autoDNA radzi
Ile kosztuje wymiana oleju

Ile kosztuje wymiana oleju samochodowego? Co ile kilometrów? Jak często?

Dodano 5 lipca 2021 przez

Aby mechanizm auta nie szwankował, konieczna jest regularna wymiana oleju. Podziękuje ci za nią silnik twojego samochodu, który będzie chroniony przed awarią. Dowiedz się, jak często i co ile przejechanych kilometrów konieczna jest wymiana oleju silnikowego oraz jakie wiążą się z nią koszty.

 

Rola oleju silnikowego w samochodzie?

Silnik to skomplikowany mechanizm, który składa się z mnóstwa ruchomych części – między innymi z wałka i paska rozrządu, wała korbowego, rolek prowadzących oraz napinających. Elementy te intensywnie ocierają się o siebie, wibrują i mocno drżą, co mogłoby skończyć się fatalnie dla auta, gdyby nie właśnie olej silnikowy. Jego nadrzędną funkcją jest minimalizowanie tarcia, aby ruchome części silnika miały optymalny poślizg i nie niszczyły się.

Mimo tego dobry olej silnikowy chroni nie tylko przed zatarciem mechanizmu. Jest to tak ważny płyn eksploatacyjny, gdyż:

 • obniża zużycie paliwa, a tym samym koszty eksploatacji samochodu
 • pozwala utrzymać odpowiednią temperaturę wewnątrz mechanizmu auta
 • olej silnikowy ma funkcję czyszczącą – pomaga pozbyć się z silnika zabrudzeń, pyłów, nagromadzonych smarów. Oprócz tego usuwa nagar, czyli osad, który jest efektem ubocznym spalania paliwa
 • chroni przed korozją – można wybrać taki olej samochodowy, którego skład jest opracowany w ten sposób, by unieszkodliwiał kwaśne produkty spalania
 • olej silnikowy pełni również funkcję uszczelniającą – gwarantuje szczelność między innymi wałów i cylindrów. Dzięki temu można utrzymać właściwy poziom kompresji silnika, co przekłada się na jego większe możliwości.

Właśnie z tych powodów wymiana oleju silnikowego ma tak kolosalne znaczenie dla stanu technicznego oraz dla wydajności pojazdu. Dlatego też nie można jej pod żadnym względem bagatelizować – zwłaszcza że nie generuje ona ogromnych kosztów.

 

Ile kosztuje wymiana oleju?

Na wymianie płynów eksploatacyjnych wykorzystanych w samochodzie nie można oszczędzać. Jednak dobra informacja jest taka, że to ile kosztuje wymiana oleju silnikowego, nie powinno spędzać snu z powiek.

Koszt wymiany tego płynu będą zależne od tego, czy właściciel auta zdecyduje się oddać samochód do warsztatu, czy też sam zajmie się swoim samochodem. Litr oleju syntetycznego kosztuje średnio 30-35 zł, natomiast oleju mineralnego około 15 zł. Aby jego poziom w aucie był prawidłowy, należy wykorzystać – w zależności od rodzaju samochodu i samego silnika – butlę o pojemności od 4-5 l. Z wymianą oleju jest również związany montaż nowego filtra, za który trzeba zapłacić średnio 30-40 zł – cena ta dotyczy większości modeli aut.

W przypadku wizyty w warsztacie koszty te wzrastają, jednak ceny proponowane przez mechaników za realizację takiej usługi są na tyle przystępne, że jeśli kierowca nie ma smykałki do samochodów, warto skorzystać z pomocy fachowców. Ponadto do mechanika można przyjechać już z własnym olejem i zapłacić jedynie za „robociznę”.

Wymiana oleju i filtra to koszt około 50-100 zł. Cena ta dotyczy wyłącznie usług w „zwykłym” warsztacie. Jeśli auto zostanie powierzone mechanikom z autoryzowanego serwisu, to wymiana oleju silnikowego może okazać się bardzo kosztowna – właściciel może zapłacić za nią nawet trzy razy więcej niż standardowo.

 

Wymiana oleju – co ile?

Jeszcze do niedawna sytuacja była jasna – wymianę oleju należało wykonywać co 10-15 tys. przejechanych kilometrów. Obecnie dystans ten wydłuża się ze względu na kwestie ekologii (zwraca się uwagę, że zużyty olej jest zagrożeniem dla środowiska) i wprowadzania na rynek nowoczesnych produktów.

Właśnie dlatego zaczęto produkować oleje Long Life, które trzeba wymieniać dopiero wtedy, gdy auto przejedzie 30 tys. km. Produkty te nie przekonują wszystkich kierowców, gdyż można spotkać się z przypadkami, że przyczyniły się one do uszkodzenia elementów silnika. Mimo że w pojazdach tych wymieniano olej zgodnie z zaleceniami producenta, doszło m.in. do zniszczenia panewek głównych.

Przyjmuje się, że to, co ile należy wymieniać olej, zależy od intensywności eksploatacji auta:

 • silniki wykorzystywane do jazdy dynamicznej, miejskiej jazdy na krótkich odcinkach wymagają tego, aby wymiana starego oleju była przeprowadzana nawet co 8-10 tys. km
 • w przypadku standardowej jazdy samochodem wymiana jest niezbędna co 10-15 tys. km
 • w autach z układem smarowania o dużej pojemności trzeba pamiętać o wymianie oleju co około 20 tys. km.

Mechanicy sugerują jednak, aby robić to raz w roku. Wydaje się to dobrym pomysłem – zwłaszcza, że naprawa auta może być kosztowna, a to ile kosztuje wymiana oleju, nie jest raczej powodem do zmartwień.

 

Ile trwa wymiana oleju?

Jeśli zdecydujesz się samodzielnie wymienić olej w aucie, to czas trwania takiej „operacji” będzie zależał od twoich umiejętności i dostępnych narzędzi. Należy też w tym celu rozgrzać silnik, przygotować pojemnik, w którym znajdzie się zużyty płyn oraz założyć odzież roboczą.

Wymiana oleju w warsztacie trwa zwykle kilka chwil. W związku z tym, że mechanicy przeprowadzają ją, gdy auto znajduje się na kanale, to na czas oczekiwania na realizację usługi ma wpływ jego dostępność. Jeśli jednak w serwisie czy w warsztacie nie ma innych klientów, to cały zabieg trwa od kilkunastu do 20 minut.

Procedura ta polega na odkręceniu korka spustowego, spuszczeniu zużytego oleju i ewentualnym zassaniu pod wysokim ciśnieniem jego resztek. Na końcu do zbiornika jest nalewany nowy płyn. Wtedy też wymienia się filtr, który służy do zatrzymywania zanieczyszczeń.

 

Jaki olej do silnika benzynowego?

W przypadku wyboru oleju do każdego auta nie należy kierować się wyłącznie kosztem jego zakupu. Niska cena nie zawsze idzie w parze z wysoką jakością, dlatego warto zainwestować w produkt od renomowanej firmy.

Kupując olej, należy zwrócić uwagę na trzy oznaczenia:

 • SAE – oznacza poziom lepkości oleju, jaką zachowuje on w przypadku zarówno niskiej, jak i roboczej temperatury. Można spotkać się z jej takimi oznaczeniami jak np. 10W40 lub 0W30. To, olej o jakiej lepkości należy wybrać, bezpośrednio wynika ze wskazań i zaleceń producenta samochodu
 • ACEA jest to europejska norma określająca klasę oleju. Płyny do samochodów z silnikiem benzynowym są zgodnie z nią oznaczane literą A, po której następuje cyfra. Im cyfra jest wyższa, to tym olej jest lepszego gatunku
 • API to dwuliterowe oznaczenie i amerykańska norma, która także mówi o jakości tego płynu eksploatacyjnego. W przypadku silników benzynowych pierwsza litera to ‘S’ natomiast druga jest zmienna – im dalej znajduje się ona w alfabecie, tym jakość oleju jest wyższa.

Pierwszym krokiem do tego, aby wybrać olej do danego silnika, powinno być przeczytanie instrukcji dołączonej do samochodu. W niektórych autach znajdują się elementy (takie jak np. filtr DPF), które wymagają używania olejów o specjalnym składzie.

 

Jaki olej do silnika diesla?

Olej do silników benzynowych i diesla należy wybierać zgodnie ze wskazaniami producenta, jednak w tym drugim przypadku zaleca się, aby wybierać jedynie płyny syntetyczne. W odróżnieniu od olejów mineralnych czy półsyntetycznych są one ciągle ulepszane. Silniki diesla są poddawane dużym przeciążeniom, dlatego tak ważny jest wybór produktów o jak najwyższej jakości.

Oleje do silników diesla są oznaczane podobnie jak benzynowe. W normie API zamiast litery S pojawi się C, natomiast w ACEA wystąpią litery B i C.

 

Jaki olej do LPG?

Bycie właścicielem auta „na gaz” zwykle nie wymaga tego, aby używać specjalnego oleju. Warto jednak, aby na opakowaniu płynu znalazła się informacja, że może on być stosowany w samochodach z taką instalacją.

Olej do LPG powinien przede wszystkim neutralizować produkty uboczne spalania paliwa. Ponadto zaleca się używanie płynów opartych na technologii lekkich estrów, które zapewniają, że lepkość oleju pozostaje stała.

Trzeba też pamiętać, aby w aucie z LPG olej był wymieniany nieco częściej – najlepiej co 9-10 miesięcy.

 

Olej Long Life – wady i zalety

Aby uniknąć częstych wizyt w warsztacie i wymiany oleju opracowano płyny, które nie muszą być wymieniane ani raz w roku, ani co 10-15 tys. przejechanych kilometrów. Technologia Long Life miała być ukłonem zarówno w stronę przyrody, jak i samych kierowców.

Oleje te – zgodnie z obietnicami producentów – mogą nie być wymieniane nawet przez 30 tys. km. O tym, czy doszło do zużycia płynu, mówi komputer samochodowy. Analizuje on, jak pracuje silnik, a jeżeli zauważy nieprawidłowości, informuje o tym prowadzącego pojazd.

Rozwiązanie to wydaje się ekonomiczne, wygodne, ale także ekologiczne. Mimo tego niektórzy podchodzą sceptycznie do tych olejów i wyliczają ich wady. Wskazują oni między innymi na to, że zbyt rzadka wymiana oleju przekłada się na większe zużycie silnika oraz na fakt, że płyn po pewnym czasie zawsze ulega zanieczyszczeniu. Skutkiem sięgania po produkty tego typu może być między innymi uszkodzenie turbosprężarki i wałka rozrządu.

 

Olej full SAPS i low SAPS

Oleje low SAPS mają niską zawartość siarki, popiołów siarczanowych (dlatego nazywane są niskopopiołowymi) i zaleca się ich wykorzystywanie zwłaszcza w przypadku silników typu diesel. Skład ten gwarantuje, że na filtrze DPF nie osiadają metaliczne, spopielone cząsteczki siarczanowe. Dzięki temu element ten ma zdecydowanie dłuższą żywotność.

Oleje full SAPS to produkty starej generacji. Tych płynów eksploatacyjnych nie dotyczą normy zawartości popiołów siarczanowych, fosforu oraz siarki, dlatego mogą być niebezpieczne dla filtra oraz dla samego silnika. Ocenia się, że stosowanie olejów full Saps może skrócić żywotność DPF nawet o połowę. Filtr taki zostaje zatkany przez popioły – musi zostać wymieniony lub poddany regeneracji.

Summary
Ile kosztuje wymiana oleju samochodowego?
Article Name
Ile kosztuje wymiana oleju samochodowego?
Description
Dowiedz się, ile kosztuje wymiana oleju, jak często i co ile przejechanych kilometrów konieczna jest wymiana oleju w samochodzie.
Author
Publisher Name
autoDNA
Publisher Logo
Ilość komentarzy: 0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *