Aktualności

Nie będzie wzrostu cen za przegląd techniczny auta

Dodano 16 kwietnia 2018 przez

Rząd wycofał się z pomysłu podwyżki kosztu obowiązkowego przeglądu samochodu. Planuje za to ich obowiązkową rejestrację wideo.

W tym roku nie będzie drastycznego wzrostu cen przeglądów technicznych o kilkadziesiąt złotych. Rząd złagodził wcześniej zaplanowane zmiany i koszt obowiązkowego badania nadal będzie wynosić od 99 zł (samochód osobowy) od 163 (pojazd z LPG).

Nowością jest wprowadzenie kar dla spóźnialskich. Po upływie 30 dni od daty ważności przeglądu, kierowca zapłaci podwójną stawkę. Nie będzie się jednak musiał stawić w stacji prowadzonej przez Transportowy Dozór Techniczny, co było zapowiadane w pierwotnej wersji zmian. Tego typu przegląd będzie można wykonać w dowolnej stacji. Dodatkowo, jeśli badanie zostanie wykonane wcześniej niż 30 niż od data ważności ostatniego, to kierowca otrzyma je na 12 miesięcy od tej właśnie daty. Aktualnie w przypadku zrobienia badania przed terminem, termin następnego skraca się odpowiednio. Na plus można też zaliczyć brak obowiązku wymiany dowodu rejestracyjnego w przypadku, gdy skończy się miejsce na pieczątki. Użytkownik pojazdu będzie mógł po prostu wozić ze sobą stosowne potwierdzenie o wykonaniu i ważności badania razem z dowodem.   

Powyższe regulacje wejdą w życie najprawdopodobniej w drugiej połowie roku, ale to nie koniec zmian. Tymczasem pełnomocnik rządu ds. smogu Piotr Woźny zapowiedział wprowadzenie rejestracji wideo obowiązkowego przeglądu technicznego jako jednego z elementu całościowej reformy kontroli pojazdów. Ma to uszczelnić znany z wielu nieprawidłowości system, w tym sprawdzić, czy diagnosta przeprowadził kontrolę jakości spalin. Woźny zapowiedział też odejście od zasad wolnego rynku w odniesieniu do stacji kontroli pojazdów. – Wiadomo, że jak się konkuruje, to kierowcy mogą wybierać tę, a nie inną stację kontroli pojazdów, dlatego, że poszczególne stacje mogą być bardziej liberalne, jeżeli chodzi o kryteria stosowane w trakcie kontroli. I to jest kwestia, która wymaga absolutnie fundamentalnego przemyślenia i ustanowienia na nowo – powiedział pełnomocnik w Polsat News.  

Co ciekawe, bez podwyżki cen badań technicznych uszczelnienie systemu może być trudne do zrealizowania. Stawki te są niezmienne od 2004 r., a od tego czasu mocno wzrosły koszty prowadzenia stacji kontroli pojazdów. To właśnie niskie wpływy są jednym z powodów zażartej konkurencji o klienta (stacja, żeby przetrwać na rynku przy obecnych stawkach za badanie musi mieć odpowiednio wysoki „przerób”), co w efekcie prowadzi do obniżania standardów i przepuszczania na przeglądach aut w kiepskim stanie technicznym.

Summary
Nie będzie wzrostu cen za przegląd techniczny auta
Article Name
Nie będzie wzrostu cen za przegląd techniczny auta
Description
Rząd wycofał się z pomysłu podwyżki kosztu obowiązkowego przeglądu samochodu. Planuje za to ich obowiązkową rejestrację wideo.
Author
Publisher Name
autodna.pl
Publisher Logo
Ilość komentarzy: 0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *