autoDNA sprawdza
Import aut do Polski - marzec 2021

Import aut odporny na kolejny lockdown

Dodano 12 kwietnia 2021 przez

Import aut coraz wyższy – mimo obostrzeń na potęgę sprowadzamy używane samochody do Polski. Rośnie również popularność serwisów ogłoszeniowych z autami z drugiej ręki.

W marcu tego roku sprowadziliśmy do Polski ponad 90,7 tys. samochodów z importu. Warto przypomnieć, że jeszcze rok temu w wyniku lockdownu miesięczny wynik wyniósł tylko nieco ponad 52 tys. sztuk. W ciągu roku popyt w ujęciu miesięcznym wynik wzrósł zatem aż o 73,6%. Co ważne – mimo podobnych jak rok temu obostrzeń. Wynik z marca br. jest jednym z najwyższych uzyskanych miesięcznie w ciągu ostatnich 13 lat. 

 

Odłożony popyt na auta a import

Niezmiennie najpopularniejszym kierunkiem importu są Niemcy, skąd pochodzi blisko 60 proc. sprowadzonych do Polski aut. Średni wiek auta sprowadzonego w tym roku wynosi 12 lat. Dla pojazdów z silnikiem benzynowym wynosi 13 lat, zaś dla wysokoprężnych – 11 lat.

Do najczęściej sprowadzanych marek należą jak zwykle Volkswagen, Opel, Ford, Audi oraz Renault.

Ożywienie widać również w popularnych serwisach ogłoszeniowych. Skalę poszukiwań samochodów można zaobserwować chociażby na otomoto.pl. W marcu serwis odwiedziło ponad 8,3 mln unikalnych użytkowników.

To oznacza, że popyt na używane samochody zaczyna szybko rosnąć. Wraz z tym importerzy ściągają coraz więcej aut używanych z innych krajów. Dane o depozytach gospodarstw domowych pokazują, że konsumenci mają na kontach więcej środków niż jeszcze w 2020 r. Zakupy nakręca też odłożenie w poprzednich miesiącach decyzji o zakupie bądź wymianie auta i to zarówno w 2020 r., jak i jeszcze na początku 2021 r. 

 

Praca zdalna dobra dla importu

W I kwartale tego roku do Polski trafiło łącznie 227,5 tys. samochodów z innych krajów, co oznacza wzrost o 5,3% w porównaniu do I kwartału 2020 r. Jak wynika z prognozy IBRM Samar, jeśli takie tempo utrzyma się w kolejnych miesiącach, to na koniec tego roku import może przekroczyć poziom 900 tys. pojazdów. Import powinien dalej rosnąć, zwłaszcza jeśli na szeroką skalę również po pandemii utrzyma się praca zdalna. 

W momencie, gdy nie trzeba dojeżdżać do pracy, nie ma też impulsu do wymiany auta, a jeśli już to do pozbycia się go w ogóle, gdyż tylko generuje koszty. A to oznacza, że krajowe źródło samochodów używanych na sprzedaż będzie raczej ograniczone. Tę lukę może wypełnić właśnie import. Wszystko wskazuje zatem na to, że w kolejnych miesiącach zobaczymy wyraźne wzrosty, jeśli chodzi o liczbę używanych aut sprowadzonych do Polski.

 

Import aut do Polski - marzec 2021

Import aut do Polski – marzec 2021

 

 

 

Ilość komentarzy: 0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *