Blog
Koniec ruletki podczas zakupu aut używanych

Publikacja “Koniec ruletki podczas zakupu aut używanych”

Dodano 1 marca 2021 przez

autoDNA przygotowało obszerną publikację poruszającą problem transparentności rynku motoryzacyjnego.

Składają się na niego zarówno oferty kupna-sprzedaży pojazdów, jak i zachowania uczestników tego rynku. Raport porusza ważne kwestie, związane z terminologią „asymetrii informacji” oraz „lemon car” (tzw. „samochodów-cytryn”). Raport opisuje problematykę związaną z postawieniem wyraźnej granicy między profesjonalnymi sprzedawcami aut używanych i nieuczciwymi handlarzami z szarej strefy. Tematyka raportu zdaje się być stricte motoryzacyjna. Tak naprawdę dotyka globalnego problemu o charakterze społecznym. O tym wciąż mówi się nadal za mało.“Koniec ruletki podczas zakupu aut używanych”

Nasza publikacja ma na celu budowanie pozytywnych relacji na rynku motoryzacyjnym. Uwzględnia ona aspekty środowiskowe, wypowiedzi ważnych uczestników rynku motoryzacyjnego oraz prezentuje najbardziej wartościowe wyniki badań. Opracowane zostały wspólnie z firmą SW Research na reprezentatywnej grupie Polaków.

Aż 70% kierowców kupujących doświadczyło świadomej manipulacji ze strony sprzedającego auto. W najlepszym przypadku nie dowiedzieli się całej prawdy o interesującym ich samochodzie a w najgorszym, zostali po prostu okłamani. Około 12% polskich kierowców spotkało się z sytuacją, w której sprzedający zamieścił w ogłoszeniu niepoprawny lub fałszywy numer VIN. Bardziej niepokojący jest jednak fakt, że 18% kierowców kupujących samochody z ogłoszeń internetowych miało problem z pozyskaniem takiego numeru od sprzedającego, co oznacza jawną próbę ukrycia historii samochodu – mówi Mariusz Sawuła, Prezes Zarządu właściciela marki autoDNA.

 

Numer VIN – warto sprawdzać

Jak długo będziemy musieli mierzyć z tego rodzaju problemami? Okazuje się, że ich rozwiązaniem jest z pozoru niewinny, 17-cyfrowy numer VIN. Jest nim opatrzony każdy pojazd na świecie. VIN jest unikalny dla każdego modelu, jak ludzkie DNA. W momencie, w którym transakcja kupna-sprzedaży pojazdu będzie uwiarygodniona raportem historii pojazdu z rozkodowanym numerem VIN, automatycznie staje się transparentna.

Badania przeprowadzone przez SW Research pokazały jednak, że świadomość społeczeństwa na temat numerów VIN jest nadal na tyle niewielka, aby móc skutecznie egzekwować tego rodzaju informacje w ogłoszeniach. Stąd pomysł na tę obszerną publikację.


Wierzymy, że pomoże on kupujących i sprzedającym pojazdy w kontrolowanym zakupie, zgodnie z misją marki autoDNA.

Efektem ma być budowanie pozytywnego wizerunku klientów, którzy korzystają z naszych usług. Są nimi dealerzy zarówno aut nowych, jak i używanych. Uwiarygodniając sprzedaż pojazdów poprzez raporty autoDNA podnoszą wartości rezydualną pojazdów ze sprawdzoną historią.


HistoriaPojazdu.gov.pl

Bezpłatny raport z Centralnej Ewidencji Pojazdów dostępny jest na stronie rządowej www.historiapojazdu.gov.pl na którą zapraszamy wszystkich kupujących pojazdy (strona prezentuje pojazdy zarejestrowane w Polsce, a dla posiadaczy profilu zaufanego, także pochodzące z wybranych krajów europejskich (m.in. z Niemiec, Francji, Belgii, Holandii, Szwecji), a także USA i Kanady.

Każdy poszukujący informacji o wynikach sprawdzenia historii uszkodzeń, ewentualnych zdjęć pojazdu, napraw czy informacji na temat przebiegów może sprawdzić ofertę raportów sprawdzających historię pojazdu, dostępnych na www.autoDNA.pl.

 

Koniec ruletki podczas zakupu aut używanych

Koniec ruletki podczas zakupu aut używanych

 

Publikacja “Koniec ruletki podczas zakupu aut używanych” dostępna jest także <TUTAJ>

Publikacja została przetłumaczona także na język angielski i wersja angielska dostępna jest <TUTAJ>

 

 

Summary
koniec-ruletki-podczas-zakupu-aut-uzywanych
Article Name
koniec-ruletki-podczas-zakupu-aut-uzywanych
Description
autoDNA przygotowało obszerną publikację poruszającą problem transparentności rynku motoryzacyjnego.
Author
Publisher Name
autoDNA
Publisher Logo
Ilość komentarzy: 0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *