Blog
czarne auto

Czy czarne auto jest pechowe?

Dodano 31 maja 2021 przez

W jaki sposób kolor samochodu wpływa na prawdopodobieństwo, że pojazd posiada szkodę. Postanowiliśmy to sprawdzić za pomocą bazy danych autoDNA i zapytań naszych Klientów za 2020 r. w Polsce.

Henry Ford mawiał, że Forda T można zamówić w dowolnym kolorze, ale pod warunkiem, że będzie to kolor czarny. Dzisiaj wybór na szczęście mamy znacznie większy, ale pod różnokolorowymi lakierami często kryją się takie z nieciekawą przeszłością.

Czarne auto zwiastuje problem?

Czarne auto, brązowe, grafitowe i szare – jak się okazuje, to dla tych kolorów ryzyko wystąpienia szkody przy sprawdzeniu auta za pośrednictwem autoDNA jest najwyższe. Na końcu listy znajdują się auta w kolorze zielonym, czerwonym i perłowym. W połowie stawki można znaleźć srebrny lakier, który jest dość popularnym kolorem pojazdu.

Ranking kolorów pojazdów a ryzyka wystąpienia szkody powstał na podstawie liczby zapytań w porównaniu do raportów, w których odnotowano uszkodzenie. Nie oznacza on, że np. ponad połowa czarnych aut ma jakąś wadę. Wskazuje jednak, że co drugie wyszukanie w bazie autoDNA zwróciło raport ze szkodą. Duża liczba wyszukiwań i statystycznie wyższe ryzyko wystąpienia szkody, to również efekt popularności danego lakieru na europejskim rynku.

Jaki kolor auta wybrać? Ranking a sytuacja na rynku

W Europie według raportu firma Axalta, światowego lidera branży materiałów lakierniczych dominuje szary lakier (w 2020 r. 25% pojazdów go miało) na równi z białym, przy czym 23% to po prostu biały, zaś tylko 2% stanowią samochody koloru perłowego. Aż 21% aut klienci kupili w kolorze czarnym. A co z brązowym, niechlubnym liderem rankingu autoDNA? W Europie w 2020 r. stanowił tylko 2% zarejestrowanych po raz pierwszy aut. Nie zawsze zatem najpopularniejsze kolory oznaczają zwiększone ryzyko szkody.

 

 

Niezależnie od koloru auta, warto sprawdzić je przed zakupem

Zanim kupisz auto, sprawdź jego historię z autoDNA.pl, czyli wiodącym dostawcą raportów historii pojazdów używanych z Europy i USA.

 


Koniec ruletki podczas zakupu aut używanych – pobierz bezpłatną publikację autoDNA.

Czytaj cykl artykułów stworzonych na podstawie statystyk autoDNA:

  1. TOP 10 modeli z największym ryzykiem szkody całkowitej wg autoDNA
  2. Uszkodzenia aut z USA
  3. Ile można stracić na cofniętym liczniku?
Summary
czy-czarne-auto-jest-pechowe
Article Name
czy-czarne-auto-jest-pechowe
Description
Czarne auto, brązowe, grafitowe - dla tych kolorów ryzyko wystąpienia szkody przy sprawdzeniu auta za pośrednictwem autoDNA jest najwyższe.
Author
Publisher Name
autoDNA
Publisher Logo
Ilość komentarzy: 0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *