autoDNA radzi

Koronawirusowe Q&A dla kierowców

Dodano 6 kwietnia 2020 przez

Kierowcy masowo siedzą teraz w domu zamiast chociażby dojeżdżać do pracy, ale co zrobić gdy chcemy kupić czy sprzedać teraz samochód? Jak obecnie wyglądają formalności dla zmotoryzowanych? autoDNA przygotowało listę odpowiedzi na pytania, które mogą się pojawić w związku z epidemią.

Użytkowanie samochodu

Czy muszę jeździć w maseczce w swoim aucie?

Nie ma takiego wymogu, jeśli jedziemy sami lub z dzieckiem w wieku do 4 lat lub jeśli podróżujemy z osobami, z którymi mieszkamy w jednym gospodarstwie domowym (tak definiowana jest rodzina). Nawet jeśli jedziemy sami, to maseczkę warto wozić ze sobą w samochodzie. Obowiązek zakrywania ust i nosa obowiązuje w miejscach publicznych, np. w sklepie czy aptece. Kiedy wysiadamy z auta i idziemy np. do sklepu spożywczego, to powinniśmy mieć zakryty nos i usta. Jeśli parkujemy auto na ogólnodostępnym parkingu, to również powinniśmy mieć na twarzy maseczkę lub chociażby szal w drodze do samochodu. Obowiązek zakrywania ust i nosa obowiązuje też w taksówkach.

Czy można wymienić opony na letnie?

Tak, Ministerstwo Zdrowia wydało zgodę na wymianę opon zimowych na letnie przez osoby, które używają samochodów do dojazdów do pracy i zaspokajania bieżących, codziennych potrzeb, np. wyjazdów na zakupy spożywcze. W praktyce każdy użytkownik auta może bez obaw o mandat pojechać na wymianę opon.

Ile osób może jeździć autem?

Nie ma obecnie limitu osób w aucie, ale przemieszczanie się jest dozwolone w związku z dojazdem do pracy, apteki czy sklepu spożywczego, jak również wykonywania wolontariatu związanego z walką z koronawirusem. Samochód możemy używać w sytuacjach, kiedy jest to absolutnie niezbędne.

Jak mam bezpiecznie serwisować samochód?

Serwisy, zwłaszcza te działające przy salonach, odbiorą, naprawią, zdezynfekują i odstawią samochód pod dom. Oczywiście koszt wizyty w ASO będzie wyższy niż w przypadku serwisu niezależnego, który może nie przestrzegać tak rygorystycznych standardów sanitarnych. Jeśli nie mamy bardzo pilnej usterki czy awarii do usunięcia, to lepiej z tym poczekać.

 

Kupno i sprzedaż auta

Czy warto teraz kupić nowe auto?

Jeśli tylko mamy nadmiar wolnej gotówki, to tak. Dealerzy sprzedawali do kilkunastu do kilkudziesięciu aut w miesiącu. W okresie pandemii ich sprzedaż będzie sięgać do kilku aut miesięcznie, więc jest to dobry moment na zakup samochodu z dużym rabatem. Salony dbają o bezpieczeństwo klientów, jeśli chodzi o procedury dezynfekcji, a dodatkowo załatwią wszystkie formalności, w tym zarejestrują auto za kupującego. Jeśli kupować, to tylko za gotówkę, zgodnie z zasadą “cash is the king”. Leasing czy kredyt w obecnej sytuacji jest mocno obarczony ryzykiem, bo nie wiadomo jak długo potrwa ostre hamowanie w gospodarce.

Jak bezpiecznie kupić samochód używany?

Trudno sobie wyobrazić zakup samochodu bez jego sprawdzenia na żywo, w tym jazdy próbnej czy wizyty w serwisie. To jednak wszystko czynności, przy których dochodzi do bezpośredniego kontaktu z innymi osobami, a to nie jest obecnie wskazane – wychodźmy z domu tylko wtedy, gdy musimy. Dlatego na razie najlepiej wertować ogłoszenia przez internet. Część z nich już teraz oferuje widok 360 stopni na wewnątrz, jak i zewnątrz, czyli daje poczucie jakbyśmy oglądali auto na żywo. Pozostaje oczywiście kwestia weryfikacji stanu technicznego. Częściowo można ją zrobić online i tutaj pomocne mogą być narzędzia internetowego sprawdzenia historii pojazdu na podstawie numeru VIN, np. za pośrednictwem autoDNA. Warto podkreślić, że firmy oferujące auta używane zmieniają sposób obsługi klienta, np. AAA Auto wprowadziło regularną dezynfekcję swoich autocentrów, stosują dodatkowe środki ostrożności podczas jazd próbnych, a zakupione pojazdy dostarczają do domów klientów bez dodatkowych opłat .

Jak sprzedać samochód używany?

Skup aut za gotówkę cały czas funkcjonuje, a formularze do wstępnej wyceny są dostępne w internecie. Należy się liczyć z tym, że część handlarzy będzie wykorzystywać sytuację, aby zaniżyć wartość auta, którego chcemy się pozbyć. Można jeszcze spróbować wstawić samochód do komisu, ale ruch w nich jest dużo mniejszy niż zwykle. Zaletą jest to, że takie auto znajdzie się na popularnych serwisach ogłoszeniowych. Alternatywnie można samemu wstawić takie ogłoszenie do popularnych serwisów ogłoszeniowych. Przygotowanie auta do sprzedaży wygląda niemal tak samo, jak przed epidemią – auto powinno mieć wiarygodną historię (popartą np. raportem autoDNA), być czyste i doprowadzone do dobrego stanu technicznego. Nie ma większego sensu przeprowadzać bardzo kosztownych napraw, bo nie odzyskamy ich wartości przy ewentualnej transakcji.

Czy teraz jest dobry moment na sprzedaż auta używanego?

Generalnie nie jest to najlepszy moment na pozbycie się auta używanego. Niestety, już zaczynają się pojawiać anonse o pilnej cesji aut w leasingu co pokazuje, że wiele osób będzie się wkrótce próbowało pozbyć samochodów, na które ich obecnie nie stać. To oznacza jedno – ceny będzie można ostro negocjować i kupujący będzie mógł przebierać w ofertach, a więc będzie miał przewagę nad sprzedającym. Warto się najpierw zastanowić, czy obecnie musimy się pozbyć naszego auta. Można się spodziewać, że zainteresowanie naszą ofertą będzie dużo mniejsze niż jeszcze kilka tygodni temu. Jeśli już musimy się pozbyć, np. z przyczyn finansowych, to nie spodziewajmy się uzyskania za nie ceny rynkowej. Nie wiadomo, jak sytuacja będzie się rozwijać, więc już sama liczba ofert może być bardzo ograniczona. Jeśli tylko któraś z nich będzie w granicach akceptowalnej przez nas ceny sprzedaży, to warto szybko zamknąć transakcję.

 

Formalności

Jak zarejestrować auto kupione w okresie epidemii?

Termin rejestracji pojazdu w przypadku kupna został wydłużony z 30 do 180 dni. Oznacza to, że jeśli teraz kupimy auto, to mamy aż pół roku na dopełnienie formalności. Rejestracja pojazdu w części urzędów jest możliwa przez internet już teraz przez tzw, profil zaufany, a najprawdopodobniej docelowo taka możliwość będzie we wszystkich wydziałach komunikacji.

Jak zgłosić zakup lub sprzedaż auta i zapłacić podatek?

Od początku roku za brak zgłoszenie zakupu lub sprzedaży auta w ciągu 30 dni grozi do 1000 zł kary. Jeśli mamy profil zaufany, to można to zrobić przez internet na stronie:

https://www.gov.pl/web/gov/zglos-zbycie-lub-nabycie-pojazdu-na-przyklad-sprzedaz-kupno-darowizne

Przy sprzedaży auta trzeba zapłacić podatek – niezbędne formularz znajdziesz na stronie podatki.gov.pl.

Niedługo kończy mi się ważność prawa jazdy. Jak je przedłużyć?

Wszystko wskazuje na to, że na razie nie trzeba się o to martwić i to nawet, jeśli termin ważności niedawno upłynął. Zgodnie z projektem najnowszych zmian w przepisach uprawnienia kierowców mają zachować ważność do 30 od dnia odwołania stanu epidemii w Polsce, co zostało wprowadzone 20 marca.

Jak założyć profil zaufany?

Profil zaufany przyda się w załatwianiu spraw w urzędach drogą elektroniczną – dotyczy to zgłoszenia zakupu lub sprzedaży auta czy też zarejestrowania pojazdu. Aby go założyć wejdź na pz.gov.pl i zarejestruj konto – będziesz musiał udać się do wybranego urzędu, aby potwierdzić założenie profilu zaufanego. Dla klientów T-Mobile, PKO BP, Inteligo, ING, Santander, Pekao, Millennium, Alior Banku, Envelo i mBanku profil zaufany można założyć za pośrednictwem bankowości internetowej – wystarczy zalogować się na swoje konto i wypełnić odpowiedni formularz.

 

Finanse

Jak zawiesić lub negocjować spłatę rat kredytowych lub leasingowych z bankiem albo firmą leasingową w okresie epidemii?

Banki oraz firmy leasingowe oferują obecnie zawieszenie spłat zobowiązań nawet do 6 miesięcy, jeśli do tej pory raty były płacone regularnie. Tego typu pomoc oznacza zazwyczaj przesunięcie okresu finansowania i końca umowy kredytowej czy też leasingowej o liczbę miesięcy zawieszonych z powodu koronawirusa.

Jak przedłużyć ubezpieczenie auta? Czy można zdalnie wypowiedzieć umowę, jeśli np. sprzedaliśmy auto?

Praktycznie wszyscy ubezpieczyciele umożliwiają teraz zawarcie lub przedłużenie umowy przez telefon, on-line lub przynajmniej korespondencyjnie. To samo dotyczy również złożenia wypowiedzenia umowy ubezpieczenia przez email, telefon albo za pośrednictwem zwykłej poczty.

Summary
Koronawirusowe Q&A dla kierowców
Article Name
Koronawirusowe Q&A dla kierowców
Description
Kierowcy masowo siedzą teraz w domu zamiast chociażby dojeżdżać do pracy, ale co zrobić gdy chcemy kupić czy sprzedać teraz samochód? Jak obecnie wyglądają formalności dla zmotoryzowanych? autoDNA przygotowało listę odpowiedzi na pytania, które mogą się pojawić w związku z epidemią.
Author
Publisher Name
autodna.pl
Publisher Logo
Ilość komentarzy: 0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *