autoDNA radzi

Leasing samochodu – co robić, jeśli do końca umowy zostało jeszcze wiele rat (lat)?

Dodano 22 lipca 2019 przez

Mówi się, że “umowa to umowa” albo że “umów należy dotrzymywać”. Co jednak zrobić, jeśli pewnego dnia dojdziesz do wniosku, że nie jesteś w stanie dalej spłacać rat za leasingowany samochód? Jak zakończyć umowę leasingu przed czasem? Od czego trzeba zacząć? Które opcje są najbardziej, a które najmniej korzystne?

Krok pierwszy: porozmawiaj o umowie

Zacznijmy od tych najbardziej korzystnych opcji. Zakończenie umowy leasingu przed czasem można zaliczyć do kategorii “problemów kredytowych klienta”. I tu i tu chodzi bowiem w zasadzie o to samo: o zakręcenie kurka z regularnie wyciekającymi pieniędzmi.

Dlatego pierwszym krokiem na drodze do uzdrowienia tej sytuacji jest… rozmowa. Warto porozmawiać z przedstawicielem firmy leasingowej o Twoich problemach. Być może obejdzie się bez zakończenia umowy przed czasem, ponieważ otrzymasz propozycję krótkoterminowego zawieszenia spłat?

Krok drugi: podnajmij leasingowany samochód innej firmie

Przejdźmy do drugiej opcji. Tutaj zasada jest prosta: potrzebujesz pieniędzy na spłatę rat i zastanawiasz się, skąd wziąć na to wolne środki. Możesz pozyskać je na przykład z wynajmu. A konkretnie – z podnajmu swojego leasingowanego samochodu. Podnajemca zapłaci Tobie, a Ty – firmie leasingowej.

Gdzie tkwi haczyk? Na przykład w tym, że zgodę na taką operację będzie musiał wydać Twój leasingodawca. Drugim problemem może być uczciwość podnajemcy, który też będzie mógł przecież mieć trudności ze spłatą rat. Co gorsza, jego problemy będą na Twojej głowie.

Krok trzeci: zrób cesję umowy leasingowej

Opcja numer trzy. Na pierwszy rzut oka – bardzo podobna do poprzedniej, ponieważ Twoim samochodem będzie od teraz posługiwał się ktoś inny. Jednak w przypadku cesji, nie dostaniesz za to żadnych pieniędzy, ponieważ umowa leasingu zostanie podpisana przez nową firmę.

Zaletą cesji jest to, że w każdym momencie trwania umowy możesz znaleźć kogoś, kto zgodzi się przejąć Twoje dotychczasowe obowiązki. Co ważne (i naturalne), leasingodawca musi zaakceptować nowego leasingobiorcę. Korzyścią płynącą z tego rozwiązania jest to, że cesja praktycznie zdejmuje Ci problem z głowy. Nie masz rat, nie masz samochodu, jesteś wolny.

Krok czwarty: wykup leasingowany samochód

Opcja czwarta jest adresowana do tych, którzy dysponują środkami na wykup leasingowanego pojazdu (czyli są w stanie przelać na konto firmy leasingowej kwotę za niespłacone jeszcze raty). Nie ma więc zastosowania, jeśli powodem zerwania umowy z Twojej strony jest chroniczny brak pieniędzy. Wcześniejszej spłaty warto dokonać w momencie zamortyzowania przedmiotu umowy na poziomie przekraczającym 40 procent.

Krok piąty: wypowiedz umowę leasingu samochodu przed czasem

Opcja numer pięć, czyli wyjście mocno awaryjne. To najmniej korzystna z opcji, choć wydaje się, że myśl o zerwaniu umowy pojawia się w głowach leasingobiorców jako pierwsze z wielu rozwiązań.

Dlaczego zerwanie umowy jest tak niekorzystne? Ponieważ tracisz i samochód, i pieniądze. Po pierwsze, musisz spłacić pozostałe raty i to razem z odsetkami oraz wszystkimi należnymi prowizjami i opłatami. Po drugie, auto wraca do leasingodawcy, a wartość pojazdu zmniejsza kwotę Twoich należności. Łatwo więc się domyślić, że jeśli Twój samochód był nadmiernie eksploatowany, to w oczach firmy leasingowej jego wartość będzie niewielka.

Jakby tego było mało, jeśli umowa zostanie zerwana przed upływem 40 procent okresu amortyzacji samochodu, konieczne stanie się wpłacenie środków na konto… fiskusa. Chodzi to o zwrot podatku  od rat leasingu, które wcześniej zostały wliczone w koszty prowadzenia działalności.

Summary
Leasing samochodu – co robić, jeśli do końca umowy zostało jeszcze wiele rat (lat)?
Article Name
Leasing samochodu – co robić, jeśli do końca umowy zostało jeszcze wiele rat (lat)?
Description
Mówi się, że "umowa to umowa" albo że "umów należy dotrzymywać". Co jednak zrobić, jeśli pewnego dnia dojdziesz do wniosku, że nie jesteś w stanie dalej spłacać rat za leasingowany samochód? Jak zakończyć umowę leasingu przed czasem? Od czego trzeba zacząć? Które opcje są najbardziej, a które najmniej korzystne?
Author
Publisher Name
autodna.com
Publisher Logo
Ilość komentarzy: 0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *