autoDNA radzi
klimatyzacja samochodowa

Klimatyzacja samochodowa: wszystko co musisz o niej wiedzieć

16 sierpnia 2022

Obecnie klimatyzacja samochodowa to niemalże obowiązkowe wyposażenie każdego samochodu — nie tylko osobowego. Upalne lata sprawiają, że podróżujący nie wyobrażają już sobie dalszych podróży bez tego udogodnienia. Klimatyzacja w samochodzie to rozwiązanie, które pozwala przyjemnie podróżować. Co warto o niej wiedzieć?

 

Jak działa klimatyzacja w samochodzie

Układ klimatyzacji w samochodzie składa się z wielu elementów. Wśród najważniejszych znajdują się:

  • kompresor klimatyzacji,
  • skraplacz,
  • osuszacz,
  • zawór rozprężny,
  • parownik,
  • wiatrak wentylatora.

Części te pozwalają uzyskać niższą temperaturę wewnątrz kabiny samochodu. Jak jednak odbywa się jej schładzanie? Najważniejszym elementem wspomnianego układu klimatyzacji w aucie jest kompresor. Odpowiada on za zwiększenie ciśnienia czynnika chłodzącego, a w konsekwencji wpływa na zwiększenie temperatury czynnika. Jego zadaniem jest również pompowanie czynnika klimatyzacji do skraplacza — części odpowiadającej za obniżenie temperatury czynnika. Z kolei czynnik jest chłodzony nie tylko przez powietrze napływające z zewnątrz, ale też przez wentylator klimatyzacji, który uruchamia się w momencie naciśnięcia przycisku klimatyzacji w kabinie samochodowej. Warto również dodać, że skraplacz doprowadza również do zmiany stanu skupienia czynnika – z gazowego przechodzi on w płynny.

Wśród wspomnianych elementów układu klimatyzacji znajduje się również osuszacz. Dzięki niemu z chłodnego powietrza usuwane są wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia i wilgoć. Po jego oczyszczeniu czynnik klimatyzacji trafia do zaworu rozprężnego, gdzie ponownie ulega ochłodzeniu i zwiększeniu objętości, a następnie trafia do kompresora.

 

Jak powinien wyglądać serwis klimatyzacji

Wszystkie części eksploatacyjne w samochodzie mogą ulec awarii. Nie jest to nic zaskakującego. Chcą jednak zminimalizować ryzyko niespodziewanych usterek, warto regularnie przeprowadzać serwis klimatyzacji. Aby układ właściwie działał, należy nie tylko regularnie wykonywać przegląd klimatyzacji, ale też wymieniać poszczególne jej elementy. Podstawą prawidłowego działania klimatyzacji jest regularne uzupełnianie poziomu czynnika chłodzącego. Szacuje się, że w ciągu roku, przy sprawnym układzie klimatyzacji, czynnik chłodzący może zmniejszyć swoją objętość nawet o 15%. Początkowo niewielkie ubytki nie przyniosą negatywnych skutków, jednak z czasem klimatyzacja w samochodzie przestanie właściwie działać, pojawi się brak chłodzenia, ale też mogą wystąpić nieprzyjemne zapachy. Specjaliści zalecają, by czynnik chłodzący w samochodzie uzupełniać minimum raz na 12 miesięcy.

Warto również pamiętać, że poziom czynnika chłodzącego nie tylko wpływa na poprawne działanie klimatyzacji w zakresie temperatury, ale też sprawność poszczególnych elementów. Wszystkie wspomniane komponenty mające wpływ na chłodzenie powietrza są smarowane olejem, który jest rozprowadzany za pomocą wspomnianego czynnika. Z tego też względu zbyt niski jego poziom może doprowadzić do ich uszkodzenia i zatarcia kompresora. W takiej sytuacji naprawa układu klimatyzacji może okazać się niezwykle kosztowna.

Użytkując klimatyzację w samochodzie, warto pamiętać, że konieczne jest również regularne sprawdzanie szczelności układu klimatyzacji. W przypadku wystąpienia nieszczelności układu nawet wyjątkowo częste uzupełnianie chłodziwa nie będzie przynosić zamierzonych efektów.

Ważną rolę odgrywa również wymiana filtra kabinowego oraz czyszczenie parownika. Na tych elementach zbierają się ogromne ilości kurzu i choć sprawny układ klimatyzacji działa, to jednak gromadzą się w nim grzyby, a te już są szkodliwe dla ludzkiego organizmu. Najczęstszym objawem potwierdzającym, że konieczne jest wymienienie filtra czy wyczyszczenie parownika jest nieprzyjemny zapach. Wówczas wystarczy wpuścić do kanałów wentylacyjnych aktywną pianę, która skutecznie przeczyści układ wentylacji i pozwoli cieszyć się chłodnym i czystym powietrzem.

 

Jakie czynniki są stosowane w klimatyzacjach?

Klimatyzacja samochodowa jest szczelnym układem, w którym krąży czynnik chłodniczy w postaci gazu oraz olej mineralny. Wśród dostępnych czynników znajdują się:

  • R134a (1,1,1,2-Tetrafluoroetan) – przeznaczony do użytku w samochodach wyprodukowanych przed 2017 rokiem. Cieszy się popularnością, gdyż jest tani, łatwo dostępny i właściwie spełnia swoje zadania. Niestety jest też szkodliwy dla atmosfery — jego wskaźnik GWP wynosi 1430, przy czym wartość nieszkodząca atmosferze wynosi 1.
  • R1234yf (2,3,3,3-tetrafluoropropen) – nowy czynnik chłodniczy, obowiązkowo stosowany w pojazdach wyprodukowanych po 2017 roku i sprzedawanych na terenie UE. Wskazany środek jest znacznie droższy niż R134a, przez co znacznie zwiększa koszty serwisu klimatyzacji. Przez wielu jest uznawany również za kontrowersyjny, gdyż jest łatwopalny i toksyczny. Nie jest on jednak szkodliwy dla atmosfery — jego wartość GWP wynosi 4.

 

Najczęstsze awarie w układach klimatyzacji w aucie

Jak już wspomniano, układ klimatyzacji składa się z wielu elementów. Jak wszystkie części eksploatacyjne mogą one ulec uszkodzeniu. Jedną z najczęściej występujących awarii jest uszkodzenie kompresora. Zbyt późne napełnienie układu czynnikiem sprawia, że klimatyzacja działa na sucho — bez oleju i bez czynnika. W ten sposób sprężarka nie może pracować i dochodzi do jej zepsucia.

Wśród częstych problemów znajduje się również awaria chłodnicy. Problem ten wynika z umiejscowienia części — okazuje się, że nawet niewielki kamień podczas jazdy może ją uszkodzić.

Dość popularnym problemem są również nieszczelności. Mogą się one pojawić praktycznie na każdym elemencie układu — w wężykach, sprężarce, skraplaczu, parowniku i wielu innych. Zbyt późne wykrycie nieszczelności może doprowadzić do wystąpienia poważniejszych uszkodzeń i konieczności poniesienia wysokich kosztów. Z tego względu warto regularnie sprawdzać, czy w układzie krąży czynnik klimatyzacji, a jeśli nie to szukać przyczyny.

 

Jak powinno się czyścić klimatyzację?

Podstawowym krokiem, jaki należy wykonać podczas czyszczenia klimatyzacji, jest założenie nowego filtra kabinowego. Specjaliści zalecają, by wymieniać go minimum raz w roku, jednak dobrym rozwiązaniem jest również częstsze jego wymienianie. Wynika to z faktu, iż zarówno grzyby, jak i bakterie mają idealne warunki do życia. Niestety ich obecność sprawia, że podczas ogrzewania kabiny czy też jej chłodzenia przedostają się do wnętrza pojazdu i negatywnie wpływają na zdrowie podróżujących. W większości samochodów wymianę filtra można przeprowadzić samodzielnie — jest on umieszczony wewnątrz pojazdu, a dostanie się do niego nie wymaga użycia specjalistycznych narzędzi.

Jeśli chodzi o czyszczenie układu, to na rynku są dostępne różnego rodzaju preparaty. Wielu kierowców decyduje się na użycie tzw. rozpylacza, który po rozpyleniu w samochodzie i uruchomieniu układu wentylacji trafia do jego wnętrza i skutecznie usuwa nieprzyjemne zapachy. Niestety tylko w tym może pomóc — nie rozwiązuje on problemu grzybów i bakterii.

Kolejną propozycją producentów jest pianka. Jest to preparat grzybobójczy dostępny w formie sprayu, który za pomocą dołączonego wężyka wprowadza się do układu klimatyzacji w aucie i pozostawia na określony czas. Skutecznie zabija on grzyby i bakterie, jednak dość rzadko dociera do całego układu. Najczęściej nie pozwala wyczyścić parownika, a to główne miejsce gromadzenia się szkodliwych grzybów i bakterii.

Skuteczną metodą pozbywania się grzybów i bakterii jest ozonowanie. Konieczne do tego jest użycie odpowiedniego sprzętu, który już po kilkunastu minutach pozwala cieszyć się czystym i zdrowym powietrzem.

Chcąc zyskać pewność, że układ klimatyzacji zostanie prawidłowo odgrzybiony w samochodzie, warto skorzystać z pomocy specjalistów. Dysponują oni bowiem nie tylko odpowiednim sprzętem, ale też preparatami, które pozwalają szybko, dokładnie i skutecznie pozbyć się drobnoustrojów.

 

 

Kiedy można używać klimatyzacji?

Klimatyzacja w samochodzie sprawdza się zarówno w okresie letnim, jak i zimowym. Jest skutecznym sposobem pozwalającym obniżyć wysoką temperaturę w upalne dni. Dzięki niej wnętrze samochodu szybko się ochładza, a pasażerowie mogą spokojnie podróżować nawet na długich odcinkach. Wiele osób, pomimo iż może korzystać z klimatyzacji, nadal decyduje się na otwarcie szyby pojazdu. Tłumaczą to większym zużyciem paliwa, co owszem jest odrobinę słuszne. Włączona klimatyzacja w samochodzie zużywa więcej paliwa. Warto jednak pamiętać, że przy otwartych oknach zmienia się aerodynamika pojazdu, a w konsekwencji auto zużywa również więcej paliwa.

Ogromnym błędem popełnianym przez kierowców jest rezygnacja z używania klimatyzacji w okresie zimowym. Zbyt długie niekorzystanie z jej możliwości może również doprowadzić do uszkodzenia elementów układu chłodzenia. Może nie tylko dojść do korozji elementów ciernych sprzęgła sprężarki, ale też do rozwarstwienia czynnika i oleju. W efekcie po kilkumiesięcznym nieużytkowaniu klimatyzacji konieczne może okazać się przeprowadzenie jej serwisu przed pierwszym użyciem.

 

Jak używać latem klimatyzacji w samochodzie?

Właściwe użytkowanie klimatyzacji w samochodzie wpływa nie tylko na jakość chłodzenia, ale też zdrowie podróżujących. W upalne dni nie należy od razu uruchamiać chłodzenia. W pierwszej kolejności należy otworzyć okna i przejechać kilka kilometrów — pozwoli to pozbyć się nadmiaru ciepłego powietrza. Ważne jest także ustawienie nadmuchu — w pierwszej kolejności powinien on być skierowany na przednią szybę i nogi. Nie należy również włączać obiegu zamkniętego.

 

Jak używać zimą klimatyzacji w samochodzie?

W okresie zimowym warto choć raz w tygodniu załączyć klimatyzację na kilkanaście minut. Działanie to pozwoli zadbać o układ chłodzenia, a dodatkowo osuszy powietrze z nadmiaru wilgoci. W efekcie kierowca zadba również o stan tapicerki i uniknie jej zagrzybienia.

 

Wpływ używania klimatyzacji na zdrowie

Jak już wspomniano, układ klimatyzacji to doskonałe miejsce do rozwoju pleśni, grzybów i innych drobnoustrojów. Jeśli w trakcie jej użytkowania jest wyczuwalny nieprzyjemny zapach, to może to mieć negatywny wpływ na zdrowie podróżujących. Regularnie czyszczona i ozonowana klimatyzacja nie stanowi zagrożenia — kierowca powinien pamiętać, że dbając o nią, dba również o zdrowie swoje i towarzyszy.

Aby klimatyzacja w samochodzie nie była szkodliwa, warto również zadbać o odpowiednią temperaturę wewnątrz pojazdu. Przy pokonywaniu krótkich odległości różnica pomiędzy temperaturą na zewnątrz i wewnątrz nie powinna przekraczać 5 stopni Celsjusza. W przypadku zbyt dużych różnić rzeczywiście może dojść do przeziębienia.

Klimatyzacja w samochodzie jest również dobra dla osób borykających się z negatywnymi skutkami reakcji alergicznych. Wynika to z faktu, iż oczyszcza ona powietrze i ogranicza ilość pyłków przedostających się do wnętrza auta.

Summary
Klimatyzacja samochodowa: wszystko co musisz o niej wiedzieć
Article Name
Klimatyzacja samochodowa: wszystko co musisz o niej wiedzieć
Description
Obecnie klimatyzacja samochodowa to niemalże obowiązkowe wyposażenie każdego samochodu. Jest to rozwiązanie, które pozwala przyjemnie podróżować.
Publisher Name
autoDNA
Publisher Logo
Ilość komentarzy: 0

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.