autoDNA radzi
Jak przygotować auto do zimy

Jak przygotować auto do zimy – porady dla kierowców

8 grudnia 2021

Zima to utrapienie dla kierowców. Można jednak wykonać szereg czynności, które pozwolą nam odpowiedzieć na pytanie „Jak przygotować auto do zimy?”. Będąc odpowiednio przygotowanymi oszczędzimy kilka lub kilkanaście minut przed ruszeniem w trasę oraz nerwy i pieniądze gdy przytrafi nam się coś złego podczas jazdy.

 

Przygotowanie auta do zimy

Czynności, które musimy wykonać by dobrze przygotować auto do zimy możemy podzielić na dwie grupy – możliwych do wykonania samodzielnie oraz takich, z którymi musimy udać się do mechanika. Co ciekawe, znacznie więcej jest tych pierwszych.

 

Samodzielne przygotowanie samochodu do zimy

W samochodzie jest wiele rzeczy, którymi możemy się zająć sami, w przydomowych warunkach. Nie wymagają one znacznej ingerencji w nasz pojazd, a znacznie mogą ułatwić poruszanie się po drogach podczas zimy.

 • Zmiana piór wycieraczek – w sezonie zimowym możemy spodziewać się opadów śniegu z deszczem i śniegu oraz zalegania na ulicach błota pośniegowego. Wycieraczki będą więc eksploatowane dużo częściej niż w sezonie letnim i będą stały przed nimi także trudniejsze zadania. Warto więc wymienić je na nowe właśnie przed nadejściem zimy.
 • Używanie zimowego płynu do spryskiwaczy – pozostawienie w zbiorniku letniego płynu, który w zimowych warunkach zamarznie niemal na pewno, może doprowadzić nawet do pęknięcia zbiornika i jego czasochłonnej wymiany. W wariancie „optymistycznym” po prostu będziemy pozbawieni możliwości korzystania z płynu. Najlepiej więc będzie kupić zimowy płyn do spryskiwaczy jeszcze przed sezonem. Pamiętajmy także o wożeniu jego zapasu w bagażniku – zimą zużywamy go bowiem dużo szybciej niż latem.
 • Wymiana dywaników na gumowe – eleganckie materiałowe dywaniki zastąpmy bardziej praktycznymi gumowymi. Dużo łatwiej będzie nam usunąć z nich wilgoć. A im mniej wody w kabinie pasażerskiej, tym mniejsza szansa, że wsiadając do auta w czasie mrozów będziemy musieli skrobać szybę od środka. Można także rozważyć podłożenie pod gumowe dywaniki ręczników papierowych czy nawet gazet, które będą pochłaniać wilgoć.
 • Zabezpieczenie uszczelek w drzwiach – uszczelki należy spryskać odpowiednim do tego celu preparatem, który bez trudu kupimy w sklepach motoryzacyjnych. Warto wozić ten preparat w bagażniku i od czasu do czasu w trakcie zimy ponawiać spryskiwanie. W ten sposób oszczędzamy sobie i pasażerom siłowania się z przymarzniętymi drzwiami, którym to zresztą nie służy.
 • Przygotowanie zamków w drzwiach – do dbania o zamki w zimowych warunkach służą specjalne preparaty, które usuwają z nich wilgoć, co zmniejsza szansę na zamarzanie. Jest to szczególnie ważna sprawa dla osób posiadających auta, w których wlew paliwa zabezpieczony jest nieosłoniętym zamkiem.
 • Czyszczenie zacisków, klem i całego akumulatora – brud na klemach akumulatora czy zaciskach przewodów zmniejsza możliwości przewodzenie prądu. Warto więc pozbyć się go, by nie utrudniać naszej instalacji elektrycznej i tak niełatwego zadania uruchomienia pojazdu w zimowych warunkach.
 • Tankowanie dobrego paliwa – w okresie bezpośrednio poprzedzającym zimę, jak i w trakcie jej trwania, warto sięgnąć głębiej do kieszeni tankując paliwo dobrej jakości. Szczególnie w silnikach diesla powinno ono poprawić zdolność pojazdu do sprawnego uruchamiania.

 

Z czym udać się do mechanika?

Istnieje też kilka kwestii, którymi sami nie będziemy w stanie się zająć. Potrzebna nam będzie pomoc mechanika samochodowego. Zaliczają się do nich mi.in.:

 • Zamiana opon – gdy temperatura zacznie oscylować w okolicach 7 stopni warto umówić się do wulkanizatora na zmianę opon na zimowe. Dobra przyczepność jest podstawą naszego bezpieczeństwa, dlatego nie warto zwlekać z wykonaniem tej czynności.
 • Kontrola stanu układu zapłonowego – właściciele pojazdów benzynowych powinni poprosić mechanika o sprawdzenie świec i przewodów zapłonowych, a posiadacze jednostek wysokoprężnych elementów grzejnych m.in. świec żarowych.
 • Kontrola stanu akumulatora i alternatora – zimą łatwiej o rozładowanie akumulatora, dlatego tak ważne jest by dobrze działał ładujący go alternator. Każdy spadek jego kondycji może doprowadzić do tego, że podczas jazdy nie naładujemy akumulatora wystarczająco, by następnego dnia bez trudu uruchomić auto. Podczas wizyty w warsztacie poprośmy także mechanika by ocenił stan akumulatora.
 • Kontrola stanu płynu chłodniczego – powinien on mieć nie tylko odpowiednią barwę, ale także zachowywać swoje właściwości. Do ich sprawdzenia służą mierniki, które powinien posiadać każdy szanujący się warsztat. Jeżeli jest taka potrzeba wymieńmy płyn chłodniczy przed zimą.
 • Usunięcie usterek ogrzewania – jeżeli zauważyliśmy, że nasze ogrzewanie nie domaga, warto rozwiązać ten problem u mechanika zanim nastanie zima. Czasem wystarczy wymiana filtra, a niekiedy usterka może być poważniejsza. Właściwe działanie ogrzewania jest jednak kluczowe dla komfortu prowadzenia pojazdu zimą – im szybciej i lepiej para wodna będzie znikać z szyb tym lepiej.

W zasadzie kontrolę stanu płynu chłodniczego i alternatora także możemy wykonać samodzielnie. Wystarczy kupić odpowiedni tester oraz miernik elektryczny, a następnie nauczyć się posługiwania nimi. Wychodzi więc na to, że aby dobrze przygotować auto do zimy więcej czynności musimy wykonać sami niż z pomocą mechanika. Oznacza to, że wszystko zależy od naszej mobilizacji i determinacji. Warto je wykazać, gdyż wykonanie każdego z umieszczonych na liście punktów spowoduje poprawę komfortu eksploatacji pojazdu w zimowych warunkach. Natomiast realizacja wszystkich punktów sprawi, że powinniśmy przetrwać zimę jako kierowcy bez przykrych niespodzianek.

 

Zimowe problemy kierowców

Zimą, kierowcy zmagają się z wieloma problemami. Wiele z nich jesteśmy w stanie sami zniwelować. Poniżej krótki opis najczęstszych problemów oraz ich rozwiązania.

 

Jak sprawdzić stan akumulatora?

Jeżeli akumulator nie będzie w pełni naładowany, istnieje prawdopodobieństwo, że z podróży nici. Akumulator w temperaturze +25 stopni ma 100% pojemności, jednak, gdy temperatura spadnie do 0 stopni, traci nawet 20% swojej efektywności. Dzieje się tak, ponieważ elektrolit w niskiej temperaturze traci zdolność do magazynowania energii. Niskie temperatury sprawiają, że olej silnikowy gęstnieje, a co za tym idzie – konieczna jest większa moc do rozruchu silnika. O czym należy zatem pamiętać? O sprawdzeniu poziomu naładowania akumulatora za pomocą miernika elektronicznego lub obciążeniowego. Prawidłowe wartości to: 12,5-12,7 V (napięcie spoczynkowe na zaciskach sprawnej baterii), 13,9-14,4V (napięcie ładowania). W przypadku niższych wartości, można doładować akumulator za pomocą prostownika lub – jeśli ma już co najmniej 5-6 lat – na wszelki wypadek po prostu go wymienić na nowy. Ważne jest jeszcze czyszczenie zacisków, klem i całego akumulatora – brud na nich zmniejsza możliwości przewodzenie prądu. Warto więc pozbyć się go, aby nie utrudniać naszej instalacji elektrycznej i tak niełatwego zadania uruchomienia pojazdu w zimowych warunkach.

 

Przymarzające drzwi i zamarznięte klamki

Warto zaopatrzyć się w odmrażacz do zamków w aerozolu, a uszczelki zakonserwować płynem na bazie sylikonu (bez problemu do kupienia w sklepach motoryzacyjnych czy na stacji paliw), oczywiście w garażu, jeśli robimy to dopiero wtedy, gdy mróz się pojawi. Warto wozić takie preparaty w bagażniku i od czasu do czasu w trakcie zimy ponawiać spryskiwanie. W ten sposób oszczędzamy sobie i pasażerom siłowania się z przymarzniętymi drzwiami, którym to zresztą nie służy. Jeżeli masz taką możliwość, parkuj zawsze przodem w kierunku wschodu słońca. Dzięki temu wschodzące rano słońce ogrzeje przednią szybę.

 

Kiedy zmienić opony na zimowe?

W opony zimowe warto zaopatrzyć auto już wtedy, gdy średnia dobowa temperatura spada i utrzymuje się poniżej 7 stopni Celsjusza. Zalety opon zimowych:

 • posiadają więcej naturalnego kauczuku i oleju
 • mają mniejszą tendencję do poślizgu
 • zachowują większą elastyczność 
 • konstrukcja bieżnika zapewnia lepszą przyczepność, na lodzie, śniegu i błocie pośniegowym

Nie czekaj ze zmianą opon na pojawienie się pierwszego śniegu. Motoryzacyjna zima zaczyna się już wcześniej. Na rynku, już jakiś czas temu pojawiły się opony całoroczne, których właściwości jezdne zimą nie odbiegają znacząco od opon zimowych. Jeśli mieszkasz w mieście i nie wyjeżdżasz poza asfaltowe drogi, to możesz zastanowić się nad zakupem markowych opon całorocznych.

 

Zmiana wycieraczek

Błoto pośniegowe i śnieg sprawiają, że przednia szyba auta jest niemal cały czas zabrudzona. Zalegające na drodze opady atmosferyczne często odstrzeliwują spod kół poprzedzających nas aut wprost na szybę. Sprawne pióra wycieraczek okazują się wtedy niezbędne. Zużyte wycieraczki jedynie rozmazują brud i niedokładnie odprowadzają zanieczyszczenia. Jeśli więc niedokładnie zbierają zanieczyszczenia na szybie, wymień je, aby zapewnić sobie lepszą widoczność podczas mocnych opadów śniegu. Pamiętaj, aby dokładnie oskrobać szyby, bo wycieraczki szorujące po lodzie szybciej się zużywają.

 

Płyn do spryskiwaczy – zimowy

Kierowcy, którzy zapominają o wymianie płynu na zimowy, są często zmuszeni udrożnić układ spryskiwaczy, bo po prostu może on zamarznąć. Zdarza się również, że zamarznięty płyn zwiększa swoją objętość i trwale niszczy węże oraz zbiornik. Aby uniknąć tego problemu, wystarczy wymienić płyn na zimowy jeszcze zanim temperatura spadnie do 0. Letni płyn zamarza już w temperaturze 0 stopni Celsjusza. Zimowy płyn na bazie alkoholu zamarza dopiero w temperaturze –60 stopni Celsjusza.

 

Dywaniki gumowe do samochodu

Eleganckie materiałowe dywaniki warto zastąpić w czasie zimy bardziej praktycznymi gumowymi. Dużo łatwiej będzie usunąć z nich wilgoć. A im mniej wody w kabinie pasażerskiej, tym mniejsza szansa, że wsiadając do auta w czasie mrozów trzeba będzie skrobać szybę od środka. Można także rozważyć podłożenie pod gumowe dywaniki ręczników papierowych czy nawet gazet, które będą pochłaniać wilgoć.

 

Jakie paliwo do samochodu?

W okresie bezpośrednio poprzedzającym zimę, jak i w trakcie jej trwania, warto sięgnąć głębiej do kieszeni tankując paliwo dobrej jakości. Szczególnie w silnikach diesla powinno ono poprawić zdolność pojazdu do sprawnego uruchamiania.

 

Akcesoria zimowe do samochodu

Odmrażacz do szyb i zamków, skrobaczka, łopata/miotełka do śniegu, specjalna mata na szybę zabezpieczająca przed jej zamarznięciem – te akcesoria przydadzą się osobom zmotoryzowanym, które auto parkują „pod chmurką”. Zakres cenowy powyższych gadżetów jest różny i ceny wahają się od kilku do kilkunastu złotych. Kierowcy, którzy raz spróbują użyć profesjonalnych akcesoriów zimowych (mata, miotełka specjalnie do śniegu etc.) w kolejnych latach nie wyobrażają sobie życia bez nich.

 

 

 

Summary
Jak przygotować auto do zimy – poradnik dla kierowców
Article Name
Jak przygotować auto do zimy – poradnik dla kierowców
Description
Zima to utrapienie dla kierowców. Można jednak wykonać szereg czynności, które pozwolą nam odpowiedzieć na pytanie „Jak przygotować auto do zimy?”.
Author
Publisher Name
autoDNA
Publisher Logo
Ilość komentarzy: 0

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.