Aktualności

Jak wyrejestrować samochód i kiedy należy to zrobić ?

Dodano 23 kwietnia 2019 przez

Nie oszukujmy się. Procedura wyrejestrowania samochodu to chyba jeden z najsmutniejszych momentów w życiu kierowcy. Szczególnie takiego, który przez lata zdążył mocno zżyć się ze swoim autem. Co trzeba o niej wiedzieć? Na co należy się przygotować?

Chcesz przestać płacić OC? Wyrejestruj samochód

Zaczniemy jednak od sprytnego sposobu na zaoszczędzenie co najmniej kilkuset złotych rocznie. Musisz wiedzieć, że nawet to, że Twój samochód nie wyjeżdża nigdy z garażu, nie może być powodem do zaprzestania opłacania za niego składek OC. Dla ubezpieczyciela nie ma bowiem znaczenia, czy pokonujesz dziesięć tysięcy czy… zero kilometrów miesięcznie. Tak czy siak – płacić trzeba. Kara za brak polisy jest naprawdę dotkliwa. Jeśli więc chcesz raz na zawsze skończyć z płaceniem OC za samochód – wyrejestruj go.

 Zanim wyrejestrujesz samochód – dobrze się zastanów!

Uwaga! Musimy Cię w tym miejscu gorąco przeprosić. Zastawiliśmy na Ciebie niezbyt fajną pułapkę. Owszem, z chwilą wyrejestrowania samochodu definitywnie kończy się obowiązek uiszczania za niego opłat OC. Sęk w tym, że nie w każdej sytuacji takie wyrejestrowanie jest możliwe. Zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem, możesz wyrejestrować swój samochód, jeśli:

 • doszło do jego kradzieży
 • doszło do wywozu albo sprzedaży za granicą
 • dokonano kasacji (zniszczenia) za granicą
 • doszło do jego trwałej utraty (na przykład w wyniku pożaru)
 • przekazano go do stacji demontażu pojazdów
 • przekazano go do punktu zbierania odpadów
 • wycofano go z obiegu

Czy po wyrejestrowaniu samochodu można go sobie zostawić „na pamiątkę”?

Załóżmy, że Twoje auto pali jak smok, a na dodatek psuje się co dwa kilometry. Dałeś milion ogłoszeń o sprzedaży, ale nikt go nie chce kupić. Nawet złodzieje omijają go szerokim łukiem. Czy możesz go po prostu wyrejestrować i… postawić w ogródku, na pamiątkę? Niestety nie. W tym przypadku, oprócz wyrejestrowania, konieczna będzie również jego fizyczna kasacja.

Wyrejestrowania pojazdu firmowego – czasowe wycofanie z ruchu

Kasacja kończy żywot feralnego pojazdu. Nie oznacza to jednak, że wszystkie wyrejestrowane samochody czeka złomowisko i zmiażdżenie przez stalową prasę. W przypadku samochodów firmowych (ciężarowych, autobusów, pojazdów specjalnych czy przyczep o DMC minimum 3,5 tony), można składać wniosek o czasowe wycofanie ich z ruchu. Wycofanie to może obejmować okres od dwóch miesięcy – do dwóch, a po przedłużeniu, nawet do czterech lat.

Czy wyrejestrowanie samochodu to czynność nieodwracalna?

Niestety, wyrejestrowanie jest jak śmierć. To proces nieodwracalny. Mówiąc wprost, nie można zarejestrować pojazdu, który został już kiedyś wyrejestrowany. Na szczęście istnieje kilka wyjątków od tej brutalnej reguły. Powtórnie zarejestrowane mogą być między innymi:

 • pojazdy odzyskane po kradzieży
 • pojazdy zabytkowe
 • ciągniki rolnicze
 • przyczepy rolnicze
 • pojazdy wywiezione z kraju
 • pojazdy sprzedane za granicą

Jak wyrejestrować samochód? (lista czynności)

Przejdźmy zatem do rzeczy. Wyrejestrowania samochodu może dokonać jego właściciel (ub współwłaściciel posiadający pełnomocnictwo. W tym celu należy udać się do swojego wydziału komunikacji (w urzędzie miasta, dzielnicy albo w starostwie powiatowym). Warto zaznaczyć, że stosowne dokumenty można obecnie przesłać również tradycyjną pocztą lub złożyć przez internet.
Osoba wyrejestrowująca pojazd musi uiścić opłatę w wysokości 10 złotych. Maksymalny okres oczekiwania na decyzję wynosi dwa miesiące.

Dokumenty potrzebne do wyrejestrowania samochodu

Starając się o wyrejestrowanie pojazdu, należy dołączyć komplet odpowiednich dokumentów. Odpowiednich, czyli pasujących do danej sytuacji. Na przykład:

 • osoba, której skradziono samochód, powinna przedstawić zaświadczenie wydane przez Policję
 • osoba, której samochód spłonął – potwierdzenie, że auto spłonęło w pożarze
 • osoba, która dokonała kasacji samochodu poza granicami Polski – dokument, który to potwierdzi

Pełną listę niezbędnych dokumentów znaleźć można na stronie Ministerstwa Cyfryzacji:
https://obywatel.gov.pl/kierowcy-i-pojazdy/wyrejestrowanie-samochodu-motocykla-lub-innego-pojazdu

Summary
Jak wyrejestrować samochód i kiedy należy to zrobić?
Article Name
Jak wyrejestrować samochód i kiedy należy to zrobić?
Description
Nie oszukujmy się. Procedura wyrejestrowania samochodu to chyba jeden z najsmutniejszych momentów w życiu kierowcy. Szczególnie takiego, który przez lata zdążył mocno zżyć się ze swoim autem. Co trzeba o niej wiedzieć? Na co należy się przygotować?
Author
Publisher Name
autodna.pl
Publisher Logo
Ilość komentarzy: 0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *