autoDNA radzi

Kiedy najlepiej kupić używany samochód? Zimą, latem czy o dowolnej porze roku?

Dodano 25 grudnia 2018 przez

Kiedy kupować używany samochód? Czy są okresy, w których to samo auto będzie dostępne za niższą cenę? Co może wpływać na ostateczny wynik transakcji kupna pojazdu?

Kupuj samochód zimą, kiedy ruch w interesie zamiera

Zima to dość paskudna pora roku. Nie dość, że śnieg, deszcz i zamiecie, to jeszcze ten siarczysty mróz, który skutecznie unieruchamia silniki. Z punktu widzenia sprzedającego, gorzej być nie może.

Z punktu widzenia właściciela komisu samochodowego – również. Chociażby dlatego, że liczba osób spacerujących po tego rodzaju miejscach, wyraźnie wówczas spada (a firmy muszą tak czy inaczej w jakiś sposób na siebie zarobić). Stąd też obniżają ceny wystawionych pojazdów. To pierwszy powód, dla którego warto kupować używane auto zimą.

Kupuj używane auto zimą, bo pogoda będzie po twojej stronie

Dla wielu elementów samochodu zima (a konkretnie zestaw mróz+śnieg+lód) jest prawdziwym wyzwaniem. Mowa tu o akumulatorze, instalacji elektrycznej, układzie zapłonowym, rozruchowym czy systemach takich jak ABS. Właśnie zimą wszelkie niedomagania w tym zakresie są widoczne jak na dłoni.

Kupuj używany samochód w styczniu

Kupowanie zimą to podstawa, ale kiedy konkretnie? Wielu twierdzi, że jeśli już, to zdecydowanie lepiej zrobić to w styczniu niż w grudniu. W ciągu kilkunastu dni auto momentalnie „starzeje się” o rok. A im starszy samochód, tym cena niższa.

Kupuj przed wigilią

Chodzi brzmi to może mało naukowo, kupując zimą, warto wykorzystać magię Świąt. Przed wigilią ludzie są dla siebie inni, bardziej sympatyczni, wyrozumiali. Wszystko dookoła staje się bardziej… ludzkie. Również transakcje kupna-sprzedaży.

Kupuj samochód wtedy, kiedy podaż zaczyna przewyższać popyt

Ta strategia wymaga od kupującego trzymania ręki na branżowym pulsie. Czasami bowiem rynek motoryzacyjny wyskakuje z utartych kolein (przykład: zmiana przepisów dotyczących diesli w Niemczech) i do komisów trafia sporo towaru, który czeka na nowego właściciela. A jeśli podaż zaczyna przewyższać popyt, to ceny samochodów automatycznie spadają.

Kupuj auto używane – przy dobrej pogodzie

Bezchmurny, ciepły, słoneczny dzień – takie rzeczy zdarzają się nawet zimą. Jeśli kupować auto, to właśnie wtedy. Będziesz miał więcej czasu, by dokładnie się mu przyjrzeć. Nie będziesz musiał uciekać przed śnieżycą. Mróz nie będzie cię popędzał. Zdążysz zobaczyć wszystko.

Kupuj auto, którego nowa wersja właśnie pojawiła się na rynku

Pojawienie się kolejnej odsłony jakiegoś modelu, dla starszej jego wersji oznacza jedno – mniejszy lub większy spadek wartości i atrakcyjności. Warto wykorzystać również ten moment.

Kupuj auto z dobrą historią

Bez względu na to, czy kupujesz zimą czy latem, powinieneś przeanalizować historię wymarzonego samochodu. Jednym z dobrych sposobów jest sprawdzenie informacji dostępnych dzięki numerowi VIN. Skąd pobrać te informacje? Odpowiedź znajdziesz tutaj: https://www.autodna.pl/historia-pojazdu

Najważniejsze na koniec:

Kup używane auto, zanim będziesz go potrzebował. Nie czekaj na ostatnią chwilę, ponieważ podejmowanie decyzji pod presją czasu, a co za tym idzie, po wpływem stresu, może skończyć się dość nieciekawie dla twojego portfela.

Summary
Kiedy najlepiej kupić używany samochód? Zimą, latem czy o dowolnej porze roku?
Article Name
Kiedy najlepiej kupić używany samochód? Zimą, latem czy o dowolnej porze roku?
Description
Kiedy kupować używany samochód? Czy są okresy, w których to samo auto będzie dostępne za niższą cenę? Co może wpływać na ostateczny wynik transakcji kupna pojazdu?
Author
Publisher Name
autodna.pl
Publisher Logo
Ilość komentarzy: 0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *