Aktualności

Co czeka kierowców w 2019 r.

Dodano 11 stycznia 2019 przez

W tym roku zmotoryzowanych czekają zmiany. Zebraliśmy najważniejsze trendy, zmiany w przepisach i wydarzenia, które dotkną zmotoryzowanych w 2019.

Wyższe kary za brak OC i możliwy wzrost cen polis

W tym roku kara za brak wykupionego ubezpieczenia OC wzrośnie do 4500 zł, 2250 zł za brak ubezpieczenia przez 4 do 14 dni oraz 900 zł, jeśli spóźnimy się o maksymalnie 3 dni z wykupieniem kolejnej polisy. Wzrosną też sumy kwot gwarancyjnych do 5,21 mln euro na osobach oraz 1,05 mln euro w przypadku szkód komunikacyjnych wyrządzonych na mieniu. Może się to przełożyć na niewielkie podwyżki cen polis, które w ostatnim czasie ustabilizowały się po kilku latach dużych wzrostów.

Nowy podatek w cenie benzyny i oleju napędowego

Od 1 stycznia w cenie benzyny i oleju napędowego uwzględniona jest tzw. opłata emisyjna, które wynosi ok. 10 groszy na 1 litrze. Wpływy z nowego podatku mają zasilić Fundusz Niskoemisyjnego Transportu, z którego będą finansowane m.in. nowe ładowarki do samochodów elektrycznych. Zrzucą się na nie jeżdżący samochodami spalinowymi. Tegoroczna podwyżka nie obejmuje bardzo popularnego w Polsce autogazu LPG.

Nowe stawki akcyzy na samochody

Rząd zapowiedział zmiany w stawkach akcyzy, które płaci się w momencie rejestracji auta. Nowe przepisy mają zachęcić do zakupu aut o niskiej emisji spalin. Możliwa jest także podwyżka akcyzy na pojazdy z silnikami grubo powyżej 2 litrów, które teraz objęte są stawką 18,6%. Szczegóły mają być znane na przełomie stycznia i lutego.

Bez zmian w badaniach technicznych

Rząd pod koniec ubiegłego roku w ostatniej chwili wycofał się z projektu zmian w przepisach dotyczących kontroli technicznej pojazdów. Miały one na celu uszczelnienie systemu (m.in. kontrola przeprowadzonych badań, kamery na stacjach badających samochody). Nie będzie też ułatwień dla kierowców, którym skończą się miejsca na wpisy w dowodzie rejestracyjnym – nadal będzie go trzeba wymienić na nowy dokument.

Podwyżka opłat za autostradę A4

Na autostradzie A4 Kraków-Katowice od 1 marca przejazd dla samochodów ciężarowych ma kosztować już w marcu 35 zł zamiast dotychczasowych 30 zł.

500 km nowych dróg

W tym roku do użytku ma być oddane ponad 500 km nowych autostrad, dróg ekspresowych i obwodnic. Będą to m.in. odcinki autostrady A1 oraz dróg ekspresowych S5, S6, S7, S8, S10, S10, S11 i S17. W kolejnych latach rząd chce skupić się na sieci ekspresówek.

Administracyjne zmiany: bez wymiany prawa jazdy przy zmianie miejsca zamieszkania, koniec karty pojazdu, rejestracja on-line oraz te same tablice rejestracyjne przez cały okres użytkowania pojazdu.

Od 4 marca nie będzie już trzeba wymieniać prawa jazdy w przypadku zmiany miejsca zamieszkania. W 2019 r. ma być też zlikwidowana karta pojazdu, nalepka kontrolna na szybę, a samochód będzie można zarejestrować przez internet. Ponadto nowy właściciel będzie mógł zachować dotychczas używane tablice auta, które kupuje. Obecnie jest to możliwe jedynie w ramach transakcji zawieranych na terenie tego samego powiatu.

Summary
Co czeka kierowców w 2019 r.
Article Name
Co czeka kierowców w 2019 r.
Description
W tym roku zmotoryzowanych czekają zmiany. Zebraliśmy najważniejsze trendy, zmiany w przepisach i wydarzenia, które dotkną zmotoryzowanych w 2019.
Author
Publisher Name
autodna.pl
Publisher Logo
Ilość komentarzy: 0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *