Co nowego w autoDNA

Czy leasing samochodów stanie się nieopłacalny? Co zmieni się 1 stycznia 2019 roku?

Dodano 3 października 2018 przez

Czy z dniem pierwszego stycznia 2019 roku leasing operacyjny samochodów osobowych stanie się nieopłacalny? Kto straci na zmianie przepisów, a kto zyska?

Jak było do tej pory?

Najprościej mówiąc, było na tyle korzystnie dla leasingobiorcy, że bardziej opłacało się wziąć nowy samochód w leasing, niż kupować go za gotówkę. Wszystko dlatego, że raty leasingu można było zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu. Co więcej, można to było robić absolutnie bez żadnych ograniczeń.

Dlaczego zakup auta za gotówkę był mniej opłacalny od leasingu? Ponieważ kwota odpisu amortyzacyjnego nie mogła przekroczyć 20 tysięcy euro. Już wkrótce ma to ulec poważnym zmianom.

Jak będzie teraz?

13 czerwca 2018 roku Ministerstwo Finansów podało do wiadomości, że planuje od 1 stycznia 2019 roku wyrównać wyżej wspomniane limity. Raty leasingowe oraz amortyzacja samochodu osobowego będą kosztem uzyskania przychodu do łącznej wysokości 150 tysięcy złotych i 225 tys. zł dla samochodów elektrycznych (więcej szczegółów – pod koniec artykułu). To ma być pierwsza z nadchodzących zmian. Drugą są kilometrówki, które od przyszłego roku mają zniknąć.

Korzystanie z samochodu leasingowego w celach firmowych i prywatnych

Trzecia zmiana, która czeka leasingobiorców oraz właścicieli aut firmowych, dotyczy trybu korzystania z samochodu. Od stycznia 2019 roku, jeśli pojazd będzie służył do tzw. celów mieszanych (prywatnych oraz firmowych), od przychodu będzie można odliczyć 75% kosztów jego nabycia oraz użytkowania. Chyba, że podatnik zadeklaruje, że posługuje się samochodem firmowym wyłącznie do celów służbowych. Wówczas, prowadząc odpowiednią ewidencję, będzie mógł odliczyć całość kosztów.

Nowe przepisy leasingowe: kto straci w 2019 roku?

Nowe przepisy ustawy najmocniej uderzą w tych, którzy do tej pory brali w leasing samochody z wyższej półki. Zakup taki będzie od 1 stycznia przyszłego roku objęty przepisami, które z punktu widzenia dzisiejszych zapisów, są dla nabywców zdecydowanie niekorzystne.

Zmiany w leasingu: kto na nich zyska?

Jak już zostało to zasygnalizowane, nowe przepisy z pewnością ucieszą wszystkich tych, którzy nabywają samochody firmowe za gotówkę. Ministerstwo Finansów chce niemal podwoić kwotę odpisu amortyzacyjnego – z obecnych 20 tysięcy euro do 150 tysięcy złotych. Tyle będzie można wpisać do kosztów uzyskania przychodu, kupując do firmy samochód osobowy.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

Podatnicy VAT kontra nievatowcy

Warto zaznaczyć, że płatnicy VAT będą mogli wziąć w leasing samochód kosztujący maksymalnie 165.470 zł brutto, by zmieścić się w nowym limicie. Nievatowcy osiągną pułap przewidziany przez ustawodawcę, kupując auto kosztujące 150 tys. zł brutto.

Przepisy przejściowe

Co z tymi, którzy już zawarli umowę? Otóż osoby te będą mogły działać według starych zasad, ale tylko do końca 2020 roku.

Jakie będą skutki zmian przepisów dotyczących leasingu?

Nabywcy samochodów firmowych, chcąc wziąć je w leasing na korzystnych zasadach, będą musieli powstrzymać apetyty na samochody wyższej klasy. Bardziej opłacalny stanie się za to zakup auta firmowego za gotówkę. Natomiast firmy leasingowe staną przed koniecznością zmiany dotychczasowej strategii biznesowej i będą musiały (jak zwykle) przystosować się do nowych realiów.

***

Zobacz więcej naszych artykułów o leasingu samochodów:
Co musisz wiedzieć, zanim weźmiesz auto w leasing? (link: https://www.autodna.pl/blog/co-musisz-wiedziec-auto-w-leasingu/)

Jak zakończyć umowę leasingu auta? (https://www.autodna.pl/blog/jak-zakonczyc-umowe-leasingu-auta-sprawdz-mozliwe-scenariusze/ )

Finansowanie samochodu – gotówka, kredyt, leasing czy wynajem? (https://www.autodna.pl/blog/finansowanie-samochodu-gotowka-kredyt-leasing-czy-wynajem/)

Summary
Czy leasing samochodów stanie się nieopłacalny? Co zmieni się 1 stycznia 2019 roku?
Article Name
Czy leasing samochodów stanie się nieopłacalny? Co zmieni się 1 stycznia 2019 roku?
Description
Czy z dniem pierwszego stycznia 2019 roku leasing operacyjny samochodów osobowych stanie się nieopłacalny? Kto straci na zmianie przepisów, a kto zyska?
Author
Publisher Name
autodna.pl
Publisher Logo
Ilość komentarzy: 0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *