Aktualności

Jak bezpiecznie sprzedać samochód? Na co zwrócić uwagę?

Dodano 16 maja 2019 przez

Sprzedaż samochodu wartego kilka, kilkanaście czy nawet kilkadziesiąt miesięcznych pensji to operacja podwyższonego ryzyka. Na co więc należy zwrócić baczną uwagę podczas tej procedury? Jak nie dać się oszukać?

Przede wszystkim trzeba mieć oczy szeroko otwarte. Weź pod uwagę, że na oględziny Twojego samochodu zgłoszą się do Ciebie zupełnie obcy ludzie. Z pewnością miażdżąca większość z nich będzie miała krystalicznie czyste intencje, ale zawsze można trafić na jakąś czarną owcę. Jak więc zminimalizować ryzyko?

1) Zaufaj swojej intuicji

Już pierwsza rozmowa telefoniczna z potencjalnym kupcem może Ci pomóc określić poziom ryzyka. Jeśli cokolwiek będzie budziło Twój niepokój – odpuść, zrezygnuj. Liczba osób zainteresowanych nabyciem Twojego samochodu na pewno jest większa niż jeden. Nawet jeśli chcesz pozbyć się Fiata Multipli 🙂

2) Zbierz informacje o kupującym

Podczas rozmowy / odpowiedzi na maila – zabaw się w detektywa. Mówiąc poważniej, postaraj się zebrać jak najwięcej informacji o kupującym: nazwisko, adres i tym podobne. A potem spróbuj je jakoś zweryfikować. W dobie powszechnego dostępu do internetu nie powinno to być dla Ciebie zbyt trudne.

3) Umów się na spotkanie w miejscu publicznym

Jeśli nie chcesz umawiać się na pierwsze oględziny w swoim domu (poniekąd słusznie, bo nigdy nie wiesz, kogo wpuszczasz na swój teren), to postaraj się spotkać z zainteresowaną stroną w jakimś w miarę tłumnie odwiedzanym miejscu publicznym. Przyjdź na to spotkanie na obcym terenie – z kimś z rodziny lub znajomym.

4) Uważaj podczas jazdy próbnej

Kolejnym punktem potencjalnie dla Ciebie niebezpiecznym jest jazda próbna. Owszem, teoretycznie możesz odmówić przeprowadzenia takiej jazdy, ale dla kupującego będzie to jasny sygnał, że chcesz coś przed nim zataić.

Czy wiesz, co radzą w takich sytuacjach specjaliści zza Oceanu? Żeby przed wyruszeniem na trasę jazdy próbnej wykonać smartfonem zdjęcie prawa jazdy potencjalnego kupca, a następnie przekazać je osobie zaufanej.

Manewr taki ma pomóc policji, kiedy dojdzie do ewentualnego przestępstwa. Nie mówiąc już o tym, że już sama prośba o pokazanie dokumentów w celu ich sfotografowania powinna ostudzić zapał potencjalnych sprawców. Jak to się ma do europejskich przepisów Rodo? Trudno powiedzieć 🙂

5) Ustal trasę jazdy próbnej

Samodzielnie zdecyduj o przebiegu trasy podczas jazdy próbnej. Wybierz okolicę, którą dobrze znasz. Najlepiej taką, która będzie na tyle różnorodna, żeby nabywca mógł ocenić różne aspekty Twojego samochodu. Weź ze sobą telefon komórkowy. Unikaj też samotnej jazdy próbnej, zwłaszcza jeśli jesteś kobietą. Niech obok Ciebie usiądzie ktoś znajomy lub osoba z Twojej rodziny.

6) Uzupełnij umowę danymi osoby kupującej

Jeśli oględziny auta i następująca po nich jazda próbna przekonają nabywcę do Twojego samochodu, przejdź do następnego etapu, czyli do spisania umowy kupna-sprzedaży. Dopilnuj, by kupujący umieścił na niej swoje prawdziwe dane.

Nie wierz w wyssane z palca opowieści o „osobie z rodziny”, dla której Twój samochód jest właśnie kupowany. Wszelkie nieprawidłowości w tym zakresie będą miały jeden skutek: wszystko, co popełni osoba poruszająca się kupionym od Ciebie samochodem, automatycznie obciąży Twoje konto.

7) Sprawdź komis samochodowy

Może się zdarzyć, że zamiast umawiać się z pojedynczymi osobami, od razu wystawisz auto do komisu. W tym przypadku również warto zachować ostrożność. Od razu prześwietl firmę i sprawdź, jak długo działa na rynku oraz jakie opinie na jej temat panują wśród dotychczasowych klientów.

8) Dokładnie przeczytaj umowę komisową

I jeszcze jedna sprawa: dokładnie przeczytaj umowę komisową. Więcej na ten temat piszemy tutaj: https://www.autodna.pl/blog/dobry-komis-samochodowy-czyli-jaki/

Chcesz bezpiecznie kupić samochód? Sprawdź jego historię!

A kiedy już bezpiecznie sprzedasz samochód i zaczniesz rozglądać się za nowym pojazdem, to przed podpisaniem umowy kupna koniecznie sprawdź jego historię:

  • przebieg,
  • epizody wypadkowe,
  • pochodzenie,
  • dane dotyczące serwisowania
  • oraz informacje, czy nie pochodzi z kradzieży.

Wejdź na stronę: https://www.autodna.pl/historia-pojazdu i starannie prześwietl swoje przyszłe auto.

Summary
Jak bezpiecznie sprzedać samochód? Na co zwrócić uwagę?
Article Name
Jak bezpiecznie sprzedać samochód? Na co zwrócić uwagę?
Description
Sprzedaż samochodu wartego kilka, kilkanaście czy nawet kilkadziesiąt miesięcznych pensji to operacja podwyższonego ryzyka. Na co więc należy zwrócić baczną uwagę podczas tej procedury? Jak nie dać się oszukać?
Author
Publisher Name
autodna.com
Publisher Logo
Ilość komentarzy: 0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *