autoDNA sprawdza
komisy_samochodowe

Komisy samochodowe i niezależne sieci sprzedaży aut używanych

28 listopada 2022

Rynek samochodów używanych z każdym rokiem ulega pewnym nieodwracalnym zmianom, w obecnej sytuacji poziom cen jakie mają używane samochody potrafi zmieniać się drastycznie w ciągu kilku miesięcy o kilka, kilkanaście tysięcy złotych. Kupując auto, co wybrać? Komisy samochodowe, dealerzy czy może ogłoszenie w Internecie?

 

W przeciągu ostatnich kilkunastu lat zmianie uległ także sposób poszukiwań przez nas samochodów – dziś większa część odbywa się właśnie w Internecie, gdzie także wygenerujemy raport historii pojazdu bez wychodzenia z domu. Oferty prywatne stanowią już mniejszość, prym wiodą doskonale nam znane komisy samochodowe jak i coraz powszechniejsze niezależne sieci sprzedaży samochodów – następuje więc konsolidacja rynku przez wspomniane podmioty profesjonalnie zajmujące się ich skupem i sprzedażą. Używanego samochodu możemy szukać także u dealera. Każda z wymienionych firm publikuje swoje oferty w czołowych serwisach internetowych z ogłoszeniami, takich jak Otomoto i inne – korzystanie z ich oferty nie wiążę się z większym ryzykiem, wiele z nich wnikliwie sprawdza sprzedawane przez siebie samochody, udzielając na nie gwarancji, co jest dodatkową zachętą.

 

Co to są komisy samochodowe?

Komisy samochodowe znane są każdemu z nas, podobnie jak ich sposób funkcjonowania. Zdecydowana większość komisów istotnie rozwinęła się względem lat minionych, obecnie serwując także szereg pobocznych usług dla swoich klientów. Komis kojarzy nam się z placem pełnym samochodów w różnym stanie technicznym, dostępnych praktycznie na każdą kieszeń. Dawniej zakup w takim miejscu wiązał się z dużą dozą ryzyka z uwagi na niewiadome pochodzenie pojazdów i niepochlebne opinie o handlarzach. Współczesny komis, dbający o własną renomę na tym trudnym motoryzacyjnym rynku zapewnia znacznie większy zakres usług i ich jakość. Zmianie uległy także źródła pozyskiwania pojazdów do sprzedaży.

 

 

 

Informacji o ofercie poszczególnych komisów warto szukać oczywiście w Internecie. Duże firmy dzielą swoje oferty na kategorie, cenowe lub według marek – wszystko aby usprawnić i uatrakcyjnić sprzedaż swoich pojazdów. Nierzadko na swoich placach dysponują wolumenem kilkuset pojazdów, co daje duże pole do wyboru – także wśród jednego modelu. Wszelkie dane kontaktowe, lokalizację a także opinie o danym komisie znajdziemy na jego stronie internetowej – zdecydowanie większym zaufaniem możemy darzyć komis który ma rzeszę zadowolonych klientów. Nie bez znaczenia jest również sposób w jaki komis reaguje i rozwiązuje sytuacje konfliktowe z klientami – jest to obsługa posprzedażowa. Pamiętajmy, że sprzedając nawet na pozór doskonale utrzymany samochód osobowy z potwierdzoną historią i niskim przebiegiem mogą pojawić się nieprzewidziane awarie po jego zakupie. Zgodnie z prawem, to sprzedawca wciąż ponosi odpowiedzialność za sprzedany używany samochód – poważna firma widząc swoje niedopatrzenie lub w imię swojej dobrej marki zaproponuje naprawę uszkodzeń, lub partycypację w kosztach. Takie informacje są niezwykle cenne dla kolejnych klientów. Zadowolony klient bowiem przyciągnie kolejnych.

Czym się wobec tego zajmują komisy samochodowe? Podstawą ich działalności jest obrót używanymi pojazdami różnej klasy i z różnej półki cenowej – to wszystko zależy od profilu danego komisu. Pobocznie niejeden komis oferuje także usługi finansowe, pozwalając dokonać zakupu kilkuletniego samochodu na kredyt lub leasing. W ich ofercie nie może zabraknąć już ubezpieczeń komunikacyjnych, dzięki czemu na miejscu załatwimy wszelkie niezbędne formalności.

Jak samochody trafiają do komisów?

Dawniej komisy samochodowe tworzyły swoją ofertę z samochodów pozostawionych do sprzedania przez indywidualnych klientów. Szary Kowalski zostawiał swój samochód w komisie, ustalając cenę jaką chce za niego uzyskać z pośrednikiem. Po podpisaniu stosownej umowy auto było przygotowywane do sprzedaży z określoną marżą jaką dodawał komis za swoją pracę. Po udanej transakcji właściciel auta otrzymywał ustaloną kwotę nie interesując się praktycznie procesem sprzedaży do chwili wypłaty gotówki. Dodatkowo cześć oferty pochodziła ze skupu z giełd samochodowych czy kiedyś marginalnego importu zagranicznego.

Współczesne komisy rozszerzyły zakres pozyskiwania swojej ekspozycji. Niektóre samemu sprowadzają do Polski samochody z zachodnich rynków UE i nie tylko lub zlecając to zaufanym pośrednikom. Sporą część pojazdów komisy samochodowe pozyskują także w ramach rozliczeń z klientami, którzy zostawiają stary pojazd przy zakupie kolejnego. To jednak nie wystarczy aby zapewnić ciągły dopływ wartościowych aut na sprzedaż, gross komisów aktywnie skupuje używane samochody z całej Polski – co tłumaczy ogromną ilość gotowych na sprzedaż aut zarejestrowanych w kraju.

 

Czy komisy samochodowe są popularne w Polsce?

Dla osób szukających używanego auta w dużej mierze istotną rolę odgrywa także czas jaki zajmą poszukiwania, zakończone dokonaniem zakupu. Bazując tylko na ofertach osób prywatnych fizycznie wydłużamy cały proces niebywale, oględziny kilku tylko pojazdów rozrzuconych po całej Polsce mogą zająć nam długie dni – doliczając do tego koszty dojazdów poniesiemy znaczące wydatki na same tylko poszukiwania.

W tym miejscu kreuje się niekwestionowany atut jaki ma prawie każdy komis – wszechstronna i bogata oferta pojazdów zgromadzonych w jednym miejscu, które możesz samemu sprawdzić – ocenić w ciągu jednego intensywnego dnia na placu. Właśnie ogromny dostępny wybór i auta dostępne od zaraz przyciągają do komisów rzesze klientów, zwłaszcza do punktów z dobrą opinią zarówno wśród klientów jak i naszych znajomych.

 

 

 

Z perspektywy kupującego oferta godnego polecenia komisu pozwala znaleźć w jednym miejscu nawet kilka interesujących nas modeli, w różnych wersjach silnikowych, z różnym przebiegiem – co jest ogromną wartością przy podejmowaniu trudnej decyzji o kupnie samochodu. Możemy sprawdzić i porównać modele które dotychczas znaliśmy tylko z prasy i internetowych publikacji. Taka konfrontacja w zestawieniu z bogatą ofertą przyśpiesza proces decyzyjny. Nie bez znaczenia pozostaje także możliwość sprawdzenia stanu technicznego wytypowanych egzemplarzy – z czym uczciwi sprzedawcy nie mają żadnego problemu, przecież nie mają nic do ukrycia. Oczywiście, nawet w polowych warunkach sprawdź vin samochodu i skorzystaj z raportu autoDNA.

 

Czym charakteryzują się niezależne sieci sprzedaży pojazdów?

Niezależne sieci sprzedaży pojazdów w dużym uproszczeniu działają na podobnych zasadach jak popularne komisy. Różnią się jednak dosyć istotnie w kwestii standardu obsługi, jakości serwowanych produktów – używanych aut i ich wieku, a także mocno rozbudowanej grupy usług dodatkowych. Wartym uwagi źródłem używanych aut są właśnie nie tylko dealerskie komisy samochodowe działające w ramach oficjalnych programów importerów, są to także niezrzeszone podmioty których poziom w żaden sposób nie odbiega od wspomnianych dilerów.

 

Informacja

Główną przewagą jest relatywnie niski wiek sprzedawanych pojazdów.

 

Często pochodzą one z flot, firm leasingowych, z wynajmu długoterminowego czy tym podobnych źródeł pozwalających pozyskać samochód młody – w którego przypadku wciąż możliwe jest chociażby finansowanie w formie leasingu. Ich wcześniejsza historia jest skrzętnie sprawdzana i musi być udokumentowana, co w oczywisty sposób przyciąga kolejnych klientów oczekujących jakości. Nie bez znaczenia pozostaje także otoczka w jakiej dane auto jest prezentowane, często warunki zbliżone są do salonów samochodowych – razem z całym serwisem sprzedażowym. Niezależne sieci przeważnie oferują możliwość sprawdzenia pojazdu we własnym serwisie, bez ponoszenia dodatkowych kosztów a także przygotowanie go do normalnej eksploatacji.

 

Jak trafiają auta do niezależnych sieci sprzedaży?

Dążenie do wysokiej jakości oferowanych aut wymaga od niezależnych sieci wysokich standardów jakie muszą spełniać one nim trafią do oferty. To właśnie po części determinuje źródła z jakich one pochodzą. Najprostszym sposobem na pozyskiwanie używanych samochodów z potwierdzoną historią są floty, które najczęściej po okresie spłaty leasingu czy wynajmu długoterminowego wymieniają samochody na nowe. Wciąż świeże egzemplarze dysponują pełną i bogatą historią serwisową, prowadzoną co bardzo istotne w ASO lub wedle wymagań producenta pojazdu – by nie złamać wymogów gwarancji. Niektóre z nich bywają jeszcze objęte rzeczoną producencką gwarancją. Sieć wykupuje chociażby z banku czy firmy wynajmującej pojazdy całą pulę egzemplarzy, uzyskując dla siebie atrakcyjne ceny jednostkowe.

Używane samochody zdobywane są także przez wyspecjalizowanych handlowców, których zadaniem jest wyszukiwanie godnych zainteresowania egzemplarzy – wedle ustalonych kryteriów. To wysoka jakość obsługi, pewna historia i dobry stan pozwalają niezależnym sieciom sprzedaży aut używanych dyktować wysokie ceny na poziomie programów dilerskich.

 

Czy niezależne sieci pojazdów są popularne?

W liczbach bezwzględnych niezależne sieci sprzedające auta z drugiej ręki ustępują komisom. Ich oferta w Polsce przeznaczona jest jednak dla nieco innego klienta. Klienta który ponad niską cenę zakupu samochodu przedkłada jego nienaganny stan wizualny, techniczny i oczywiście zweryfikowaną i prawdziwą historię – sprawdzaną chociażby poprzez numer vin. Planując kupno używanego auta z takimi właśnie założeniami jesteśmy gotowi na znacząco większy wydatek, pozornie ponad rynkową wartość danego modelu. Z drugiej jednak strony płacąc więcej zyskujemy dłuższy okres bez dodatkowych napraw czy nieprzewidzianych inwestycji, dodatkowym argumentem są także oferowane gwarancje sieci. Popularność niezależnych sieci rośnie wraz ze zmianą świadomości wśród kupujących, których coraz większe grono przestaje w pierwszej kolejności kierować się możliwie niską ceną kupna.

 

Różnice pomiędzy komisami a niezależnymi sieciami sprzedaży

Podstawowymi różnicami między komisami a niezależnymi sieciami sprzedaży są:

  • standard obsługi sprzedażowej
  • wyższa jakość oferowanych samochodów, potwierdzona historia, często krajowe pochodzenie
  • niższy średni wiek sprzedawanych pojazdów
  • niski udział pojazdów importowanych
  • obsługa klienta na poziomie salonu
  • warunki lokalowe i lokalizacja
  • mnogość pobocznych usług takich jak własny serwis, stacja diagnostyczna, lakiernia, możliwość uzyskania finansowania czy ubezpieczenia

 

Czy warto kupić samochód z takiego miejsca

Dzięki temu, że w internecie znaleźć możemy wiele opinii zadowolonych lub zawiedzionych klientów obecnie zakup używanego samochodu w komisie czy w niezależnej sieci jest zdecydowanie warty polecenia. Rzecz jasna profesjonalizm sprzedawcy, wysoki poziom obsługi i warunki samej sprzedaży często dorównujące salonom aut nowych nie mogą zwalniać nas – kupujących – z czujności i samodzielnego weryfikowania treści zapewnień. Sprawdzenie numeru vin i wygenerowanie raportu jest wciąż niewielkim wydatkiem, biorąc pod uwagę ogólną wielkość inwestycji jaką jest zakup samochodu. Zarówno renomowany komis czy rosnące w siłę sieci warto rozważyć, a zwłaszcza sprawdzić co mają do zaoferowania – porównując cenę oferowanych aut ich stan techniczny między sobą.

Wiele z nich walczy o klienta także dodatkowymi usługami takimi jak atrakcyjna gwarancja, finansowanie, ubezpieczenie na perfekcyjnym przygotowaniu pojazdu do eksploatacji kończąc. Nie zapominajmy również o dużej oszczędności czasu jak i środków jakie wygenerują oględziny kilkunastu samochodów w jednym miejscu, w ciągu jednego tylko dnia.

 

Warto wiedzieć

Zainteresował Cię ten artykuł? Sprawdź także produkty oferowane przez autoDNA – wiodącego dostawcę raportów historii pojazdu w Europie i USA. Sprawdzenie VIN może pomóc Ci ustrzec się przed dodatkowymi kosztami związanymi z zakupem auta z nieznaną przeszłością. Serwis dostępny jest 24/7 przez cały rok – wystarczy dostęp do Internetu i numer VIN pojazdu, który chcesz sprawdzić.

 

 

Summary
Komisy samochodowe i niezależne sieci sprzedaży aut używanych
Article Name
Komisy samochodowe i niezależne sieci sprzedaży aut używanych
Description
Rynek samochodów używanych z każdym rokiem ulega pewnym nieodwracalnym zmianom. Kupując auto, co wybrać? Komisy samochodowe, dealerzy czy może Internet?
Publisher Name
autoDNA
Publisher Logo