autoDNA radzi
jak przewozić psa w samochodzie

Jak przewozić psa w samochodzie – czyli podróż z pupilem

26 października 2021

Przewożenie w samochodzie psa lub innych zwierząt domowych wcale nie musi wiązać się ze stresem. Jeśli tylko zadbasz o to, by zapewnić komfort i bezpieczeństwo pupilowi, kierowcy i pasażerom, podróże mogą stać się prawdziwą przyjemnością. Dowiedz się, jak przewozić psa w samochodzie, na co zwracać uwagę i jakie akcesoria ułatwią Ci to zadanie.

 

Prawo a transport zwierząt w samochodzie

Przewożenie psa oraz innych zwierząt nie jest w polskim prawie dokładnie uregulowane. Nie ma przepisów w ustawie o ruchu drogowym, które w sposób jednoznaczny określałyby zasady, jak należy to robić. Nie oznacza to jednak, że transport psa może odbywać się zupełnie dowolnie. Jeśli funkcjonariusz podczas kontroli uzna, że zwierzę jest przewożone nieprawidłowo (bo na przykład siedzi na kolanach kierowcy lub przemieszcza się bez kontroli po wnętrzu pojazdu), może nałożyć mandat w wysokości do 200 złotych.

Inaczej sprawa wygląda w przypadku pozostawienia samego zwierzęcia w rozgrzanym samochodzie. Tutaj przepisy są jednoznaczne – takie działanie jest absolutnie zabronione. Jest to skrajna nieodpowiedzialność i błąd powodujący niepotrzebne cierpienie pupila, a nawet, w skrajnych przypadkach, jego śmierć. Takie zachowanie może skutkować karą grzywny, przepisy przewidują tutaj także nawet pozbawienie wolności nieodpowiedzialnego kierowcę.

Warto jednak bezpiecznie przewozić czworonoga nie tylko z uwagi na prawo. Źle zaplanowana podróż może wywołać u psa czy kota nadmierny stres, dlatego trzeba zrobić wszystko, by przemieszczanie się ze swoim pupilem było przyjemnością dla pasażerów oraz jego samego.

 

Jak przewozić psa w samochodzie, by czuł się komfortowo?

Przewożenie psa w samochodzie nie będzie uciążliwe, jeśli zadbasz o podstawowe zasady. Przede wszystkim pupil musi mieć odpowiednią ilość miejsca, by móc siedzieć lub leżeć w pełni wygodnie. Warto pamiętać także o tym, że przód auta nie jest dobrym miejscem do przewozu jakichkolwiek zwierząt.

Konieczne są postoje co 2-3 godziny, aby zwierzę mogło rozprostować kości i załatwić potrzeby fizjologiczne. Ważna jest także temperatura. W samochodzie nie powinno być zbyt ciepło, nie należy jednak przesadzać z intensywnością klimatyzacji.

Trzeba pamiętać, że oprócz komfortu niezwykle ważne jest bezpieczeństwo, dlatego warto wyposażyć pojazd w specjalne akcesoria do przewozu zwierząt. Uchronią one pupila przed urazami w razie gwałtownego hamowania lub kolizji.

 

Jak przyzwyczaić psa do podróży autem?

Niektóre psy z chęcią wsiadają do auta, inne w takiej sytuacji reagują strachem lub nawet agresją. Co robić w tym drugim przypadku? Najlepiej stopniowo przyzwyczajać czworonoga do nowej sytuacji, tak aby zaczął traktować samochód jako bezpieczną przestrzeń. Warto oswajać pupila, na przykład kładąc na tylnej kanapie auta ulubioną zabawkę.

Dobrze jest zacząć od krótkich przejażdżek, na przykład połączonych z długim spacerem, aby wyrobić w zwierzęciu pozytywne skojarzenia. Jeśli przewozisz psa jedynie do weterynarza, może reagować lękiem, ponieważ auto kojarzy mu się z nieprzyjemnymi zabiegami w gabinecie.

Trzeba uzbroić się w cierpliwość i pozwalać zwierzęciu oswajać się z nową sytuacją we własnym tempie. Jeśli pies jest lękliwy, najlepiej przewozić go w odpowiedniej klatce, która da mu poczucie bezpieczeństwa.

 

Przydatne akcesoria podczas jazdy z psem w samochodzie

Akcesoria do przewozu psa poprawiają nie tylko komfort podróży, ale przede wszystkim dbają o bezpieczeństwo zarówno czworonoga, jak i pasażerów pojazdu. Transporter, pasy bezpieczeństwa czy mata samochodowa zawsze powinny być dobrane do rozmiarów psa, a także sposobu podróżowania oraz potrzeb pasażerów auta, o których także nie można zapominać.

Dobrze dobrane produkty pozwolą przewozić zwierzę bezpiecznie i sprawią, że kot ani pies nie będzie utrudniać prowadzenia środka lokomocji, jednocześnie zapewniając pupilowi wygodę. Warto pamiętać, że takich zabezpieczeń nie warto wykonywać na własną rękę, natomiast lepiej kupić gotowy produkt o dobrych parametrach.

 

Transportery

Transportery to bardzo dobry wybór, jeśli chodzi o przewożenie zwierząt. Umożliwiają bezpieczne ulokowanie pupila w bagażniku auta lub na tylnym siedzeniu. Transportery mogą służyć do przewozu psa lub kota. Wiążą się z wygodną zmianą położenia przez zwierzę, a także możliwością spania podczas podróży.

Najpopularniejszym wyborem są transportery plastikowe. Można jednak kupić także produkty materiałowe, a także specjalne klatki umożliwiające bezpieczne przewożenie psów. Klatka zawsze powinna zawsze być dopasowana do wielkości zwierzęcia.

 

Foteliki

Foteliki samochodowe to pomysłowe rozwiązanie, które pozwala przypiąć psa specjalnymi pasami w sposób nie zagrażający osobom znajdującym się pojeździe, a przy tym zapewniają pupilowi wysoki komfort. Fotelik zawsze należy dobrać do wielkości psa, jednak to rozwiązanie sprawdzi się raczej w przypadku mniejszych zwierząt. Akcesorium nie powinno także ograniczać widoczności psu.

 

Szelki, pasy bezpieczeństwa

Szelki i pasy bezpieczeństwa to najprostsze, a zarazem bardzo skuteczne rozwiązanie. Są przeznaczone na tył samochodu, gdzie można je zamocować do fabrycznych pasów dla pasażerów lub tych przeznaczonych do bezpiecznego przewożenia ładunku. Zaletą zapiętych pasów jest to, że właściwie przypięty pies jest w pełni chroniony podczas nagłego hamowania czy kolizji. Zwierzę może też wygodnie zmieniać pozycję i obserwować w trakcie podróży samochodem krajobraz za szybą.

 

Kraty, kratki

Kraty do bagażnika bardzo dobrze sprawdzą się podczas podróży z dużymi psami. Zapewniają bezpieczeństwo, a także wygodę zwierzętom sporych rozmiarów. Ciekawym pomysłem są także kratki wentylacyjne, które montuje się w oknie. Dzięki temu zwierzę ma zapewniony dostęp do świeżego powietrza, a jednocześnie nie może zanadto wystawiać głowy, co mogłoby być niebezpieczne.

 

Maty

Maty to bardzo pomocne akcesoria podczas jazdy samochodem z pupilem. Idealnie sprawdzą się, jeśli przewozisz psa w bagażniku lub na tylnym siedzeniu. Nie tylko poprawiają komfort podróży zwierzęcia, ale także chronią przed sierścią i zanieczyszczeniami Twój samochód, pełniąc funkcję pokrowca. Maty chłodzące z kolei zapewniają odpowiednią temperaturę, dlatego są polecane podczas upałów.

 

Inne akcesoria

Oprócz wyżej wymienionych akcesoriów, które bardzo przydadzą się podczas podróży, warto zaopatrzyć się także w „sprzęt pomocniczy”, który może sprawić, że jazda samochodem z psem będzie jeszcze przyjemniejsza, zarówno dla niego, jak i dla Ciebie.

Psom dużych rozmiarów i starszym z pewnością bardzo przyda się rampa, która ułatwia wsiadanie do pojazdu. Natomiast w przypadku każdego czworonoga nie wolno zapominać o zapewnieniu mu odpowiedniej ilości wody, dlatego podróżna butelka i wygodna składana miseczka sprawdzą się doskonale, szczególnie na dłuższe podróże.

Warto też mieć pod ręką kaganiec fizjologiczny, który przyda się podczas postojów w miejscach, gdzie jego założenie jest wymagane.

 

Transport innych zwierząt domowych w samochodzie

Transport psa zwykle jest traktowany jako najtrudniejszy do zorganizowania, przede wszystkim z racji sporych rozmiarów zwierząt. Ale nawet przewiezienie mniejszych pupili może powodować trudności, jeśli nie zostanie dobrze zaplanowane.

Przykładowo, kot nie może jechać na kolanach ani na siedzeniu pasażera, w szczególności z przodu samochodu. Jest to niebezpieczne nie tylko dla niego (poduszka powietrzna, która może uruchomić się podczas kolizji, zrobi mu dużą krzywdę), ale także dla kierowcy czy pasażerów. Do przewozu kota warto przeznaczyć tylną kanapę, przy czym pupil powinien być umieszczony w odpowiednio dobranym transporterze.

Gryzonie nie powinny stwarzać kłopotu podczas transportu. Gryzoń będzie dobrze się czuł w niewielkim transporterku, który zostanie wyposażony w wodę i komfortowe posłanie. Trzeba jednak pamiętać o dobrym zabezpieczeniu takiego pojemnika, by chomik, szczur, czy królik nie wydostał się z niego podczas jazdy.

Ptaki należy przewozić w klatkach, przy czym kierowca powinien zadbać o spokojną, płynną jazdę, by nie powodować u nich stresu. Klatkę można nakryć materiałem, jeśli ptak wykazuje nerwowe zachowanie.

 

Choroba lokomocyjna u zwierząt – jak sobie z nią poradzić?

Z chorobą lokomocyjną zmagają się nie tylko ludzie – dotyczy ona także zwierząt. Jeśli Twój pies wymiotuje, często ziewa, jest niespokojny lub wyjątkowo ospały, najprawdopodobniej źle toleruje jazdę samochodem.

Co ciekawe, takie dolegliwości nie zawsze stanowią reakcję na sam ruch pojazdu, ale mogą być związane także ze stresem lub lękiem przed odgłosami wydawanymi przez auto. W takim przypadku należy starać się zminimalizować dyskomfort, stosują powyższe wskazówki, a jeśli to nie pomoże, można wesprzeć się środkami farmakologicznymi.

Zawsze jednak należy stosować środki przeznaczone dla zwierząt, najlepiej kupione w godnym zaufania gabinecie weterynaryjnym.

 

Podróż z pupilem, czy na pewno taka straszna?

Przewożenie psa czy kota wcale nie musi być trudne czy stresujące. Należy jednak pamiętać o podstawowych zasadach związanych z bezpieczeństwem i komfortem. Chodzi o to, by wszyscy pasażerowie, w tym także Twój pupil, czuli się dobrze i nie przeszkadzali sobie nawzajem.

Bardzo ważne jest także zadbanie o to, by kierowca mógł wykonywać wszystkie czynności niezbędne podczas prowadzenia auta. Pies musi zostać tak ulokowany w pojeździe, by nie ograniczał widoczności, ani nie przeszkadzał kierującemu. W sprzedaży dostępnych jest wiele akcesoriów, które ułatwią podróże ze zwierzętami – warto z nich skorzystać.

Summary
Jak przewozić psa w samochodzie – czyli podróż z pupilem
Article Name
Jak przewozić psa w samochodzie – czyli podróż z pupilem
Description
Przewożenie w samochodzie zwierząt domowych nie musi wiązać się ze stresem. Dowiedz się, jak przewozić psa w samochodzie i jakie akcesoria ułatwią to zadanie.
Author
Publisher Name
autoDNA
Publisher Logo
Ilość komentarzy: 0

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.