Najchętniej czytane

Jak zgłosić kupno/sprzedaż samochodu – przez internet?

Dodano 10 lutego 2020 przez

Tym, którzy mocno cenią swój czas i chcą jak najszybciej załatwić sprawę nabycia / zbycia pojazdu – polecamy skorzystanie z drogi elektronicznej. Zgłoszenie nigdy nie było tak proste jak teraz!

Co trzeba przygotować, żeby zgłosić nabycie/zbycie pojazdu online?

Do wykonania tej prostej czynności potrzebne są praktycznie tylko dwie rzeczy. Pierwszą jest profil zaufany. Drugą – szczegółowe informacje o kupionym / sprzedanym samochodzie.

Zacznijmy od profilu zaufanego, który jest niezbędny do złożenia wniosku online. Najprostszym sposobem założenia takiego profilu jest skorzystanie z pomocy własnego internetowego konta bankowego.

Wystarczy sprawdzić, czy Twój bank oferuje taką opcję. Jeśli tak, to po zalogowaniu się do niego należy znaleźć specjalny formularz służący do zakładania profilu zaufanego i wypełnić go wymaganą treścią.

Drugą rzeczą, bez której nie uda Ci się zgłosić nabycia / zbycia pojazdu są informacje na temat samochodu. Podczas wypełniania wniosku online zostaniesz poproszony o podanie:

  • marki,
  • typu,
  • modelu,
  • numeru identyfikacyjnego (VIN albo numerów nadwozia / podwozia / ramy),
  • oraz dotychczasowego numeru rejestracyjnego pojazdu.

Kolejne dwie informacje, które będziesz musiał podać to dane osobowe zbywcy lub nabywcy. Stosunkowo najtrudniejszą technicznie kwestią będzie wykonanie skanu lub zdjęcia dokumentu potwierdzającego, że doszło do zbycia / nabycia samochodu. Chodzi tu najczęściej o umowę kupna-sprzedaży.

Ostatnią sprawą, którą musisz przygotować, są dane urzędu, do którego informacje te zostaną przesłane. Chodzi o wydział komunikacji urzędu właściwego dla miejsca, w którym mieszkasz. W grę wchodzą trzy możliwości: starostwo powiatowe, urząd miasta lub urząd dzielnicy. To ostatnie dotyczy samochodów rejestrowanych w Warszawie.

Dlaczego należy zgłosić zbycie lub nabycie pojazdu?

Fakt zbycia pojazdu przez byłego właściciela oraz nabycia go przez nową osobę to czynności obowiązkowe. Należy ich dokonać do 30 dni kalendarzowych od zbycia pojazdu. Punktem, od którego liczy się 30 dni, jest dzień podpisania umowy kupna-sprzedaży pojazdu.

Zlekceważenie tego wymogu ma swoje konsekwencje. Mówiąc wprost – grozi za to kara od 200 do aż 1 000 złotych. Z całą pewnością jest więc o co walczyć.

Gdzie przesłać informacje o kupionym / sprzedanym samochodzie?

Wszystkie informacje przesyła się drogą internetową. Należy w tym celu wejść na stronę i kliknąć znajdujący się tam przycisk „wyślij zgłoszenie”.

Kliknięcie to przeniesie Cię na stronę login.gov.pl, na której zostaniesz poproszony o wypełnienie prostego formularza i przekazanie wyżej wymienionych informacji.

Całą procedurę kończy wysłanie zawiadomienia.

Ile kosztuje zgłoszenie nabycia / zbycia auta?

Na koniec zdecydowanie najlepsza wiadomość: zgłoszenie zarówno nabycia, jak i zbycia samochodu jest bezpłatne. Co więcej, fakt zgłoszenia zostanie odnotowany od razu, z chwilą dotarcia Twojego pisma do urzędu.

Czy wiesz, że zbycie auta musisz zgłosić w urzędzie? Przeczytaj o tym na naszym blogu

Summary
Jak zgłosić kupno/sprzedaż samochodu – przez internet?
Article Name
Jak zgłosić kupno/sprzedaż samochodu – przez internet?
Description
Tym, którzy mocno cenią swój czas i chcą jak najszybciej załatwić sprawę nabycia / zbycia pojazdu – polecamy skorzystanie z drogi elektronicznej. Zgłoszenie nigdy nie było tak proste jak teraz.
Author
Publisher Name
autodna.pl
Publisher Logo
Ilość komentarzy: 0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *