autoDNA sprawdza

Do 5 lat za cofnięcie licznika

Dodano 20 marca 2019 przez

Nawet pięć lat więzienia ma grozić za manipulacje przy liczniku przebiegu pojazdu. Takie przepisy mają wejść w życie w ciągu kilku najbliższych miesięcy.

Sejm w ubiegłym tygodniu przegłosował ustawę wprowadzającą nowy paragraf do kodeksu karnego:  “Kto zmienia wskazanie drogomierza pojazdu mechanicznego lub ingeruje w prawidłowość jego pomiaru, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.”  “Drogomierz” to oczywiście inna nazwa licznika przebiegu, a te bywają u nas bardzo często fałszowane.

Sprawa jest poważna, gdyż z danych Związku Dealerów Samochodów wynika, że od 65 do nawet 85% sprowadzanych do Polski samochodów używanych ma cofnięte liczniki. Proceder ten obecnie jest praktycznie bezkarny, gdyż ścigane jest umyślne wprowadzenie w błąd kupującego auto, a takie zdarzenie trudno udowodnić w przypadku korekty licznika. Powód? Obowiązkowe w Polsce wpisy przebiegu w Centralnej Ewidencji Pojazdu są robione dopiero w momencie pierwszej rejestracji auta w kraju, czyli zazwyczaj już po cofnięciu licznika.

Niedługo ma się to zmienić. Służby mundurowe, w tym Policja i Straż Graniczna, będą obowiązkowo spisywać aktualny stan licznika samochodów niezarejestrowanych, które wjadą do nas np. na lawecie. W ten sposób w rejestrach powinno znaleźć się więcej wpisów dotyczących stanu licznika, co teoretycznie ma pomóc wychwycić przekręty. Nowe przepisy wprowadzą też bat na kierowców, którzy będą mogli dostać nawet do 3 tys. zł grzywny, jeśli nie zgłoszą do stacji kontroli pojazdów wymiany licznika na nowy, np. w razie awarii.

Karze pozbawienia więzienia mają podlegać zarówno zlecający cofnięcie licznika, jak i osoba wykonująca taką usługę. Na mniejszy wymiar kary mogą liczyć ci, którzy będą dokonywali kosmetycznych zmian w przebiegu. Znowelizowane przepisy przewidują, że “w wypadku mniejszej wagi” zabronionego czynu kara pozbawienia wolności będzie mogła wynieść do 2 lat. Jednocześnie nie zostało dokładnie określone jaka jest granica cofnięcia licznika, do której obowiązuje łagodniejszy wymiar kary.

Nowe przepisy powinny wejść w życie za 2-3 miesiące i chociaż z dnia na dzień nie należy spodziewać się drastycznego zmniejszenia plagi cofania liczników, to na pewno jest to krok w dobrym kierunku.

Summary
Do 5 lat za cofnięcie licznika
Article Name
Do 5 lat za cofnięcie licznika
Description
Nawet pięć lat więzienia ma grozić za manipulacje przy liczniku przebiegu pojazdu. Takie przepisy mają wejść w życie w ciągu kilku najbliższych miesięcy.
Author
Publisher Name
autodna.pl
Publisher Logo
Ilość komentarzy: 0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *