autoDNA radzi
narzędzia do sprawdzania auta

Narzędzia do sprawdzania auta bez ruszania się z domu

Dodano 14 listopada 2014 przez

narzędzia do sprawdzania auta

Gdy chcemy kupić używany samochód bezwzględnie musimy zobaczyć go na własne oczy, najlepiej w towarzystwie kogoś, kto zna się bardzo dobrze na motoryzacji. Nieodzowna jest także wizyta z pojazdem w porządnym warsztacie lub ASO. Procedurę weryfikacji auta, które chcemy nabyć powinniśmy jednak zacząć jeszcze w domu, gdy tylko zainteresuje nas jakieś ogłoszenie.

Szanujący się sprzedawca w ogłoszeniu powinien podać numer VIN sprzedawanego pojazdu, datę jego pierwszej rejestracji i aktualne tablice rejestracyjne. Jeśli tego nie zrobił, możemy skontaktować się z nim mailowo lub telefonicznie i uzyskać te informacje. Gdy wejdziemy w ich posiadanie, możemy przez internet dowiedzieć się bardzo wielu rzeczy na temat interesującego nas pojazdu. Pamiętajmy tylko, że niektórzy nieuczciwi sprzedawcy potrafią podać numer VIN, który wcale nie należy do auta będącego przedmiotem ogłoszenia, dlatego gdy już pojedziemy na miejsce, sprawdźmy, czy numer VIN z ogłoszenia zgadza się z wybitym na pojeździe.

Auto z Holandii

Jeżeli interesuje nas sprowadzenie samochodu z Holandii, powinniśmy sprawdzić informacje, jakie na jego temat zgromadziło holenderskie Ministerstwo Transportu Drogowego RDW. Możemy to zrobić korzystając z raportu VWE, z którego dowiemy się m.in. ilu auto miało właścicieli na terenie Holandii, kiedy zostało zarejestrowane pierwszy raz, czy posiada ważne ubezpieczenie OC i przegląd techniczny, a także czy jest wyposażone w instalację gazową, ile ma drzwi, na jakim paliwie jeździ, jaki ma kolor nadwozia oraz wersję wyposażenia. Szczególną uwagę należy zwrócić na możliwe adnotacje dotyczące obowiązkowego przeglądu powypadkowego. W raporcie, na podstawie bazy Nationale Auto Pas (NAP) otrzymamy też informację, czy przebieg auta jest wiarygodny czy też nie.

Auto z Francji

Sprawdzenie samochodu z Francji następuje na podstawie informacji z centralnej ewidencji pojazdów, do której dane zbierane są z wydziałów komunikacji, stacji kontroli pojazdów czy od firm ubezpieczeniowych. Tą drogą możemy poznać datę pierwszej rejestracji, datę wydania dowodu rejestracyjnego, status pojazdu, jego markę i model oraz rodzaj nadwozia, a także obecnego właściciela. Analizując raport dowiemy się także jaki kolor powinien mieć samochód, ile ma drzwi i na jakim paliwie się porusza. Ciekawą informacją może być dotychczasowe przeznaczenie pojazdu – np. czy jeździł jako rządowy, w policji czy straży pożarnej albo w przewozie osób.

Auto z USA

Samochody ze Stanów Zjednoczonych sprawdzamy przede wszystkim w bazie AutoCheck. Jest ona tworzona na podstawie informacji z urzędów komunikacji, od ubezpieczycieli, policji czy stacji kontroli pojazdów. W raporcie AutoCheck poznamy m.in. podstawowe dane pojazdu, przebieg, ilość właścicieli, historię wypadków, zniszczenia wywołane siłami natury, zgłoszone usterki oraz przeglądy i naprawy serwisowe. Oprócz raportu AutoCheck warto również sprawdzić pojazd w Carfax. To kolejny potężny agregator danych dotyczących samochodów poruszających się po drogach Ameryki Północnej. Tu także znajdziemy informacje nt. historii pojazdu czy zdarzeń związanych z autem.

Auto z Polski

Osoby zainteresowane zakupem pojazdu z Polski także mogą skorzystać z internetowych narzędzi – niedawno uruchomiony został serwis historiapojazdu.gov.pl, w którym podając numer VIN, numer rejestracyjny i datę pierwszej rejestracji możemy zweryfikować przebieg pojazdu, zmiany właścicieli, aktualność polisy OC czy badania technicznego, a także czy nie jest on kradziony.

Jak wycenić pojazd?

Zastanawialiście się kiedyś skąd biorą się ceny pojazdów używanych? Przecież nie mogą być one wyssane z palca. Dlaczego jedne samochody tracą na wartości szybciej, inne wolniej? Kto o tym decyduje? Podstawą do wyceny wartości auta jest baza EurotaxGlass. Jest ona tworzona od ponad 70 lat i jest podstawą informacji dla przemysłu motoryzacyjnego. To do niej odnoszą się np. ubezpieczyciele, ustalając wysokość składki za AC. My również możemy z niej skorzystać i sprawdzić ile powinien kosztować interesujący nas model, z uwzględnieniem różnych dodatkowych opcji m.in. liczby dotychczasowych właścicieli, ogólnego stanu pojazdu czy dodatkowego wyposażenia dealerskiego.

Przydatne informacje w raportach autoDNA.pl

Niezależnie od tego, z jakiego kraju pochodzi sprawdzane przez Ciebie auto, możesz użyć dekodera VIN na stronie autoDNA. Znajdziesz tu informacje pochodzące ze wszystkich wymienionych wyżej baz – dla aut z USA są to dane z Carfax i AutoCheck, dla samochodów z Francji – dane z centralnej ewidencji pojazdów, dla aut holenderskich – dane z raportów VWE.

Jak widać całkiem dużo rzeczy można dowiedzieć się o pojeździe, który chcemy nabyć, zanim jeszcze ruszymy się z domu, sprzed komputera. Raporty takie często są płatne, jednakże kwota kilku czy kilkunastu złotych nie powinna nas odstraszyć. Nie jest to więcej, niż wydamy na paliwo, które zużyjemy jadąc na osobiste oględziny auta. Zanim się tam udamy, sprawdźmy po prostu czy warto.

Ilość komentarzy: 0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *