Aktualności

Nie wymieniasz filtra kabinowego? Zobacz, na co niepotrzebnie się narażasz!

Dodano 10 czerwca 2019 przez

Filtr kabinowy to element wyposażenia samochodu, na który rzadko kiedy zwraca się większą uwagę. Tymczasem przedmiot ten każdego dnia chroni nasze zdrowie. Chroni, ale pod warunkiem, że sam jest sprawny i „zdrowy”. Co jeszcze warto wiedzieć o filtrach kabinowych i dlaczego ich regularna wymiana powinna wszystkim kierowcom wejść w krew? O tym – już za chwilę.

Czym różni się filtr kabinowy od filtru powietrza?

Laicy mogą mylić filtr kabinowy z filtrem powietrza. Choć logicznie rzecz biorąc, obydwa urządzenia oczyszczają powietrze, to filtr kabinowy zajmuje się atmosferą panującą we wnętrzu pojazdu, a filtr powietrza – oczyszcza powietrze trafiające do silnika.

O ile jednak o wymianie tego drugiego z reguły pamiętamy, to o filtrze kabinowym przypominamy sobie dopiero wtedy, kiedy jest on już na tyle zanieczyszczony, że zaczyna się nam dawać mocno we znaki. A przecież gdyby nie filtr kabinowy, to do wnętrza naszego samochodu dostawałyby się kurz, dym, smog, pyłki czy zarodniki pleśni.

Wspaniały koktajl, nie ma co…

Po czym więc poznać, że z filtrem kabinowym jest coś nie tak?

O tym, że z naszym filtrem kabinowym jest ewidentnie coś nie tak, poinformują nas trzy zmysły:

  • węch,
  • wzrok
  • i…  dotyk.

Węch, ponieważ zapach wydobywający się z zapchanego filtra z pewnością nie będzie czymś przyjemnym. Wzrok, bo trudno będzie przeoczyć szyby nadmiernie pokrywające się parą. A dotyk, gdyż nasza skóra zacznie odczuwać wzrost temperatury we wnętrzu auta na skutek obniżenia wydajności nawiewu.

Niebezpieczeństwa związane z brakiem wymiany filtra kabinowego

Pierwszym objawem ze strony organizmu zmuszonego do przebywania w samochodzie z nieprzefiltrowanym powietrzem, są pojawiające się narastające zmęczenie oraz ból głowy. A to dopiero początek problemów.

Niesprawny filtr kabinowy to z pewnością zła wiadomość dla alergików oraz osób mających  problemy z oddychaniem, które z różnych powodów są zmuszone w miesiącach wiosennych podróżować samochodem.

Zresztą, również sama długotrwała ekspozycja na alergeny (np. pyłki roślin) też nie jest czymś, co jest korzystne dla ludzkiego zdrowia. Po pewnym czasie, nawet osoba, która nigdy wcześniej nie miała tego typu problemów, może dołączyć do (i tak dynamicznie powiększającego się z roku na rok) grona alergików.

Co więcej, przebywając w pojeździe z niesprawnym filtrem kabinowym, narażamy swoje płuca na kontakt z mikroorganizmami, które głównie wiosną i latem pojawiają się w tym urządzeniu. Mają tam idealne warunki dla niekrępowanego rozwoju.

Dodajmy do tego szkodliwe substancje pochodzące ze ścieranych klocków hamulcowych czy opon, które lądują na drogach, a następnie mogą być zasysane do kabiny, wówczas obraz niebezpieczeństw związanych z posiadaniem nieskutecznego filtra kabinowego – staje się pełny.

Jak często należy zmieniać filtr kabinowy?

Jedni twierdzą, że co 15 tysięcy kilometrów. Inni, że co 20 tysięcy. Jeszcze inni, że co roku. Źródła amerykańskie podają, że co 12-30 tysięcy mil. A jaka jest prawda?

Ano taka, że wiele zależy od tego, kto podróżuje samochodem i po jakich terenach / drogach nasze auto najczęściej się porusza. Na pewno wymiana filtra kabinowego powinna być częstsza, jeśli autem przewożone są osoby z alergią, mające problemy z układem oddechowym. Podobne procedury warto zastosować, jeśli trasa pokonywana przez pojazd przebiega w większości po drogach nieutwardzonych.

Ważne: jeśli auto większość czasu „spędza” w korkach, wówczas najlepszym rozwiązaniem będzie sięgnięcie po filtr kabinowy z aktywnym węglem, który lepiej radzi sobie z miejskimi zanieczyszczeniami niż filtr tradycyjny.

Summary
Nie wymieniasz filtra kabinowego? Zobacz, na co  niepotrzebnie się narażasz!
Article Name
Nie wymieniasz filtra kabinowego? Zobacz, na co niepotrzebnie się narażasz!
Description
Filtr kabinowy to element wyposażenia samochodu, na który rzadko kiedy zwraca się większą uwagę. Tymczasem przedmiot ten każdego dnia chroni nasze zdrowie. Chroni, ale pod warunkiem, że sam jest sprawny i „zdrowy”. Co jeszcze warto wiedzieć o filtrach kabinowych i dlaczego ich regularna wymiana powinna wszystkim kierowcom wejść w krew? O tym – już za chwilę.
Author
Publisher Name
autodna.com
Publisher Logo
Ilość komentarzy: 0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *