autoDNA radzi

Nie ma co czekać z powszechną rejestracją aut on-line

Dodano 13 maja 2020 przez

Chociaż problemy związane z epidemią koronawirusa spowodowały duży spadek popytu na nowe i używane samochody, to częściowo było to związane z brakiem możliwości zarejestrowania auta. Tylko nieliczne Wydziałach Komunikacji mają taką opcję, ale paradoksalnie nie było wcześniej lepszego momentu na powszechne wprowadzenie takiej możliwości w całym kraju.

Przymusowe zamknięcie znacznej części społeczeństwa w mieszkaniach i domach oraz ograniczenie poruszania się do niezbędnego minimum sprawiło, że coraz więcej spraw urzędowych zaczęliśmy załatwiać przez internet. Pomogły w tym same urzędy, które również wdrożyły pracę zdalną przez co załatwienie formalności przy bezpośrednim kontakcie z urzędnikiem było praktycznie niemożliwe, a nawet jeśli urząd był czynny, to ze względów zdrowotnych zalecany był tryb on-line, jeśli chodzi o załatwianie różnych formalności. W ostatnich tygodniach wielu kierowców przekonało się, jak dużo można załatwić w ten sposób – od spraw w ZUS poprzez Urząd Pracy, aż po różnego rodzaju wnioski dotyczące dotacji czy innej formy pomocy dla firm. Nagle okazało się, że nie potrzeba tony papierów, zaświadczeń i ręcznego podpisywania dokumentów.

Tak samo powinno być z rejestracją samochodów używanych oraz nowych. To nic innego, jak zwykła czynność administracyjna i nie powinna wymagać stania w kolejce do okienka w urzędzie. Przykład Gorzowa Wielkopolskiego pokazuje, że można to zrobić zupełnie inaczej, czyli w sposób dostosowany do oczekiwań większości osób rejestrujących auta. Kluczem do sukcesu są paczkomaty popularnej firmy InPost. Specjalnie do tego przystosowane urządzenia InPostu zostały zainstalowane przy Urzędzie Miasta Gorzowa Wielkopolskiego. Aby załatwić sprawę za jego pomocą wystarczy wejść na stronę urzad24.inpost.pl/gorzow, gdzie po wypełnieniu formularza należy zanieść dokumenty do “zwykłego” Paczkomatu na terenie miasta. Odbiór dokumentów, w tym dowodu rejestracyjnego i nowych tablic, odbywa się przez jeden z dwóch specjalnych, urzędowych Paczkomatów.  Mieszkańcy Gorzowa Wielkopolskiego mogą już w ten sposób zarejestrować pojazd, zgłosić wniosek o wydanie dowodów rejestracyjnych, kart pojazdu, pozwoleń czasowych oraz tablic rejestracyjnych, zgłosić zbycie pojazdu, zmianę stanu faktycznego lub demontaż pojazdu, jak również wymienić dokumenty komunikacyjne.

Problemy z rejestracją odczuli też dealerzy nowych aut. Zrzeszający ich Związek Dealerów Samochodowych wystosował apel do Ministra Cyfryzacji o jak najszybsze wprowadzenie możliwości rejestrowania samochodów bezpośrednio w punktach sprzedaży nowych samochodów. Jak wskazuje ZDS obecnie rejestracja pojazdu wymaga aż trzykrotnej wizyty w urzędzie – najpierw przy wniosku o rejestrację pojazdu, następnie przy wydanie pozwolenia czasowego i tablic, a po upływie 30 dni następuje wydanie właściwego dowodu rejestracyjnego, który również trzeba odebrać osobiście.

Jeszcze w styczniu 2020 r. Ministerstwo Cyfryzacji zapowiadało, że rejestracja on-line będzie możliwa w tym roku, a w pierwszej kolejności mają z niej skorzystać właśnie dealerzy. Odpowiednie zmiany w przepisach są już w trakcie prac w Sejmie, ale nie wiadomo jeszcze kiedy wejdą w życie. ZDS chce, aby przepisy weszły w życie jeszcze w czerwcu, bo na razie przez internet można zgłosić zbycie auta, więc technicznie jest to możliwe. Zresztą w innych krajach w Europie rejestracja przez internet jest czymś normalnym. Przykładowo we Francji już od 2017 r. cały proces przebiega zdalnie, ale nie trzeba go przeprowadzać osobiście i można skorzystać z autoryzowanego pośrednika. Za zamówienie i wydanie tablic rejestracyjnych w przypadku zakupu nowego pojazdu odpowiada dealer.

Powszechna rejestracja aut on-line, zarówno nowych, jak i używanych, przyniesie sporo korzyści – skróci kolejki, usprawni pracę urzędów i zaoszczędzi mnóstwo czasu rejestrującym auta, a przede wszystkim pomoże w utrzymaniu jak najmniejszej liczby kontaktów, co ma istotne znaczenie w okresie zagrożenia koronawirusem. Oczywiście na razie ta możliwość powinna być dostępna jako opcja, bo przecież nie każdy aktywnie korzysta z tego typu rozwiązań, a nawet może nie mieć w ogóle dostępu do internetu czy też komputera.

Ilość komentarzy: 0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *