autoDNA sprawdza

Jak szybko starzeją się opony?

Dodano 17 października 2018 przez

Czy można powiedzieć, że opony są jak wino, im starsze, tym lepsze? Można, ale w żadnym wypadku nie będzie to prawdą. Opony starzeją się. Co więcej, z każdym rokiem i z każdym przejechanym kilometrem ich użytkowanie staje się coraz bardziej ryzykowne.

Jak długo można użytkować opony?

Datą graniczną jest tutaj dziesięć lat. I to bez względu na ich stan techniczny oraz głębokość rowka bieżnika. Trzeba pamiętać, że już po pięciu-sześciu latach użytkowania ryzyko wystąpienia awarii opony gwałtownie wzrasta. Wieloletnia eksploatacja ogumienia przyczynia się również do pogorszenia osiągów pojazdu. Wydłuża się jego droga hamowania, zmniejsza się przyczepność do podłoża itd.

Czy magazynowanie nowych opon ma wpływ na ich stan?

Polska norma mówi, że opony zachowują swoje właściwości przez 3 lata od daty produkcji. Przez cały ten czas powinny one utrzymać swoje fabryczne parametry. Co ważne, mogą być one sprzedawane jako nowe (pełnowartościowe). Oczywiście pod warunkiem, że są magazynowane w prawidłowy sposób: nie są wystawiane na długotrwałe działanie promieni słonecznych, wilgoć czy różnego rodzaju fizyczne naprężenia.

Jak sprawdzić przydatność opony do użytku?

Oprócz stanu opony, który można określić wizualnie (mamy tu na myśli różnego rodzaju ubytki, wybrzuszenia, rozcięcia, rozerwania i inne defekty widoczne gołym okiem), należy sprawdzić również:

Wiek opony
Odczytanie daty produkcji nie powinno nastręczać zbyt dużych trudności. Wystarczy znaleźć na bocznej płaszczyźnie opony numer DOT. Dwie pierwsze cyfry oznaczają numer tygodnia w roku. Natomiast dwie ostatnie – wskazują na konkretny rok.

Głębokość bieżnika
Choć dopuszczalna głębokość bieżnika wynosi 1,6 mm, to praktyka pokazuje, że spadek osiągów opony następuje kilka milimetrów wcześniej. W przypadku opon letnich są to trzy milimetry, a zimowych – nawet cztery. Innymi słowy, warto zacząć się rozglądać za nowymi oponami, jeśli głębokość bieżnika zbliży się do powyższych wartości.

Jak przedłużyć czas użytkowania opon?

Stosując się do poniższych zaleceń, można do pewnego stopnia przedłużyć okres przydatności opon do użytku. Należy zatem:

1) Pamiętać o prawidłowej technice jazdy
Nawet najbardziej zaawansowane technicznie opony będą musiały w końcu skapitulować, jeśli za kierownicą samochodu zasiądzie osoba o zbyt krewkim temperamencie. Agresywna jazda, ruszanie z piskiem opon i gwałtowne hamowanie to prosty przepis na szybkie zużycie ogumienia.

2) Regularnie mierzyć ciśnienie powietrza w oponach
Ciśnienie powietrza ma ogromny wpływ na stan opon. Zbyt niskie sprawia, że ogumienie przegrzewa się i traci przyczepność, co wydłuża drogę hamowania pojazdu. Dlatego zaleca się regularne kontrolowanie tego parametru, najlepiej co dwa tygodnie. Pomiar powinien być dokonywany na zimnych oponach, kiedy ciśnienie wewnętrzne jest niższe niż w trakcie wielogodzinnej jazdy.

3) Wyważać koła i dbać o ich zbieżność
Źle wyważone koło przyczynia się do miejscowego zużycia bieżnika, a w konsekwencji przyspiesza konieczność wymiany opony. Nie mówiąc już o tym, że może ono mieć wpływ na żywotność łożysk lub elementów zawieszenia. Podobne szkody powstają na skutek nieprawidłowej zbieżności kół.

4) Rotować opony
Ciekawym sposobem na przedłużenie żywotności ogumienia jest rotowanie opon. Polega ono na zamianie miejscami kół przednich z tylnymi (w samochodach z przednim napędem przednie opony zużywają się szybciej; w pojazdach tylnonapędowych sytuacja jest odwrotna).

5) Dbać o stan o amortyzatorów
Choć stosunkowo mało się o tym mówi, niesprawne amortyzatory mają realny wpływ na szybsze zużywanie się opon. To kolejny dowód na to, że samochód przypomina system naczyń połączonych, w którym awaria jednego elementu pociąga za sobą cały szereg niekorzystnych konsekwencji.

6) I… używać samochodu
Warto zwrócić uwagę na jeszcze jeden czynnik wpływający na stopień zużycia opon. Paradoksalnie jest nim… nieużywanie samochodu. Opony pojazdów używanych okazjonalnie, długotrwale przetrzymywane w garażach i na parkingach starzeją się szybciej od tych będących w ciągłej eksploatacji. Tak traktowane ogumienie ulega odkształceniom, które mogą mieć wpływ na bezpieczeństwo jazdy.

Summary
Jak szybko starzeją się opony?
Article Name
Jak szybko starzeją się opony?
Description
Czy można powiedzieć, że opony są jak wino, im starsze, tym lepsze? Można, ale w żadnym wypadku nie będzie to prawdą. Opony starzeją się. Co więcej, z każdym rokiem i z każdym przejechanym kilometrem ich użytkowanie staje się coraz bardziej ryzykowne.
Author
Publisher Name
autodna.pl
Publisher Logo
Ilość komentarzy: 0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *