Aktualności

Co trzeba sprawdzić, kupując używany samochód?

Dodano 27 listopada 2018 przez

Już parę sekund po wyjeździe z salonu samochód traci status nowego pojazdu. Staje się samochodem używanym. Kiedy nadejdzie dzień sprzedaży, kupujący będą sprawdzali go na przeróżne sposoby. Na co zwrócą wówczas uwagę?

Można powiedzieć, że kupujący przeistoczą się wtedy w archeologów lub detektywów. Będą chcieli wyczytać z samochodu całą jego historię. A ta w niektórych przypadkach (niektórzy twierdzą, że aż w trzech na dziesięć) okaże się zaskakująco burzliwa. Obfitująca we wzloty i… wypadki.

Jaki samochód używany wybrać?

Zacznijmy jednak od innej strony. Zanim wybierzemy się na internetowe łowy, warto zastanowić się nad tym, do czego będziemy używać naszego samochodu, w jaki sposób i w jakich warunkach będzie on najczęściej eksploatowany.

Przykłady:

  • Czy będzie używany głównie w mieście (wtedy mały samochód z dieslem nie będzie dobrym wyborem), czy na długich trasach (wtedy diesel będzie najrozsądniejszym rozwiązaniem).
  • Czy będzie używany sporadycznie czy notorycznie. Jeśli to drugie i w związku z tym będziemy chcieli zamontować w nim instalację gazową, wybór pojazdu zostanie częściowo narzucony przez model silnika, ponieważ nie wszystkie równie dobrze współpracują z taką właśnie instalacją.

Auta używane: modele, które mają złą opinię

To pewnie truizm, ale przed zakupem warto zasięgnąć opinii o danym modelu. Okazuje się, że nawet tak renomowane marki jak Mercedes mogą mieć na swoim koncie produkty, o których chciałyby jak najszybciej zapomnieć (przykład: klasa E, model W210 z lat 1995- 2003).

Nie tylko konkretne modele mają złą reputację. Czasami w obrębie jednego modelu, który cieszy się nawet stosunkowo dobrą opinią kierowców, zdarzają się wersje silnikowe, których warto unikać (przykład: Chrysler Voyager z silnikiem diesla).

Uwaga na opinie o samochodach

Szczególnie w przypadku względnie nowych samochodów należy uważać też na mało wiarygodne opinie publikowane w internecie przez różnej maści osoby zajmujące się tzw. marketingiem szeptanym (nie bez powodu nazywanym czasami „marketingiem szemranym”).

Ile można stracić, sprzedając używany samochód?

Kolejna kwestia dotyczy przyszłości naszego auta. Dlatego przed zakupem należy sprawdzić, ile będzie mógł kosztować nasz używany samochód za jakiś czas. Jedne modele bowiem przez wiele lat utrzymują w miarę wysoką cenę i są pożądanymi ofertami na rynku wtórnym (np. Toyota Prius), a inne – tracą niczym złotówka za czasów hiperinflacji.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie używanego samochodu?

Które rzeczy powinniśmy zwrócić naszą uwagę?

1) Cena samochodu używanego

Cena to najmocniejszy z magnesów przyciągających potencjalnych kupców. Zbyt niska może oznaczać pułapkę: samochód kradziony, powypadkowy, popowodziowy lub generalnie usterkowy. Co ciekawe, zbyt wysoka cena równie chętnie przyciąga osoby przeglądające ogłoszenia.

W przypadku samochodów sprowadzanych, warto (chociażby dla zaspokojenia własnej ciekawości) odwiedzić strony zagranicznych serwisów ogłoszeniowych i sprawdzić, jak kształtują się ceny interesującego nas modelu na tamtejszym rynku.

2) Przebieg używanego samochodu

Stan licznika to druga rzecz, na jaką zwracamy uwagę, wertując ogłoszenia. I zdecydowanie najbardziej kontrowersyjna. Do tego stopnia, że ukuto nawet powiedzenie dotyczące samochodów z ogłoszenia, które mówi, że im auto młodsze, tym przebieg… wyższy!

Dlatego zanim zadzwonimy do sprzedawcy, weźmy do ręki kalkulator i przemnóżmy wiek auta przez średnią liczbę pokonywanych kilometrów. Z badania przeprowadzonego przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych IBRIS wynika, że 23% Polaków przemierza rocznie swoim samochodem nie więcej niż 5 tysięcy kilometrów, 30% – między 10 a 20 tysięcy, a tylko 11% powyżej 50 tysięcy.

3) Liczba poprzednich właścicieli

Jeśli samochód co chwilę przechodził z rąk do rąk, to znaczy, że musiał być ku temu ważny powód. I nie chodziło zapewne o jego trudny charakter, tylko o problemy natury technicznej. Innymi słowy, im mniej właścicieli oraz im dłuższy okres użytkowania auta przez każdego z nich, tym większa szansa, że nasz nowy używany samochód nie okaże się czterokołową skarbonką.

4) Słowa użyte w ogłoszeniu

Słownictwo używane przez sprzedawców samochodów to temat-rzeka. Niektóre hasła weszły nawet do języka potocznego („Niemiec płakał, jak sprzedawał”). Wbrew pozorom, fraza „stan dobry” nie oznacza, że auto jest w dobrym stanie, tylko że bliżej mu do co najwyżej dostatecznego, a nawet miernego. Weźmy też pod uwagę, że emerytów, którzy jeżdżą autem tylko do kościoła, nie jest na świecie aż tylu, ile mogłyby sugerować ogłoszenia.

5) Zużycie elementów wewnątrz pojazdu

Chcąc zweryfikować przebieg samochodu, można porównać go ze stopniem zużycia
kierownicy, gałki zmiany biegów, foteli czy okładziny pedałów. Oczywiście można powiedzieć, że każdy z tych elementów da się łatwo wymienić na nowy. Problem w tym, że taka wymiana będzie tym bardziej zauważalna, a co za tym idzie, pociągnie za sobą podejrzenia, że historia pojazdu jest o wiele bardziej burzliwa, niż nam się wydaje.

6) Zbyt czysty silnik

Czasami sygnałem ostrzegawczym może być zbyt idealny stan samochodu, zbyt drobiazgowe przygotowanie go do sprzedaży. Na przykład wyczyszczony silnik może wskazywać na to, że właściciel chciał ukryć różnego rodzaju wycieki.

7) Co jeszcze trzeba sprawdzić w używanym samochodzie?

Lista elementów, które powinniśmy obejrzeć przed zakupem używanego auta, jest tak naprawdę o wiele dłuższa. W tym wpisie publikujemy gotową checklistę rzeczy, które należy sprawdzić podczas oględzin pojazdu: Co sprawdzić podczas oglądania auta używanego? – Checklista

Historia pojazdu: jak sprawdzić VIN i dlaczego warto to zrobić?

Istnieje jeszcze jeden sposób na sprawdzenie historii używanego samochodu. Mowa o numerze VIN i informacjach, jakie za jego pośrednictwem można zdobyć. Więcej na ten temat przeczytacie tutaj: historia pojazdu

I jeszcze jedno:
Staranne prześwietlenie samochodu przed zakupem – to podstawa. Pamiętajmy jednak o czymś jeszcze. Otóż z chwilą zakupu samochodu używanego stajemy się jego przyszłymi sprzedawcami. I za jakiś czas staniemy po drugiej stronie barykady. Jeśli nie chcemy (zbyt wiele) stracić na tej transakcji, już teraz wybierzmy model, na który za kilka lat nadal będzie duże zapotrzebowanie.

Summary
Co trzeba sprawdzić, kupując używany samochód?
Article Name
Co trzeba sprawdzić, kupując używany samochód?
Description
Już parę sekund po wyjeździe z salonu samochód traci status nowego pojazdu. Staje się samochodem używanym. Kiedy nadejdzie dzień sprzedaży, kupujący będą sprawdzali go na przeróżne sposoby. Na co zwrócą wówczas uwagę?
Author
Publisher Name
autodna.pl
Publisher Logo
Ilość komentarzy: 0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *