Aktualności

Kiedy nie zarejestrujesz używanego samochodu? Zobacz 10 powodów, które zdyskwalifikują twój pojazd w Wydziale Komunikacji

Dodano 11 października 2018 przez

Zanim kupisz samochód, zastanów się, czy będziesz mógł nim legalnie poruszać się po polskich i europejskich drogach. W poniższym artykule przedstawiamy sytuacje, które mogą ci utrudnić lub zupełnie uniemożliwić rejestrację auta w Wydziale Komunikacji.

Co musisz sprawdzić podczas zakupu auta używanego?

Na co musisz zwrócić uwagę podczas procedury kupna samochodu, żeby nie mieć potem problemów z jego zarejestrowaniem? W największym skrócie można powiedzieć, że podstawowymi przeszkodami podczas rejestracji są:

 • brak odpowiednich dokumentów
 • błędne wypełnienie dokumentów
 • nieczytelność dokumentów
 • brak różnego rodzaju opłat
 • brak przedmiotów fizycznych (np. starych tablic rejestracyjnych)

1) Nieczytelna umowa

Nieczytelność zapisów i wydruków to coś, na co z dużym prawdopodobieństwem zwróci uwagę urzędnik dokonujący rejestracji. Warto sprawdzić zarówno czytelność, jak i poprawność wszystkich danych osobowych oraz danych pojazdu zawartych w umowie, by nie narażać się na podejrzenie o jej sfałszowanie.

2) Problemy ze współwłasnością samochodu

Kupowanie samochodu na spółkę to sytuacja stosunkowo częsta, szczególnie gdy nabywcom zależy na obniżeniu wysokości składek za ubezpieczenie auta. Problem przy rejestracji pojawi się wtedy, gdy na umowie nie będą wyszczególnieni wszyscy współwłaściciele.

3) Uszkodzony / nieczytelny / nieprawidłowy numer VIN

Nieczytelność dokumentów praktycznie dyskwalifikuje rejestrowany pojazd, ale nieczytelność numeru VIN dyskwalifikuje go absolutnie. Istnieje na szczęście procedura odzyskiwania tego numeru. Zajmuje ona około tygodnia i kosztuje kilkaset złotych.

Zobacz też inne artykuły na ten temat:  Jak odczytać VIN?

4) Dług ciążący na rejestrowanym samochodzie

Jeśli chcesz zarejestrować samochód używany, koniecznie musisz ustalić, czy nie ciąży na nim jeden z dwóch rodzajów zastawu: rejestrowy lub skarbowy. Informacje na temat pierwszego z nich uzyskasz w Centralnej Informacji o Zastawach rejestrowych (ewentualnie: w sądach, które prowadzą rejestr zastawów).

Z kolei weryfikacja samochodu pod kątem figurowania w rejestrze zastawów skarbowych, odbywa się drogą elektroniczną. Po wejściu na stronę Ministerstwa Finansów (finanse.mf.gof.pl) wpisz do wewnętrznej wyszukiwarki numer VIN (lub: numer rejestracyjny / numer podwozia / numer ramy).

5) Brak wpisu w dowodzie rejestracyjnym o instalacji gazowej

Brak tego elementu sprawi, że zarejestrowanie twojego samochodu stanie pod dużym znakiem zapytania.

6) Brak adnotacji w dowodzie rejestracyjnym o haku holowniczym

Podobnie rzecz się ma, jeśli informacja o istnieniu haka holowniczego w twoim nowo zakupionym samochodzie zostanie pominięta w dowodzie rejestracyjnym.

7) Błędy merytoryczne w dowodzie rejestracyjnym

Błędy są rzeczą ludzką, ale w przypadku błędnie wypełnionych pól dowodu rejestracyjnego, nie będziesz mógł liczyć na wyrozumiałość urzędników.

8) Brak tablic rejestracyjnych

To zła informacja dla tych, którzy chcieliby sobie zostawić stare tablice rejestracyjne „na pamiątkę”. Brak starych blach to wystarczający powód odmowy zarejestrowania pojazdu.

9) Brak polisy OC

Problem z rejestracją auta mogą mieć właściciele pojazdów, w przypadku których trudno jest wykazać ciągłość ubezpieczenia lub gdy zakupiony samochód był nieubezpieczony.

10) Brak opłaty PCC

Kolejną przeszkodą na drodze do zarejestrowania twojego samochodu może być brak opłacenia podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC) w urzędzie skarbowym. Pamiętaj, że obowiązek ten ciąży na kupującym.

Auta sprowadzone z zagranicy

Twój samochód sprowadzony z zagranicy nie zostanie zarejestrowany w Polsce, jeśli nie przedstawisz dokumentów akcyzowych, VAT oraz celnych (w przypadku aut spoza UE).

Rejestracja nowego samochodu

Choć powyższy tekst odnosi się do pojazdów używanych, warto na koniec wspomnieć o dokumentach, bez których nie zarejestrujesz pojazdu całkowicie nowego, z salonu. Okazuje się, że w tym przypadku lista wymagań jest dość spora i obejmuje między innymi:

 • świadectwo homologacji
 • fakturę VAT / dokument potwierdzający własność
 • potwierdzenie opłaty akcyzy
 • kartę pojazdu
 • wydruk z CEIDG (dla aut kupionych na firmę)
 • dla samochodów spoza UE: informację o odprawie celnej

Podsumowanie

Jeśli chcesz uniknąć problemów przy rejestracji pojazdu, starannie zweryfikuj wszystkie dokumenty pojazdu. Zwróć uwagę na ich czytelność i poprawność. I nie zapomnij o oddaniu starych tablic rejestracyjnych.

Summary
Kiedy nie zarejestrujesz używanego samochodu? Zobacz 10 powodów, które zdyskwalifikują twój pojazd w Wydziale Komunikacji
Article Name
Kiedy nie zarejestrujesz używanego samochodu? Zobacz 10 powodów, które zdyskwalifikują twój pojazd w Wydziale Komunikacji
Description
Zanim kupisz samochód, zastanów się, czy będziesz mógł nim legalnie poruszać się po polskich i europejskich drogach. W poniższym artykule przedstawiamy sytuacje, które mogą ci utrudnić lub zupełnie uniemożliwić rejestrację auta w Wydziale Komunikacji.
Author
Publisher Name
autodna.pl
Publisher Logo
Ilość komentarzy: 0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *