Aktualności

Mycie auta – 10 rzeczy, których możesz nie wiedzieć

Dodano 31 października 2017 przez

Mycie auta nie jest wcale prostą sprawą, szczególnie jeżeli pod tym pojęciem rozumiemy porządne jego czyszczenie. Zwłaszcza, jeżeli część albo większość czynności takich jak usuwanie rys, polerowanie czy woskowanie chcemy wykonywać sami. Niestety nieumiejętnie stosując narzędzia lub środki chemiczne, możemy w najlepszym razie nie uzyskać pożądanego efektu, a w najgorszym poważnie uszkodzić lakier.

Mycie auta środkami do naczyń to zły pomysł

Środki do mycia naczyń pozbawiają lakier istotnych właściwości. Można powiedzieć, że tak samo jak wysuszają nasze dłonie po dłuższym zmywaniu, tak samo „wysuszają” lakier. W rezultacie powierzchnia lakieru staje się przepuszczalna, co prowadzi do jego utleniania.

Mycie auta starymi t-shirtami to także zły pomysł

T-shirty czy pieluchy, których niektórzy używają do mycia samochodu, mogą zarysować powierzchnię lakieru. Mycie auta należy przeprowadzić ręcznikami z mikrofibry. Ich budowa pozwala na usunięcie brudu bez ryzyka powstawania zarysowań.

Nie daj się zwieźć pozorom

Twoje auto błyszczy? To nie znaczy, że jest czyste. Aby sprawdzić, czy faktycznie takie jest, przejedź otwartą dłonią po lakierze. W ten sposób wyczujesz zanieczyszczenia, które pozostały na powierzchni pomimo umycia pojazdu. Możesz je usunąć np. tzw. glinką do lakieru samochodowego (z ang. clay bar). Pamiętaj jednak żeby dobrze dobrać jej parametry do lakieru pojazdu i efektu, który chcesz osiągnąć. Jeżeli nie umiesz tego zrobić, po prostu zgłoś się do specjalistów zajmujących się auto detailingiem.

Odróżniaj mycie auta od jego porządnego czyszczenia

Mycie auta pozwala usunąć luźno związane z jego powierzchnią zabrudzenia. Czyszczenie samochodu pozwala natomiast pozbyć się plam, skaz i zanieczyszczeń, które na stałe przywarły do lakieru. Wśród nich znajdują się m.in. żywica z drzew czy kauczuk, który trafia na lakier z opon samochodów jadących przed nami.

Odróżniaj polerowanie od woskowania

Polerowanie sprawia, że lakier jest błyszczący. Woskowanie natomiast chroni jego powierzchnię dzięki mieszance polimerów, żywic i sylikonów. Woskowanie nie sprawi jednak, że nasz pojazd będzie błyszczał.

Uważaj na polerowanie obrotowe

Ręczne polerowanie lakieru lub wspomaganie się polerką orbitalną nie jest przesadnie ryzykowne. Nawet jeżeli nie masz dużego doświadczeniach w pracach z lakierem, nie powinno mu się stać nic złego. Inaczej sytuacja wygląda z polerką obrotową. Ze względu na dużą szybkość działania tego urządzenia, jeżeli nie mamy wprawy, możemy wyrządzić naszemu lakierowi spore szkody. Pracę z polerką obrotową lepiej więc pozostawić profesjonalistom.

Woskowanie nie usunie zadrapań

Mikro-zadrapania lakieru mogą być usunięte za pomocą nieściernych środków typu „paint cleaner”. W walce z poważniejszymi rysami raczej powinniśmy zdać się na profesjonalistów od auto detailingu, lub nawet na lakierników.

Nie wierz, że woskowanie wystarczy na rok

Producenci środków do woskowania często zapewniają, że wykorzystanie ich specyfików pozwala na rok zapomnieć o woskowaniu. To nie zawsze prawda. Na trwałość efektu woskowania wpływ mają warunki pogodowe, w jakich samochód jest użytkowany oraz parkowany (lub garażowany). Sporo zależy także od tego, czy na drogach którymi się poruszasz w zimie używana jest w dużych ilościach sól drogowa. Nietrudno zgadnąć, jaka jest generalna zasada – im trudniejsze warunki w jakich funkcjonuje i przebywa auto, tym mniejsza trwałość efektu woskowania.

Pasty woskowe nie są lepsze niż wosk w płynie

Jeszcze kilkanaście lat temu myśląc o woskowaniu lakieru, szukaliśmy przede wszystkim past zawierających naturalny wosk carnauba (brazylijski, palmowy). Obecnie prym na rynku wiodą woski syntetyczne, które mają większą sprężystość od wosków naturalnych i nie powodują osłabienia błysku lakieru.

Woskowanie nie sprawia, że możesz zapomnieć o ochronie lakieru

Niestety, nawet zabezpieczona woskiem powierzchnia pojazdu nie ochroni lakieru przez zgubnym wpływem zanieczyszczeń. Wspomniane wcześniej kauczuk czy żywice z drzew nadal mogą uszkodzić lakier. Dlatego nie możemy zapominać o ich usuwaniu z powierzchni pojazdu.

Nasza lista zasad jeśli chodzi o mycie auta to oczywiście tylko kilka przykładów pułapek, jakie czekają na osoby, które chcą samodzielnie poprawić wygląd swojego auta. Jeżeli więc większość pozycji na tej liście była dla ciebie zaskoczeniem, rozważ oddanie auta w ręce specjalistów, sobie pozostawiając jedynie mycie auta i podstawowe dbanie o jego wygląd. Oczywiście koszty auto detailingu nie należą do małych. Jednakże pamiętać należy, że jest to usługa premium – oczekujemy olśniewających efektów, musimy więc być gotowi na sięgnięcie głębiej do kieszeni.

Zapisz

Zapisz

Ilość komentarzy: 0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *