Aktualności

Dowód rejestracyjny i polisa OC niepotrzebne w trakcie kontroli drogowej?

Dodano 27 kwietnia 2018 przez

Rząd przyjął propozycję zmian w ustawie Prawo o ruchu drogowym. Czy już wkrótce dowód rejestracyjny i polisa OC będą prawie zawsze leżeć w naszych szufladach?

Obecnie ustawa Prawo o ruchu drogowym nakłada na kierujących obowiązek posiadania licznych dokumentów podczas prowadzenia pojazdu.

Art. 38. Dokumenty wymagane od kierującego pojazdem

Kierujący pojazdem jest obowiązany mieć przy sobie i okazywać na żądanie uprawnionego organu wymagane dla danego rodzaju pojazdu lub kierującego:

1) dokument stwierdzający uprawnienie do kierowania pojazdem;

2) dokument stwierdzający dopuszczenie pojazdu do ruchu;

3) dokument potwierdzający zawarcie umowy obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadacza pojazdu lub dowód opłacenia składki za to ubezpieczenie;

(…)

Dowód rejestracyjny przy sobie? Same kłopoty!

Jadąc samochodem musimy więc mieć przy sobie prawo jazdy, dowód rejestracyjny oraz potwierdzenie zawarcia polisy OC. Jak bardzo jest to uciążliwe wiedzą wszystkie rodziny, w których z jednego auta korzysta kilka osób. Dokumenty wędrują z rąk do rąk, często się zawieruszając. Kobiety często narzekają na konieczność przekładania dokumentów z torebki do torebki. Panowie natomiast zwracają uwagę, że mało jest portfeli, do których mieści się polski dowód rejestracyjny.

Wielu kierowców zadaje pytanie po co to wszystko, skoro od dawna w Polsce funkcjonuje portal historiapojazdu.gov.pl? Statystyczny Kowalski może sprawdzić tam, czy dany samochód ma ważny przegląd techniczny, polisę OC oraz kto jest jego właścicielem. Dlaczego więc tego samego nie mogłaby robić policja? Z interpelacją w tej sprawie wystąpił do Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa poseł Tomasz Jaskóła już w sierpniu 2017.

Jak to zwykle bywa, okazało się, że z biurokratycznego punktu widzenia sprawa jest trudniejsza, niż się wydawało. Rządzący nie pozostali jednak głusi na postulat posła i postanowili do jego realizacji wykorzystać Centralną Ewidencję Pojazdów i Kierowców 2.0, czyli sławny CEPiK. W myśl rządowego projektu, kierowca będzie mógł zostawić dowód rejestracyjny i polisę OC w domu. W razie kontroli drogowej policjanci sprawdzą interesujące ich dane poprzez CEPiK.

Kiedy możemy liczyć na wprowadzenie nowego rozwiązania?

Zmiany najpierw musi przegłosować Sejm i Senat, potem podpisać prezydent. Następnie minister cyfryzacji będzie musiał wydać komunikat wyznaczający termin obowiązywania nowych regulacji. Musi to się stać co najmniej z trzymiesięcznym wyprzedzeniem. Jeżeli weźmiemy pod uwagę, jak idzie wdrażanie systemu CEPiK 2.0, trzeba liczyć się z tym, że nowe przepisy będą obowiązywać najwcześniej od początku 2019. Do tego czasu każdy kierowca powinien mieć przy sobie dowód rejestracyjny i polisę OC.

Postępy w pracach nad rządowym projektem można śledzić na stronie Sejmu. Projekt oznaczono numerem druku 2462. Wpłynął on do Sejmu 19.04.2018, a 23 kwietnia został skierowany do prac w Komisji Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii oraz Komisji Infrastruktury.

Pamiętajmy także, że nawet gdy nowe przepisy wejdą w życie, udając się za granicę, nadal będziemy zobowiązani mieć przy sobie dowód rejestracyjny i polisę OC. Policjanci z innych krajów nie mają dostępu do polskiego CEPiK-a, więc głównym źródłem informacji o pojeździe są dla nich dokumenty, które kierowca ma ze sobą.

Warto również odnotować, że zmiany w przepisach dotyczą tylko dwóch dokumentów. Dowód rejestracyjny i polisę OC będziemy mogli zostawić w domu, natomiast prawo jazdy musimy mieć zawsze przy sobie, gdy wsiadamy „za kółko”.

Chociaż opisywane rozwiązanie wydaje się oczywistością i powinno być wprowadzone już dawno, należy cieszyć się, że zmiany legislacyjne zmierzają w dobrym kierunku. Każda taka inicjatywa ułatwia nieco życie kierowcom i do tego rządzący powinni nieustannie zmierzać. Niewykluczone, że po uruchomieniu wszystkich funkcjonalności CEPiK 2.0, ustawodawca rozważy także możliwość prowadzenia samochodu bez noszenia przy sobie plastikowego prawa jazdy. CEPiK 2.0 ma przecież także gromadzić dane o kierowcach, a więc i ich uprawnieniach. Należy więc trzymać kciuki, aby następna data wprowadzenia CEPiK 2.0 była już naprawdę, tak jak zapowiadają rządzący, tą ostatnią.

Summary
Dowód rejestracyjny i polisa OC niepotrzebne w trakcie kontroli drogowej?
Article Name
Dowód rejestracyjny i polisa OC niepotrzebne w trakcie kontroli drogowej?
Description
Rząd przyjął propozycję zmian w ustawie Prawo o ruchu drogowym. Czy już wkrótce dowód rejestracyjny i polisa OC będą prawie zawsze leżeć w naszych szufladach?
Author
Publisher Name
autodna.pl
Publisher Logo
Ilość komentarzy: 0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *