autoDNA radzi
jak zabezpieczyć samochód przed kradzieżą

Jak zabezpieczyć samochód przed kradzieżą? Poradnik w 4 krokach

3 marca 2016

Popularne porzekadło głosi „przezorny zawsze ubezpieczony”. Do serca wziąć je sobie powinni szczególnie posiadacze samochodów i zadać sobie pytanie: Jak zabezpieczyć samochód przed kradzieżą? Według policyjnych statystyk w roku 2020 wyrejestrowano prawie 7 000 aut z powodu kradzieży.

 

Jak zabezpieczyć samochód przed kradzieżą – poradnik

Poniżej przedstawiamy 4 praktyczne porady, jak można w łatwy sposób zabezpieczyć samochód przed kradzieżą.

 

Krok 1: Załóż dodatkowe zabezpieczenie pojazdu przed kradzieżą

Z każdym rokiem technika motoryzacyjna idzie do przodu i fabrycznie w samochodach stosowane są coraz lepsze systemy antykradzieżowe. Ich słabym punktem jest jednak „seryjność”. Złodzieje wyspecjalizowani w kradzieżach konkretnej marki z czasem nabywają umiejętność obchodzenia fabrycznych, seryjnych zabezpieczeń. Dlatego też warto wyposażać pojazdy w dodatkowe zabezpieczenia takie jak blokady kierownicy czy skrzyni biegów. Złodziej spodziewając się trudności, a więc dodatkowego czasu potrzebnego na kradzież auta, może zrezygnować i poszukać gorzej chronionego pojazdu.

 

Zwróć uwagę

Pamiętajmy także o zakładaniu alarmu w samochodach, w których nie został on zamontowany fabrycznie. Nie jest to zabezpieczenie, które zniechęci zawodowca, niemniej to kolejny sygnał ostrzegawczy dla złodzieja, że warto poszukać innego celu.

 

Krok 2: Parkuj w sposób przemyślany

Najlepszym miejscem do parkowania pojazdu jest garaż lub parking strzeżony. Oczywiście nie wszyscy mają taką możliwość, a poza tym auto parkujemy nie tylko w okolicy domu, ale również w innych lokalizacjach. Warto wybierać w tym celu miejsca dobrze oświetlone i często uczęszczane przez pieszych. Złodziejowi dużo łatwiej zmagać się z zabezpieczeniami pojazdu w cichym, ciemnym zakątku niż pod latarnią na ruchliwej ulicy. Jeżeli wybieramy się na zakupy korzystajmy z monitorowanych parkingów podziemnych galerii handlowych – czasem lepiej wydać te kilka złotych na opłatę parkingową i mieć spokojną głowę.

 

Krok 3: Nie kuś złodzieja

Nie zostawiajmy na wierzchu w samochodzie cennych przedmiotów – pieniędzy, torebek, portfeli, prezentów, elektroniki (laptopów, tabletów, smartfonów, ładowarek, GPS-ów i uchwytów do nich) ani toreb, które wyglądają, jakby kryły jakąś zawartość. Dla złodzieja widok cennych „fantów” może być dodatkową zachętą do kradzieży pojazdu. W żadnym wypadku nie zostawiajmy też w aucie dokumentów takich jak dowód rejestracyjny i karta pojazdu. Umożliwiają one bowiem złodziejowi sprzedanie samochodu!

 

Krok 4: Nie zostawiaj samochodu z włączonym silnikiem bez dozoru

Ta z pozoru oczywista rada niesłusznie wywołuje uśmiech na twarzach wielu kierowców. Tymczasem każdemu zdarza się zostawić bez opieki auto z włączonym silnikiem np. aby otworzyć bramę, pogrzebać w bagażniku czy kupić w kiosku gazetę. Najczęściej dzieje się to zimą, gdy kierowcy niezbyt chętnie gaszą silnik z obawy przed trudnościami z jego ponownym uruchomieniem. Taką niefrasobliwość wykorzystują złodzieje. Warto pamiętać, że jeżeli samochód zostanie nam ukradziony z kluczykami, to żaden ubezpieczyciel nie wypłaci nam odszkodowania!

 

Co się dzieje z skradzionymi samochodami? Jakie auta są kradzione najczęściej?

Chociaż ciężko w to uwierzyć, jest to generalnie dobra wiadomość. Jeszcze ponad 10 lat temu kradziono w Polsce nawet 45 czy 50 tys. aut rocznie. Jakimi markami „interesują się” złodzieje? Tradycyjnie, w skali kraju, najwięcej ginie aut niemieckich. Na utratę swojego samochodu narażeni są szczególnie właściciele Volkswagenów (Golf, Passat) oraz Audi (A3, A4, A6). Na liście najczęściej kradzionych aut znajdziemy też sporo „Japończyków” Hondę Civic czy Mazdę 6. Wyjątkiem, również tradycyjnie, jest Warszawa, gdzie na liście najczęściej kradzionych pojazdów nie ma aut niemieckich – znajdziemy na niej tylko japońskie modele – Mazda 6, Toyota Auris i Avensis, Honda Civic.

Niestety większość skradzionych pojazdów przeznaczona jest „na części”, co sprawia, że ich odzyskanie jest praktycznie niemożliwe. Rozbierane są one bowiem błyskawicznie po dokonaniu kradzieży. Przyczyną takiego stanu rzeczy są oczywiście wysokie ceny oryginalnych części zamiennych do nowoczesnych samochodów. Tam gdzie podaży towarzyszy zbyt wysoka cena w stosunku do możliwości konsumentów, tam pojawia się niestety czarny rynek. Dlatego też na czele listy kradzionych pojazdów zawsze widnieją auta niemieckie i japońskie, które znane są z wysokich cen części zamiennych. Ich użytkownicy niezbyt chętnie sięgają głęboko do kieszeni przy wykonywaniu napraw i beztrosko kupują „oryginalne” części „w okazyjnych cenach”, nie pytając o ich pochodzenie. Wychodzi więc na to, że sami jako przesadnie oszczędni klienci warsztatów generujemy kradzieże samochodów – gdyby nie było popytu na „okazyjnie tanie” części, kradzieży aut byłoby też znacznie mniej.

 

Zwróć uwagę

Zanim jednak poziom zamożności Polaków wzrośnie na tyle, żeby stać ich było na kupowanie oryginalnych części z legalnych źródeł, nie pozostaje nam nic innego, niż zadbać o dobre zabezpieczenie pojazdu przed kradzieżą.

 

Zabezpieczenie pojazdu to nie wszystko

Warto rozważyć instalację systemu monitoringu GPS, który w razie kradzieży pozwoli zlokalizować nasz samochód i ułatwi policji jego odnalezienie, zanim zostanie on rozebrany na części. Systemy monitorowania GPS obsługują obecnie nie tylko informacje o położeniu auta, ale także wysyłają monit ostrzegawczy do operatora systemu, gdy włączy się w pojeździe alarm lub nastąpi przechył samochodu spowodowany odkręcaniem kół lub wstawieniem auta na lawetę.

Kolejną rzeczą jaką powinniśmy zrobić jest wykupienie ubezpieczenia AC. Jest ono jednak dostępne przeważnie tylko dla posiadaczy samochodów nie starszych niż dziesięcioletnie. Przy zawieraniu umowy zwróćmy szczególną uwagę na to, na jakiej zasadzie będzie obliczana wysokość odszkodowania w razie kradzieży – czy od ubezpieczyciela otrzymamy kwotę, którą za samochód zapłaciliśmy, czy raczej jego „obecną” wartość ustaloną na podstawie katalogów ubezpieczeniowych.

Bez względu na spadającą z roku na rok liczbę skradzionych samochodów warto zadbać o prawidłowe zabezpieczenie pojazdu przed kradzieżą wszystkimi możliwymi sposobami. Nigdy nie wiadomo bowiem, na czyje auto padnie wzrok złodzieja i jakiej dokładnie marki będzie on potrzebował. Nie liczmy więc na łut szczęścia, ale polegajmy na własnych działaniach i dobrych przyzwyczajeniach, które mogą uchronić nas przed kradzieżą.

 

Warto wiedzieć

Zainteresował Cię ten artykuł? Sprawdź także produkty oferowane przez autoDNA – wiodącego dostawcę raportów historii pojazdu w Europie i USA. Sprawdzenie VIN może pomóc Ci ustrzec się przed dodatkowymi kosztami związanymi z zakupem auta z nieznaną przeszłością. Serwis dostępny jest 24/7 przez cały rok – wystarczy dostęp do Internetu i numer VIN pojazdu, który chcesz sprawdzić.

 

Summary
Jak zabezpieczyć samochód przed kradzieżą? Poradnik w 4 krokach
Article Name
Jak zabezpieczyć samochód przed kradzieżą? Poradnik w 4 krokach
Description
Posiadacze aut często zadają sobie pytanie: Jak zabezpieczyć samochód przed kradzieżą? Według policyjnych statystyk w 2020 roku wyrejestrowano prawie 7000 aut.
Author
Publisher Name
autoDNA
Publisher Logo