Aktualności

Import samochodów w 2018 roku – jakie samochody sprowadziliśmy z zagranicy?

Dodano 14 stycznia 2019 przez

W 2018 roku Polacy sprowadzili ponad milion samochodów osobowych i dostawczych (DMC do 3,5 tony). Warto przyjrzeć się bliżej danym opublikowanym przez Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar, ponieważ między wierszami można wyczytać sporo ciekawych informacji.

Jakie samochody Polacy sprowadzili w 2018 roku?

Prawie 12-letnie, w większości niemieckie, niemal w połowie diesle (ponad 43%), nieprzekraczające dwóch litrów pojemności i przywiezione z Niemiec. Takie pojazdy rejestrowano najczęściej w wydziałach komunikacji na przestrzeni całego 2018 roku.

Dlaczego 12-letnie? Ponieważ na nowsze nas (jeszcze) nie stać. Dość powiedzieć, że w 2018 roku aż 97 procent aut używanych nabyły osoby prywatne. W przypadku samochodów nowych, udział nabywców prywatnych wynosi zaledwie 26 procent.

Dlaczego przywieziono tak dużo diesli, skoro w latach 2011-17 liczba tego rodzaju aut sprowadzanych z zagranicy systematycznie i regularnie spadała? W tym przypadku jednym z czynników wzrostu zainteresowania pojazdami z silnikami wysokoprężnymi mogły być zmiany przepisów w Niemczech, w wyniku których u naszych zachodnich sąsiadów diesle stały się autami „non grata”, czyli niemile widzianymi.

Dlaczego najchętniej importowanymi samochodami były te o pojemności między 1,6 a 2,0 litra? Ponieważ auta z silnikami liczącymi ponad dwa litry obłożone są sześć razy wyższym podatkiem akcyzowym niż ich mniejsi kuzyni. Tak więc również i w tym przypadku zadecydował czynnik ekonomiczny.

Dlaczego większość samochodów sprowadzono z Niemiec? Pierwszy powód to odległość. Do tego kraju mamy zdecydowanie najbliżej. Drugi to ogromny rynek. Liczba aut używanych oferowanych bezpośrednio za naszą granicą jest tak duża, że szukanie ich w bardziej odległych krajach praktycznie dla wielu mija się z celem. To dlatego w statystykach królują właśnie Niemcy, potem jest długo długo nic, a następnie pojawiają się takie kraje jak Francja, Belgia, Holandia, Włochy czy USA.

Samochodów których marek / modeli sprowadzono najwięcej?

Skoro większość aut kupiliśmy w Niemczech, to siłą rzeczy najpopularniejszymi samochodami musiały być te z napisem „made in Germany”: Volkswageny, Ople i Audi. Przyglądając się dokładniej samym modelom, trudno nie zauważyć prawdziwego niemieckiego nokautu: w pierwszej dziesiątce najczęściej sprowadzanych modeli w 2018 roku mamy wyłącznie auta wyprodukowane w Niemczech. Oto ta lista:

  • Audi A4
  • VW Golf
  • Opel Astra
  • BMW 3
  • VW Passat
  • Audi A3
  • Ford Focus
  • Opel Corsa
  • Audi A6
  • VW Polo

Choć najwięcej sprowadzono Volkswagenów, to miano przysłowiowego „passata importu”, czyli modelu najchętniej przywożonego do Polski przypadło w zeszłym roku Audi A4. Dlaczego akurat Audi? Czy dlatego, że postrzegane są one jako bardziej prestiżowe od Volkswagenów? Czy może wielu kierowców wciąż ma w pamięci jakość modeli tej marki z czasów, kiedy ich nazwy nie zaczynały się jeszcze od litery „A”? A może jedno i drugie?

Nawiasem mówiąc, nieco inaczej wygląda sprawa w przypadku modeli samochodów dostawczych. Chociaż liderem w 2018 roku był VW Transporter, to kolejne miejsca zajęły Renault Master, Fiat Ducato, Opel Vivaro, Renault Trafic, Iveco Daily. Dopiero za nimi pojawiły się kolejne niemieckie marki.

Kto najczęściej sprowadzał samochód w 2018 roku?

Na uwagę zasługują jeszcze jedne dane przytoczone przez Samar. Mowa o rejestracjach używanych samochodów według podziału na województwa. Pierwsze trzy miejsca przypadły terenom najbogatszym (Wielkopolsce, Mazowszu i Śląskowi). Jednak największy wzrost wskaźnika importu zanotowano w województwie tzw. ściany wschodniej – podlaskiemu. Czym można to wytłumaczyć? Bogaceniem się naszego społeczeństwa? Jeśli tak, to jest to zdecydowanie dobra wiadomość.

Chcesz kupić samochód sprowadzony w 2018 roku? Lepiej sprawdź jego historię

W 2018 roku polską granicę przekroczyło, a właściwie przejechało ponad milion używanych samochodów. Wśród nich z pewnością nie zabrakło aut o wyjątkowo „bogatym” życiorysie. Jeśli nie chcesz stać się posiadaczem takiego właśnie pojazdu, sprawdź informacje dostępne dzięki jego numerowi VIN. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj: https://www.autodna.pl/historia-pojazdu

Summary
Import samochodów w 2018 roku – jakie samochody sprowadziliśmy z zagranicy?
Article Name
Import samochodów w 2018 roku – jakie samochody sprowadziliśmy z zagranicy?
Description
W 2018 roku Polacy sprowadzili ponad milion samochodów osobowych i dostawczych (DMC do 3,5 tony). Warto przyjrzeć się bliżej danym opublikowanym przez Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar, ponieważ między wierszami można wyczytać sporo ciekawych informacji.
Author
Publisher Name
autodna.pl
Publisher Logo
Ilość komentarzy: 0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *