osób, dla których Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców może okazać się przydatna.

 

E-usługi w CEPiK

CEPiK pozwala na skorzystanie z e-usług. Nie musisz udawać się do urzędu, żeby załatwić interesującą się sprawę. Przeglądanie dostępnych danych jest bezpłatne i proste w obsłudze. Jakie są najbardziej przydatne funkcje nowej platformy?

 

Historia pojazdu

Pozwala na przejrzenie szczegółowych informacji na temat pojazdu, co jest szczególnie przydatne przed zakupem, Dzięki temu można stwierdzić, czy historia samochodu prezentowana przez sprzedającego jest zgodna ze stanem faktycznym.

 

Punkty karne

Każdy kierowca może sprawdzić, ile punktów karnych znajduje się na jego koncie. Nie musi udawać się w tym celu na komisariat tak, jak dotychczas.

 

Bezpieczny Autobus

To usługa, która umożliwia sprawdzenie, czy autobus, którym dana osoba na co dzień podróżuje lub który ma zawieźć dzieci na wycieczkę, jest sprawny i dopuszczony do ruchu. Na stronie można znaleźć wstępne informacje, które warto później zweryfikować.

 

Mój pojazd

Pozwala na sprawdzenie danych dotyczących posiadanego pojazdu, takich jak informacje znajdujące się w dowodzie rejestracyjnym, stan licznika odczytany na ostatnim badaniu technicznym i innych. Usługa dotyczy zarówno samochodów, jak i motocykli.

 

API do CEPiK

Usługa umożliwiająca pobranie danych z CEPiK zawierających ponad 60 parametrów, takich jak: marka, model, rok produkcji pojazdu, a także data jego pierwszej rejestracji w Polsce.

 

HistoriaPojazdu.gov.pl a autoDNA

Na stronie historiapojazdu.gov.pl można uzyskać bezpłatny raport z CEP, czyli centralnej Ewidencji Pojazdów. Taki rejestr zawiera najważniejsze dane dotyczące każdego samochodu i motocykla zarejestrowanego w Polsce. Znajdziesz w nim informacje techniczne, takie jak markę, model, rodzaj paliwa, rozstaw osi i pojemność silnika, ale także informację o aktualnej polisie OC. Z punktu widzenia kupującego niezwykle ważna jest także wiadomość, czy pojazd nie został oznaczony w ewidencji jako kradziony.

AutoDNA to z kolei jedna z największych baz danych o pojazdach używanych, nie tylko w kraju, ale w całej Europie. Gromadzi informacje o samochodach z Polski i zza granicy w sposób ciągły, korzystając ze wsparcia partnerów. Do zamówienia raportu wystarczy jedynie numer VIN. W porównaniu z tym, co oferuje rządowa strona internetowa, uzyskane tutaj informacje mogą być bardziej przydatne, ponieważ nie ograniczają się jedynie do pojazdów zarejestrowanych w Polsce, a baza jest na bieżąco aktualizowana.

Summary
CEPiK 2.0 - co może nowy CEPiK?
Article Name
CEPiK 2.0 - co może nowy CEPiK?
Description
CEPiK 2.0 to nowa wersja Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Zostało wzbogacone o dodatkowe funkcje, które mają usprawnić m.in. gromadzenie danych.
Author
Publisher Name
autoDNA
Publisher Logo