Aktualności

Kupno samochodu używanego od dealera. Plusy i minusy

Dodano 24 czerwca 2019 przez

Nie każdego stać na zakup fabrycznie nowego samochodu. Nie każdy też chce brać kredyt albo brać auto w leasing. Są tacy, którzy wolą nabyć swoje cztery kółka za żywą gotówkę, bez zbędnych ceregieli.

I tu natykają się na problem: skąd wziąć używany samochód, który nie okaże się finansową studnią bez dna? Gdzie kupić auto, które nie będzie miało cofniętego licznika, a jego historia nie będzie pełna zagadek i tajemnic? Rozwiązaniem może być zakup używanego samochodu od dealera.

Dlaczego warto kupić używany samochód od dealera?

A dlaczego użycie w ogłoszeniu o sprzedaży auta frazy „kupiony w polskim salonie” – podnosi liczbę wyświetleń takiej oferty? Sprawa jest wyjątkowo prosta. Rynek „używek” jest zalany pojazdami sprowadzanymi z całej Europy.

Samochody te nie mają zbyt wiarygodnej historii, nie wspominając już o masowym cofaniu ich liczników. Dlatego też auto od dealera jest dla wielu prawdziwym obiektem pożądania. Po prostu – zakup w takim miejscu znacząco minimalizuje ryzyko wpadki.

Druga sprawa wiąże się z reputacją. To naturalne, że dealer, który robi, co może, żeby jego salon zdobywał klientów, był popularny i miał renomę – nie może sobie pozwolić na działania, które tę renomę mu zrujnują. Nie zaryzykuje sprzedaży feralnego samochodu, ponieważ jeden niezadowolony klient odstraszy kolejnych. To kolejny argument „za”.

Trzecia rzecz. Czy wiesz, które samochody są równie chętnie kupowane jak te „z polskiego salonu”? Odpowiedź: te, które miały tylko jednego właściciela. Kupując używany samochód od dealera, masz więc klasyczne „dwa w jednym”. Stajesz się posiadaczem samochodu używanego, które pochodzi z polskiego salonu i jest (często) od pierwszego właściciela.

A jeśli do tego dodamy również informację o oferowanej gwarancji na nasz nowy-używany samochód oraz możliwość wyboru różnych opcji sfinansowania zakupu, wówczas stanie się jasne, że obok takiej okazji nie da się przejść obojętnie!

Skoro więc jest tak dobrze, to czy znaczy to, że taki sposób kupowania samochodu nie ma żadnych wad? Niestety, aż tak dobrze nie jest.

Kiedy kupno używanego auta od dealera będzie gorszym wyborem?

Właściwie w dwóch przypadkach. Po pierwsze, kiedy nie jesteś przywiązany do konkretnej marki czy modelu i szukasz pojazdu, który rozwiązuje Twoją konkretną potrzebę. Wówczas, z racji tego, że oferta dealerów ogranicza się zwykle do pojazdów jednej marki, będzie czekała Cię wędrówka po wielu salonach. Ale to co najwyżej niedogodność niż regularna wada.

Drugim minusem, tym razem bardziej namacalnym, są kwestie stricte finansowe. Nie chodzi tylko o to, że dealer chce na Tobie zarobić, bo to nic złego. Wyższy koszt zakupu używanego samochodu to cena, jaką musisz ponieść za pewność, że Twój samochód pochodzi ze sprawdzonego źródła.

Dlatego musisz samodzielnie skalkulować, co bardziej Ci się opłaca: czy dołożyć nieco więcej za zakup i mieć spokojną głowę, czy wydać mniej i liczyć na to, że auto nie wytnie Ci jakiegoś niespodziewanego numeru.

Podsumowanie

Czy warto wybrać się do dealera po używany samochód? Jeśli zależy Ci na aucie z pewnego źródła, a równocześnie kwestie finansowe nie są dla Ciebie aż tak priorytetowe  – to zdecydowanie tak.

I jeszcze jeden drobiazg na koniec. Decydując się na zakup auta używanego u dealera, musisz mieć również świadomość tego, że możesz natknąć się na pojazd używany przez firmę (poflotowy). Oznaczać to będzie, że mimo swojego młodego wieku, będzie to mógł być egzemplarz „mocno doświadczony przez los”.

Summary
Kupno samochodu używanego od dealera. Plusy i minusy
Article Name
Kupno samochodu używanego od dealera. Plusy i minusy
Description
Nie każdego stać na zakup fabrycznie nowego samochodu. Nie każdy też chce brać kredyt albo brać auto w leasing. Są tacy, którzy wolą nabyć swoje cztery kółka za żywą gotówkę, bez zbędnych ceregieli.
Author
Publisher Name
autodna.pl
Publisher Logo
Ilość komentarzy: 0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *