autoDNA radzi

Jak dbać o auto z silnikiem diesla?

Dodano 13 stycznia 2015 przez

Jak powszechnie wiadomo samochody z silnikiem diesla są bardziej ekonomiczne jeśli chodzi o zużycie paliwa, co w połączeniu z niższymi cenami oleju napędowego niż benzyny, może dać całkiem pokaźne oszczędności. Niestety silniki diesla są technologicznie bardziej skomplikowane od „benzyniaków” przez co ich naprawy to często bardzo kosztowna sprawa. Powinniśmy więc dokładać wszelkich starań, aby unikać usterek tych silników.

Dbaj o wtryskiwacze, tankuj dobre paliwo

Zalecenie dotyczące tankowania dobrego paliwa na sprawdzonych stacjach to często pierwsze, co usłyszymy od specjalistów zajmujących się silnikami diesla. Jakość paliwa w baku naszego samochodu odbije się bowiem na stanie wtryskiwaczy, które są jednym z najbardziej wrażliwych elementów w naszym pojeździe. Koszt ich wymiany może sięgać nawet ok. 2,5 tys. zł za sztukę, a regeneracji kilkaset złotych. Niestety kwoty te najczęściej będziemy musieli pomnożyć przez 4, gdyż zmuszeni będziemy do regeneracji bądź wymiany całego kompletu. Objawem narastających problemów z wtryskiwaczami są bardzo biały lub bardzo czarny dym z rury wydechowej oraz szarpanie auta lub stukanie silnika.

Ochrona turbosprężarki

Kolejnym newralgicznym i kosztownym w naprawach elementem w samochodach z silnikiem diesla jest turbosprężarka. Aby jak najdłużej nam służyła i nie naraziła nas na kosztowną wymianę (od 1 tys. zł), należy przede wszystkim pozwolić jej po zakończeniu jazdy na ostygnięcie. Specjaliści zalecają by pojazd po unieruchomieniu, ale przed wyłączeniem silnika, chodził na jałowym biegu od 20 sekund nawet do 2 minut. Należy także spokojnie ruszać z miejsca i przez pierwsze kilka czy kilkanaście kilometrów odpuścić sobie dynamiczne przyspieszenia i gwałtowne hamowania. Bardzo ważną sprawą dla stanu turbosprężarki jest wymiana oleju. Powinniśmy to robić nie rzadziej niż raz na 15 tysięcy kilometrów lub raz do roku.

Po czym poznajemy, że czeka nas wymiana turbosprężarki? Sygnalizować to będą charakterystyczny gwizd, utrata mocy auta, niebieskawy dym z rury wydechowej lub zwiększony pobór oleju.

Nie ruszaj z piskiem opon

Ruszanie z piskiem opon jest niewskazane nie tylko ze względu na turbosprężarkę. Może również sprowadzić na nas kłopoty z kołem dwumasowym, montowanym w silnikach diesla, ale także coraz częściej w „benzyniakach”, aby uchronić skrzynię biegów przed drganiami. Koło dwumasowe wymieniamy często razem ze sprzęgłem. Koszty? Znów, od ponad tysiąca do kilku tysięcy złotych.

Czyść filtr cząstek stałych

Zadaniem DPF (filtr suchy) lub FAP (filtr mokry) czyli filtra cząstek stałych jest pozbywanie się sadzy z niespalonego paliwa. Ich montowanie w pojazdach z silnikiem diesla zostało wymuszone wprowadzeniem norm emisji spalin. Jeżeli nie czyścimy filtra cząstek stałych ryzykujemy jego zapchanie. Dzieje się tak, jeżeli jeździmy tylko po mieście, a w trasach nie wchodzimy na wyższe prędkości. Czyszczenie filtra odbywa się bowiem podczas szybkiej jazdy. Jeżeli w samochodzie posiadamy filtr FAP przede wszystkim tankujmy duże ilości paliwa, gdyż komputer dobiera ilość specjalnego płynu używanego do wypalania sadzy za pomocą filtru FAP właśnie w stosunku do ilości paliwa w baku. Gdy doprowadzimy do zapchania filtra czeka nas wypadek kilku tysięcy złotych. W wypadku filtrów cząstek stałych zadziała jednak rodzima myśl technologiczna – w ofercie polskich warsztatów znajdziemy ich usuwanie. Nie jest to rozwiązanie tanie, ale może okazać się bardziej ekonomiczne od wymiany lub regeneracji zużytych filtrów.

Diesel zimą

Zimą pojazdy z silnikiem diesla są szczególnie wrażliwe na jakość tankowanego paliwa. Powinniśmy też unikać sytuacji, w której nasz pojazd długo przebywa na zimnie z prawie pustym bakiem. Zima to zdecydowanie czas tankowania do pełna. Przed nadejściem tej wyjątkowo trudnej dla kierowców pory roku wymieńmy filtr paliwa i sprawdźmy stan świec żarowych, akumulatora oraz alternatora.

Ochrona silnika diesla na piątkę

Większość rad, które specjaliści dają użytkownikom silników diesla można zamknąć w kilku punktach:

 1. Paliwo
  Tankuj dobrej jakości paliwo, na dobrych stacjach, w dużych ilościach. Dbaj o to, by nigdy nie zabrakło paliwa w baku, a zimą możliwe często tankuj do pełna.
 2. Olej
  Wymieniaj olej nie rzadziej niż raz do roku lub 15 tys. km przebiegu. Korzystaj z markowych olejów dobrej jakości, zalecanych dla twojego pojazdu.
 3. Spokojny start, spokojna jazda
  Ruszaj spokojnie. Nie startuj ze świateł z piskiem opon. Utrzymuj normalne obroty – nie za wysokie, nie za niskie.
 4. Czas na ochłodę
  Przed wyłączeniem silnika odczekaj co najmniej 20 sekund, a po dynamicznej, długiej jeździe nawet 2 minuty.
 5. Wymiana filtrów
  Wymieniaj filtry oleju, paliwa, powietrza.
Ilość komentarzy: 0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *