autoDNA sprawdza
Jak czyścić auto w czasach pandemii?

Gdzie w aucie może czaić się koronawirus?

Dodano 21 kwietnia 2020 przez

Jak czyścić samochód w czasach epidemii koronawirusa? Często i dokładnie, a uważać trzeba szczególnie na 40 miejsc.

Korzystanie z prywatnego samochodu to obecnie najbezpieczniejszy sposób przemieszczania się. Aby jeszcze bardziej zmniejszyć ryzyko zakażenia, warto znać wszystkie punkty w samochodzie, w których może zagnieździć się koronawirus.

Dostępne dane na temat koronawirusa pokazują, że może on być aktywny na różnego rodzaju powierzchniach do 3 dni. Z tego względu nawet jeśli rzadko używamy auta, to jego regularne czyszczenie, a zwłaszcza miejsc wrażliwych na gromadzenie się różnego rodzaju bakterii i wirusów, jest niezwykle istotne. Listę 40 punktów styku w samochodzie, które warto regularnie czyścić opracowała Toyota. Znajdziemy na niej dość oczywiste pozycje, np. kierownicę czy klamki od drzwi zewnętrznych, jak również wszelkiego rodzaju przyciski czy pokrętła.

Dość newralgicznym miejscem jest też bagażnik – podłoga, pokrywa czy klapa to również miejsca do regularnej dezynfekcji, bo mają styczność chociażby z bagażem, w postaci np. naszych zakupów. Zasada jest tutaj prosta – należy czyścić wszystko, co dotykamy we wnętrzu i na zewnątrz auta, nawet powierzchnie i miejsca, z którymi mamy styczność bardzo rzadko. Ponadto nie wszystkie przyciski są używane tylko i wyłącznie przez kierowcę, chociaż to akurat on powinien najbardziej uważać, bo statystycznie ma najwięcej interakcji z różnymi powierzchniami w aucie. Z tego względu trzeba zwrócić uwagę na miejsca dla pasażerów z tyłu, gdzie np. dzieci mają tendencję do dotykania szyb palcami.

Do gruntownego czyszczenia najlepiej używać środki zawierające co najmniej 70% roztwór alkoholu oraz ściereczkę z mikrofibry. Można też kupić gotowe ściereczki do odkażania. Jeśli stosujemy ściereczki nasączone płynem czyszczącym, to koniecznie bez środków zawierających chlor, gdyż mogą odbarwić tapicerkę w razie kontaktu. Zbyt intensywne mycie powierzchni alkoholem też może doprowadzić od odbarwienia dezynfekowanego materiału, np. plastiku. Dokładne zdezynfekowanie polega na dwukrotnym wytarciu ściereczką z mikrofibry z jednej i drugiej strony powierzchni spryskanej kilkanaście sekund wcześniej środkiem na bazie alkoholu.

Oprócz tego warto regularnie ozonować auto, co pozwala skutecznie zdezynfekować całe wnętrze pojazdu. Zazwyczaj czynność ta jest robiona co roku podczas przeglądu klimatyzacji, natomiast teraz warto ją przeprowadzać zdecydowanie częściej, np. raz w miesiącu. To dzisiaj szczególnie ważne, bo ozonowanie skutecznie eliminuje bakterie i wirusy w naszym aucie. Na pewno warto też wymienić filtr kabinowy, co zresztą można wykonać samodzielnie, bo sprawny układ klimatyzacji to mniejsze ryzyko rozwijania się wirusów i bakterii w aucie w ogóle.

Na co jeszcze zwracać uwagę? Poniżej na grafice pełna lista 40 punktów, które warto regularnie dezynfekować według Toyoty.

Summary
Jak czyścić samochód w czasach epidemii koronawirusa?
Article Name
Jak czyścić samochód w czasach epidemii koronawirusa?
Description
Często i dokładnie, a uważać trzeba szczególnie na 40 miejsc. Korzystanie z prywatnego samochodu to obecnie najbezpieczniejszy sposób przemieszczania się.
Author
Publisher Name
autoDNA.pl
Publisher Logo
Ilość komentarzy: 0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *