autoDNA sprawdza
najczęściej kradzione części samochodowe

Najczęściej kradzione części samochodowe

15 listopada 2017

Najczęściej kradzione części samochodowe to te, które złodzieje mogą szybko odseparować od auta, a następnie za co najmniej kilkaset złotych sprzedać na rynku wtórnym, np. Internecie.

 

W 2016 roku złodzieje ukradli Polakom 13542 samochody. Chociaż statystyki dotyczące kradzieży pojazdów z reguły rokrocznie są coraz niższe (13408 szt. w 2015 roku, 14109 w 2014, 14392 w 2013), to jednak nadal jest to powszechny proceder. Statystycznie rzecz biorąc, każdego dnia 2016 roku aż 37 aut w całej Polsce zmieniało właściciela w sposób nielegalny. Złodzieje kradną jednak nie tylko całe samochody, ale także różne ich części.

Złodzieje wybierają części samochodowe zamiast przywłaszczania całych pojazdów z kilku przyczyn. Po pierwsze tzw. społeczna szkodliwość czynu jest mniejsza, a więc można liczyć na łagodniejsze konsekwencje w razie wpadki. Po drugie, pojedynczą część łatwo jest sprzedać. Po trzecie, kradzież niektórych podzespołów czy akcesoriów samochodowych jest dużo łatwiejsza, niż zawłaszczenie całego pojazdu. Jaka jest skala tego zjawiska?

Trudno powiedzieć, ponieważ kierowcy często nie zgłaszają kradzieży części czy akcesoriów. Mało kto spodziewa się bowiem, że policja będzie w stanie odzyskać skradziony podzespół. Poza tym na złożenie zawiadomienia często trzeba poświęcić kilka godzin. Na komisariacie zjawiają się więc praktycznie tylko ci kierowcy, którzy stracili części objęte ubezpieczeniem. Aby liczyć na wypłatę odszkodowania muszą po prostu zgłosić sprawę na policji.

 

Zwróć uwagę

Z policyjnych statystyk nie dowiemy się więc jakie są najczęściej kradzione części samochodowe. Aby zgłębić temat musimy więc opierać się na przypadkach opisywanych przez media oraz na forach motoryzacyjnych.

 

Najczęściej kradzione części samochodowe – top 3

Luźno pozostawione w aucie przedmioty

To chyba najczęściej kradzione części samochodowe, chociaż tak naprawdę… nimi nie są. Warto jednak o nich wspomnieć. Złodzieje bowiem uwielbiają wprost kierowców, którzy pozostawiają w aucie na widoku portfele, laptopy, smartfony, nawigacje czy wideorejestratory. Wystarczy wybić szybę, chwycić przedmiot i „po robocie”. Na laptop czy smartfon złodziej bez trudu znajdzie nabywcę w internecie, a kierowca może być nawet kilka tysięcy złotych „do tyłu”.

 

Oryginalne kołpaki

Dobrze wyglądające kołpaki można kupić w sieci za kilkadziesiąt złotych. Kierowcy cenią sobie jednak szczególnie te oryginalne, które samochód otrzymał zjeżdżając z taśmy produkcyjnej. Ich ceny w ASO sięgają jednak kilkuset złotych. Swoją szansę widzą w tym złodzieje, którzy skradzione, oryginalne kołpaki oferują później w Internecie.

 

Lusterka i wkłady

Najczęściej kradzione części samochodowe to w dużej mierze lusterka i wkłady do nich. Ofiarą złodziei mogą stać się posiadacze nowych jak i starszych pojazdów. Nowoczesny, naszpikowany elektroniką wkład do lusterka potrafi kosztować ponad tysiąc złotych. Dlatego właściciele nowych pojazdów chętnie spoglądają w kierunku rynku wtórnego. Podobnie robią posiadacze starszych pojazdów, gdy przytrafi im się zarysowanie lusterka. Często taniej jest kupić używane, niż lakierować oryginalne. A na rynku wtórnym często możemy spotkać egzemplarze kradzione.

 

Pozostałe najczęściej kradzione części samochodowe

Znaczniki marki pojazdu

Po co komu znaczek BMW czyli innej prestiżowej marki zdjęty z maski samochodu? Okazuje się, że niestety „przydaje się” on na tyle wielu osobom, że złodzieje chętnie ogołacają samochody z tego typu elementów.

 

Aluminiowe felgi

Aluminiowe felgi to jedna z pierwszych rzeczy, o których myślimy zastanawiając się jakie są najczęściej kradzione części samochodowe. Trzeba jednak powiedzieć, że jest to proceder coraz rzadszy. Oferta używanych „alusów” jest na tyle obszerna, że złodzieje widzą coraz mniejszy sens w ich nielegalnym pozyskiwaniu. Dotyczy to jednak tylko popularnych modeli aut. Aluminiowe, oryginalne felgi do rzadkich modeli nadal stanowią łakomy kąsek dla złodziei.

 

Systemy car-audio

Motoryzacja idzie do przodu, z duchem czasu idą też złodzieje. Niewykluczone, że bezpieczniej mogą czuć się kierowcy zostawiający panel od zwykłego radia samochodowego starego typu na wierzchu, niż osoby posiadające w aucie wbudowany system car-audio z kolorowym wyświetlaczem. Dlaczego? W sytuacji, gdy zwykłe radio samochodowe ze wszystkimi funkcjami typu bluetooth, USB, MP3 możemy kupić za ok. 200 zł w każdym markecie z elektroniką, złodzieje przestali interesować się tego typu urządzeniami. Dużo bardziej opłacalne jest wymontowywanie kosztownych, nowoczesnych systemów car audio z kolorowymi, często dotykowymi wyświetlaczami.

 

Plastikowe nakładki i zaślepki

Ceny plastikowych elementów nadwozia potrafią być naprawdę kosmiczne. W ASO często sięgają one nawet kilkuset złotych. Wykorzystują to złodzieje, którzy oferują skradzione „plastiki” w Internecie.

Co jeszcze kradną złodzieje? Reflektory, o ile da się je łatwo wymontować. Zdarzają się także przypadki wymontowywania poduszek powietrznych, całych kierownic wielofunkcyjnych, a nawet foteli. Generalna zasada jest taka, że najczęściej kradzione części samochodowe to takie, które najłatwiej jest od samochodu odseparować i które łatwo i z dużym zyskiem można sprzedać na rynku wtórnym.

Jak bronić się przed złodziejami? O ile to możliwe powinniśmy pozostawiać samochody na strzeżonych parkingach. Jeżeli nas na to nie stać, starajmy się parkować auto w oświetlonych, często uczęszczanych miejscach. Pamiętajmy także, że oprócz nowoczesnych, elektronicznych systemów alarmowych, na złodziei odstraszająco mogą działać też tradycyjne, rzucające się w oczy blokady.

 

Warto wiedzieć

Zainteresował Cię ten artykuł? Sprawdź także produkty oferowane przez autoDNA – wiodącego dostawcę raportów historii pojazdu w Europie i USA. Sprawdzenie VIN może pomóc Ci ustrzec się przed dodatkowymi kosztami związanymi z zakupem auta z nieznaną przeszłością. Serwis dostępny jest 24/7 przez cały rok – wystarczy dostęp do Internetu i numer VIN pojazdu, który chcesz sprawdzić.

 

Summary
Najczęściej kradzione części samochodowe
Article Name
Najczęściej kradzione części samochodowe
Description
Najczęściej kradzione części samochodowe to te, które złodzieje mogą szybko odseparować od auta, a następnie sprzedać na rynku wtórnym, np. Internecie.
Author
Publisher Name
autoDNA
Publisher Logo