autoDNA radzi

Jak bezpiecznie jeździć po śniegu? 15 rad dla kierowców

Dodano 25 listopada 2015 przez

Pierwsze przymrozki już za nami, lada dzień będziemy musieli pokonywać codzienne trasy po zaśnieżonych ulicach. Jak bezpiecznie jeździć po śniegu?

Zimą musimy pamiętać, że warunki atmosferyczne są znacznie trudniejsze, a i samochód trzeba odpowiednio przygotować do jazdy. Ale są i dobre wiadomości – wielu mniej wprawnych kierowców rezygnuje z prowadzenia auta, gdy ulice są zaśnieżone, więc korki w dużych miastach są mniejsze. Dla tych, którzy nie zdecydują się jednak na przesiadkę na komunikację miejską, mamy kilka wskazówek, dotyczących prowadzenia auta zimą.

Jak bezpiecznie jeździć po śniegu?

 1. Wyjdź z domu wcześniej niż zwykle, żeby mieć czas na odśnieżenie samochodu. Dokładnie usuń cały śnieg z przedniej szyby, a także z dachu (może zsunąć się na szybę podczas hamowania i utrudnić widoczność). Odśnieżanie jest konieczne także dlatego, że za jazdę nieodśnieżonym autem możemy dostać mandat od 100 zł w górę.
 2. Do skrobania szyb i odmrażania zamków używaj przeznaczonych do tego preparatów i nigdy nie polewaj zamarzniętej szyby gorącą wodą, bo może od tego popękać. Pamiętaj, by odmrażacze nosić w kieszeni, a nie trzymać w bagażniku, bo przy dużych mrozach możesz mieć problem z jego otworzeniem.
 3. Pamiętaj o zmianie opon na zimowe. Jazda na letnich oponach po śniegu jest niebezpieczna. Zimą bieżnik opon nie powinien być mniejszy niż 3mm, a opony powinny być wykonane ze specjalnej mieszanki przeznaczonej na tę porę roku (letnie opony zimą stają się sztywne i tracą przyczepność, a zimowe zachowują elastyczność nawet przy niskich temperaturach). Jeśli mieszkasz w górach lub wybierasz się na wycieczkę w góry, przydadzą się łańcuchy na koła.
 4. Podczas jazdy zostaw więcej miejsca między swoim samochodem a tym, który jedzie przed Tobą. Większa odległość gwarantuje, że uda Ci się zahamować na czas, nawet przy dłuższej niż latem drodze hamowania.
 5. Ruszając z miejsca staraj się to robić delikatnie, ale gdy tylko możesz – zmieniaj biegi na wyższe. Ruszanie z drugiego biegu zamiast z „jedynki” może pomóc uniknąć boksowania kół na oblodzonej lub ośnieżonej nawierzchni podczas ruszania.
 6. Staraj się jeździć płynnie, nie ruszać i nie hamować gwałtownie, bo na gwałtowne ruchy samochód zimą gorzej reaguje.
 7. Zamiast hamować naciskając pedał, hamuj biegami, zmieniając je na coraz niższe i redukując obroty silnika.
 8. Zimą dobrze sprawdza się też hamowanie pulsacyjne – żeby zatrzymać auto naciskamy delikatnie pedał hamulca aż do chwili, gdy koła zaczną się ślizgać, a następnie puszczamy hamulec i po chwili naciskamy go znowu.
 9. W czasie jazdy po śniegu bardzo istotne jest wrzucanie odpowiednich biegów podczas jazdy pod górkę (wyższy bieg) i zjeżdżania w dół (niższy bieg).
 10. Jeśli wjedziesz w zaspę, spróbuj wyjechać z niej poruszając się na zmianę w przód i w tył. Jazda tylko w jedną stronę może spowodować, że jeszcze bardziej zakopiesz się w śniegu.
 11. W czasie śnieżycy lepiej zrezygnuj ze świateł drogowych na rzecz przeciwmgielnych, bo śnieg odbija światło podobnie jak mgła i rozprasza kierowców.
 12. Jeśli wpadniesz w poślizg – nie panikuj. Żeby odzyskać panowanie nad autem najlepiej skręcić kierownicę w tę stronę, w którą zarzuca tył samochodu i lekko nacisnąć gaz. Auto powinno odzyskać przyczepność, a Ty panowanie nad samochodem.
 13. Przed wejściem w zakręt zredukuj bieg znacznie wcześniej niż robisz to latem i pamiętaj, by nie pokonywać zakrętów z wciśniętym sprzęgłem.
 14. Wybieraj raczej duże drogi niż skróty polnymi drogami. Mniejsze, mniej uczęszczane drogi mogą nie być dostatecznie odśnieżone.
 15. Staraj się parkować przodem do kierunku jazdy – łatwiej będzie wyjechać z miejsca parkingowego do przodu, zwłaszcza gdy podczas postoju napada jeszcze trochę śniegu.
Ilość komentarzy: 0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *