autoDNA radzi

Jak kierowca może dbać o siebie w czasach koronawirusa?

Dodano 16 marca 2020 przez

Koronawirus nie odpuszcza i wszystko wskazuje na to, że zostanie z nami przez jakiś czas. Jego pojawienie się już wymusiło zmianę nawyków higienicznych w wielu miejscach. Co mogą w związku z tym zrobić użytkownicy samochodów, oczywiście oprócz wyrobienia w sobie nawyku regularnego i dokładnego mycia rąk?

Przygotowaliśmy zestaw wskazówek dla posiadaczy aut na okres spodziewanego w najbliższym czasie wzrostu liczby zakażeń koronawirusem. Oczywiście samo ryzyko zarażenia nie jest – przynajmniej na razie – wysokie, ale w tym przypadku warto być ostrożnym na zapas. Oto co każdy kierowca może zrobić w walce z koronawirusem, aby po pierwsze zminimalizować to zagrożenie, a po drugie – oswoić się z całą sytuacją.

  • Regularnie odkażaj samochód, zwłaszcza kierownicę, gałkę zmiany biegów, przyciski, klamki, czyli wszystkie miejsca, z którymi mają styczność dłonie użytkowników (nie tylko kierowcy!). Najlepiej nadaje się do tego profesjonalny płyn do dezynfekcji na bazie alkoholu. Chociaż trudno go teraz kupić, to dostępność powinna się poprawić wraz ze zwiększeniem mocy produkcyjnych i dostaw w najbliższym czasie. Z pewnością docelowo będzie można kupić tego typu środki na większości stacji paliw.
  • Przed tankowaniem załóż jednorazowe rękawiczki, które na koniec wyrzuć do kosza na stacji, najlepiej przy dystrybutorze lub do kosza na odpady zmieszane (zazwyczaj oznaczone czarnym pojemnikiem). Ściągając rękawiczki, warto jedną ręką pociągnąć za środek rękawiczki, zdejmując ją. Następnie włóż dwa palce pod drugą rękawiczkę i zdejmij ją, a obie rękawiczki zwiń do środka. Przed ich wyrzuceniem warto je jeszcze na wszelki wypadek zawinąć w woreczek jednorazowy. W ten sposób dodatkowo chronisz też osoby utylizujące odpady. Zbyt skomplikowane? Zawsze można podjechać na stację, gdzie pracownik zatankuje za Ciebie.
  • Jeśli nie musisz, to nie korzystaj z toalety na stacji. Wirus rozprzestrzenia się drogą kropelkową, czyli kiedy zakażona osoba kaszle, kicha i mówi, a to oznacza, że może być obecny na stosunkowo małej powierzchni publicznego WC, w tym klamkach czy na desce sedesowej. Dotyczy to wszystkich ogólnodostępnych szaletów, ale pamiętajmy, że przez stację paliw dziennie przewija się wiele osób, więc potencjalne ryzyko zakażenia może być tutaj wyższe. Dodatkowo niektórzy nie myją rąk po skorzystaniu z toalety. Jeśli już nie masz wyjścia, to dokładnie umyj ręce, a wychodząc z toalety otwórz drzwi bez dotykania klamki lub użyj do tego jednorazowego ręcznika. Jeśli na stacji nie ma warunków do umycia rąk (np. akurat skończyło się mydło w płynie), to zdezynfekuj dłonie zaraz po tym jak wsiądziesz do auta. Bezwzględnie należy unikać dotykania okolic ust, nosa czy oczu, chociaż nie jest to łatwe, bo zazwyczaj robimy to odruchowo.
  • Docelowo w aucie skompletuj niezbędnik kierowcy na czasy koronawirusa, na który składa się: płyn do dezynfekcji z aplikatorem na bazie alkoholu (najlepiej w sprayu), rękawiczki jednorazowe do tankowania (nie zawsze są dostępne na stacji) oraz termometr bezdotykowy. W razie pojawienia się symptomów koronawirusa (m.in. suchy kaszel, gorączka) będzie można za jego pomocą od razu zmierzyć temperaturę swoją lub współpasażerów. W aucie przyda się też zestaw jednorazowych chusteczek i woreczków do utylizacji odpadów. Maseczkę, jak tylko będą znów dostępne w sklepach, też warto mieć w takim zestawie. Jeśli ktoś będzie miał wysoką gorączkę albo z innych powodów podejrzewa koronawirusa u siebie, to profilaktycznie powinien w niej chodzić, aby nie roznosić wirusa w przypadku faktycznego zakażenia.
  • Czy lepiej płacić bezgotówkowo, bo wirus może przenosić się na banknotach? Teoretycznie tak, ale jeśli tankujesz za więcej niż 50 zł, to zazwyczaj musisz wpisać PIN (wyjątkiem są np. niektóre karty wirtualne, gdzie można ustawić wyższe limity) i dotknąć klawiatury terminalu. Dlatego po każdej płatności umyj lub zdezynfekuj ręce. Warto też pamiętać, że niektóre sieci stacji mają aplikacje mobilne, które umożliwiają płacenie po zeskanowaniu kodu QR na dystrybutorze, a więc bez konieczności wchodzenia do budynku z kasami. To świetne rozwiązanie, bo dodatkowo zmniejsza ryzyko złapania wirusa dzięki fizycznemu odseparowaniu od wszystkich osób na stacji, w tym zakażonych, a a nie mających jeszcze żadnych symptomów.
  • Stojąc w kolejce do kasy zachowaj minimum 1-1,5 metra odstępu od innych osób. W ten sposób ograniczysz kontakt z osobami, które mogą “rozsiewać” wirusa nawet o tym nie wiedząc. Do tych wytycznych oczywiście powinni stosować się wszyscy, inaczej taki środek zaradczy raczej mija się z celem.

Na koniec warto pamiętać o tym, aby zachować spokój i rozsądek. Każdy z nas może dołożyć swoją cegiełkę w walce z koronawirusem, jeśli po prostu będzie dbał o podstawowe zasady higieny w aucie, na stacji paliw, w pracy, domu, dosłownie wszędzie. Istotne jest, aby w miarę możliwości zostać w najbliższych dniach w domu. Jeśli szukamy informacji nt. koronawirusa, to warto sięgnąć do zweryfikowanych źródeł, np.

https://www.gov.pl/web/koronawirus/porady

https://www.who.int/emergencies/diseases/novel-coronavirus-2019/advice-for-public

Summary
Jak kierowca może dbać o siebie w czasach koronawirusa?
Article Name
Jak kierowca może dbać o siebie w czasach koronawirusa?
Description
Koronawirus nie odpuszcza i wszystko wskazuje na to, że zostanie z nami przez jakiś czas. Jego pojawienie się już wymusiło zmianę nawyków higienicznych w wielu miejscach. Co mogą w związku z tym zrobić użytkownicy samochodów, oczywiście oprócz wyrobienia w sobie nawyku regularnego i dokładnego mycia rąk?
Author
Publisher Name
autodna.pl
Publisher Logo
Ilość komentarzy: 0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *