autoDNA sprawdza
Kontrola drogowa

Kontrola drogowa – jakie dokumenty musi mieć przy sobie kierowca w 2021 roku?

7 lipca 2021

Od 5 grudnia 2020 roku obowiązują nowe przepisy dotyczące tego, jak powinna przebiegać kontrola drogowa. Dokumenty, które do tej pory musiał mieć przy sobie kierowca, w tym momencie są dostępne w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców, z której korzysta policja. Co należy mieć przy sobie, by uniknąć mandatu?

 

Czy trzeba mieć przy sobie prawo jazdy podczas kontroli?

Kierowcy w tym momencie są zwolnieniu z obowiązku wożenia ze sobą prawa jazdy. Podczas kontroli pojazdów nie jest ono już na liście wymaganych dokumentów. Jest to ogromne ułatwienie zwłaszcza wtedy, gdy z samochodu korzysta kilka osób. Do tej pory obowiązek posiadania prawa jazdy, dowodu rejestracyjnego i polisy OC mógł być problematyczny, ponieważ za każdy brakujący dokument groził mandat w wysokości 50 złotych. Teraz już tak nie jest.

Co istotne, brak obowiązku posiadania prawa jazdy przy sobie nie oznacza jeszcze, że można poruszać się po drogach publicznych bez odpowiednich uprawnień. Przepisy ruchu drogowego w tej materii są bezlitosne. Policjanci mają dostęp do niezbędnych informacji i od razu zauważą brak prawa jazdy w systemie.

 

 

Pamiętaj, że dotyczy to wyłącznie kontroli drogowej w Polsce. Za granicą musisz okazać wszystkie niezbędne dokumenty. Wprowadzenie CEPiKu ma znaczenie również podczas badania okresowego – w tym wypadku pamiętaj o zabraniu dowodu rejestracyjnego, by otrzymać pieczątkę. Ponadto teraz, jeśli Twój samochód okaże się niesprawny, diagnosta zablokuje Twój dowód rejestracyjny w Internecie, co od razu zauważy również policja.

 

Jakie dokumenty musi mieć przy sobie kierowca?

Aktualnie prawo określa, że podczas kontroli drogowej niezbędny jest dowód osobisty, paszport lub inny dokument potwierdzający tożsamość. Jego posiadanie podczas prowadzenia samochodu jest obligatoryjne, a brak może zostać ukarany mandatem. Nie musisz mieć przy sobie dowodu rejestracyjnego, prawa jazdy i polisy OC.

 

Aplikacja mObywatel – dlaczego warto z niej korzystać?

mObywatel to nowoczesne rozwiązanie, ułatwiające legitymowanie się nawet w sytuacji, gdy nie masz przy sobie portfela z dokumentami. To w niej znajdziesz swój dowód, prawo jazdy, a nawet zaświadczenie o odbytym szczepieniu przeciwko COVID-19. Aplikacja jest całkowicie legalna i została stworzona przez rząd właśnie po to, by obywatele nie musieli za każdym razem nosić ze sobą wszystkich niezbędnych dokumentów. Znajdziesz w niej nawet swoje dotychczasowe recepty!

Zasadniczo dzieli się na kilka części: mTożsamość, mPrawoJazdy, mPojazd, e-recepty i certyfikat po szczepieniu. Ten ostatni ulegnie jeszcze zmianom pod wpływem nowych przepisów unijnych, co ma ogromne znaczenie dla osób planujących wyjazd. Kierowcy na pewno docenią możliwość swobodnego przemieszczania się bez konieczności pamiętania o wszystkich dokumentach, ale z możliwością zajrzenia do nich w każdej chwili. W razie kontroli drogowej mTożsamość zastąpi również dokument potwierdzający tożsamość.

 

Warto wiedzieć

Zainteresował Cię ten artykuł? Sprawdź także produkty oferowane przez autoDNA – wiodącego dostawcę raportów historii pojazdu w Europie i USA. Sprawdzenie VIN może pomóc Ci ustrzec się przed dodatkowymi kosztami związanymi z zakupem auta z nieznaną przeszłością. Serwis dostępny jest 24/7 przez cały rok. Sprawdź VIN korzystając z Internetu i posiadając numer nadwozia (VIN) pojazdu, który chcesz sprawdzić.

Summary
Kontrola drogowa – dokumenty
Article Name
Kontrola drogowa – dokumenty
Description
Kontrola drogowa – dokumenty, które do tej pory musiał mieć przy sobie kierowca, w tym momencie są dostępne w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców.
Author
Publisher Name
autoDNA
Publisher Logo