Aktualności

Dobry komis samochodowy, czyli jaki?

Dodano 1 kwietnia 2019 przez

Przyznam się, że rozczuliła mnie trochę szczera podpowiedź wyszukiwarki Google, która zasugerowała, żebym poszukał frazy: „uczciwy komis samochodowy śląsk”.

Sam fakt, że podsunięta mi została właśnie taka zbitka wyrazów, świadczy o dwóch sprawach. Po pierwsze, komisy nie mają obecnie chyba szczególnie dobrej prasy. Po drugie, ludzie mimo wszystko nie tracą nadziei, że gdzieś tam istnieją jednak porządni sprzedawcy aut.

Jak więc znaleźć naprawdę dobrą placówkę tego rodzaju? Na co trzeba zwrócić uwagę, odwiedzając taki punkt sprzedaży używanych samochodów?

Protokół przejęcia – rzecz bardziej niż święta

Wstawiając auto do komisu, zostawiasz go w pewnym sensie „na pastwę losu”. Dlatego koniecznie musisz spisać na wstępie protokół przejęcia, w którym zobrazowany zostanie za pomocą tekstu (i ew. zdjęć) stan samochodu w dniu pozostawienia go na placu komisowym.

Jawne opłaty

Lata temu krążył dowcip o tym, jak znaleźć najtańszy parking strzeżony w centrum miasta. Otóż wystarczyło wstawić swój samochód do komisu i zaśpiewać sobie taką za niego cenę, żeby nikt przypadkiem nam go nie kupił. Dziś raczej takie akcje nie miałyby racji bytu. Tak czy inaczej, zanim wjedziesz autem na plac komisowy, koniecznie zapytaj chociażby o opłaty parkingowe.

Certyfikaty

Dobrym sposobem na korzystne sfinalizowanie transakcji zakupu, jest dokonanie jej w komisie oznaczonym prestiżowym certyfikatem jakości, takim jak np. Rzetelna Firma. Więcej na ten temat piszemy w jednym z naszych artykułów na blogu:  https://www.autodna.pl/blog/jak-znalezc-dobrego-sprzedawce-uzywanych-samochodow/

Prawdomówność sprzedawcy

Lepiej poznać najgorszą nagą prawdę niż nabrać się na najlepiej opakowane kłamstwo. Jeśli sprzedawca komisowy mówiąc wprost „bajeruje klienta”, to znaczy, że istnieje nikła szansa, że wyjawi Ci, które elementy wymagają w tej chwili lub będą wymagać w bliskiej przyszłości naprawy lub wymiany. Ta strategia, choć pozornie opłacalna dla właściciela, jest jednak szalenie krótkowzroczna.

Przy okazji: warto wybrać ten komis, w którym właściciel nie zabrania zaglądać we wszystkie zakamarki pojazdu (oczywiście w granicach rozsądku) i dokonywać np. badań czujnikiem grubości lakieru.

Profesjonalny komis czy firma krzak?

Być może dla wielu będzie wyglądało to na jakąś chorą nadgorliwość, ale warto sprawdzić, czy właściciel komisu ma zarejestrowaną działalność gospodarczą. Ma to kluczowe znaczenie w sytuacji, kiedy zajdzie konieczność zwrócenia wadliwego pojazdu.

O czym musisz pamiętać, kupując samochód w komisie?

O tym, że nie ma aut idealnych. Zwłaszcza, jeśli mowa jest o pojazdach używanych. Każdy z nich będzie wymagał większego lub mniejszego wkładu finansowego. Dlaczego? Ponieważ generalnie mało kto pozbywa się bezproblemowego auta. Raczej jeździ nim tak długo, jak długo nie musi do niego dokładać zbyt dużej ilości gotówki.

A skoro już o „idealności” mowa…

Kupujesz auto z komisu? Sprawdź jego historię!

Decydując się na zakup samochodu z komisu, warto sprawdź informacje na jego temat, które są dostępne dzięki jego numerowi VIN. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj: https://www.autodna.pl/historia-pojazdu

Podsumowanie

Idealny komis samochodowy to taki, który:

  1. Działa legalnie (ma zarejestrowaną odpowiednią działalność gospodarczą) i jest ubezpieczony na wypadek uszkodzenia lub kradzieży pojazdu z terenu firmy.
  2. Pozwala na sprawdzenie pojazdu zarówno na miejscu, jak i w wybranej przez Ciebie stacji serwisowej.
  3. Nie stosuje ukrytych opłat.
  4. Umowy, które podpisuje z komitentami, precyzyjnie określają cenę (oczekiwaną, jak i minimalną) oraz prowizję.
  5. I najważniejsze, choć chyba najtrudniejsze do osiągnięcia: jego właściciel nie boi się pokazywać wad oferowanego przez siebie towaru.
Summary
Dobry komis samochodowy, czyli jaki?
Article Name
Dobry komis samochodowy, czyli jaki?
Description
Przyznam się, że rozczuliła mnie trochę szczera podpowiedź wyszukiwarki Google, która zasugerowała, żebym poszukał frazy: „uczciwy komis samochodowy śląsk”.
Author
Publisher Name
autodna.pl
Publisher Logo
Ilość komentarzy: 0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *